Mikrodalgada Isıtılmaması Gereken Yiyecekler

Pek çok kişinin zamanının mutfakta geçtiği düşünüldüğünde bu süreyi minimuma düşürmek için bizlere zaman kazandıran birçok teknolojik ürün hayatımıza girdi. Yiyecekleri saniyeler içerisinde ısıtan mikrodalgalarda bu ürünlerden biri. Ancak mikrodalgaların içinde ısıtılmaması gereken bazı yiyecekler olduğunu bilmekte de fayda var. Peki, mikrodalgada kesinlikle ısıtılmaması gereken yiyecekler nelerdir birlikte bakalım.

Patates

Isıtıldığında botulism isimli hastalığa sebep olabilecek bir yapıda olduğundan mikrodalgada ısıtılmaması gereken yiyeceklerin başında gelir.

Tavuk

Protein değeri açısından besleyici bir içeriğe sahip tavuk mikrodalga içerisinde yüksek ısıya maruz kalması durumunda sindirim rahatsızlığına neden olur.

Yumurta

Omlet ya da haşlanmış olarak tekrar ısıtıp tüketeceğiniz yumurta toksit bir yapıda olacağından mikrodalga ile ısıtılmamalıdır.

Mantar

Vitamin, protein ve aminoasit bakımından önemli bir besin değerine sahip mantarların bu değerlerini kaybetmemesi için ısıtılmaması önerilir.

Pirinç

Mikrodalga içerisinde ısıtıldığında taşıdığı vitamin, mineral ve lif içeriği doğrudan etkilenir ve besin değeri ciddi oranda düşer.

Et

Dondurulmuş eti çözmek için kullandığımız mikrodalgalar, B12 vitaminini ve protein değerini düşürüyor. Bu yüzden mikrodalga yerine düşük ısıda bir tavada ısıtmanız daha yararlı olacaktır.

Süt

Süt, yüksek ısıya maruz bırakıldığında temel mineral içeriğinin büyük bir kısmını yitirir.

Sarımsak

Sarımsak, ısıtılması durumunda içerdiği vitamin ve mineralleri  %95 oranında kaybeder bu yüzden uzmanlar sarımsağın çiğ tüketilmesi gerektiğini sıklıkla vurgular.

Brokoli

Mikrodalga içerisinde ısıtılan brokolinin sahip olduğu antioksidanların %97’si yok olur.

Kereviz

Sağlık açısından oldukça faydalı olan kereviz, ısıtıldığında kanserojen nitrozaminlere dönen nitrat oluşumunu tetikler.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kemik Suyu Faydaları

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki ...

Vanilyanın Tarihi ve Puding Tarifi

14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda ...

5 Duyu ile Yemek Yapmak

Güzel yemek yapmak birçok insan için sadece doğru ve kaliteli malzemeyi bir araya getirmek ...

İlginç Yemek Yeme Rekorları

Belki aklınıza dünya ekmek yeme rekoru gibi basit fikirler gelmiş olabilir. Ancak okuduğunuzda “bende ...

Çizgi Film Kahramanlarının Yemekleri

Hepimizin çocukluğuna dair en güzel anılar belki de çizgi filmler. Kimi zaman başından kalkamayıp ...

Deniz Tuzunun Faydaları

Deniz tuzu yemeklere tat vermesi dışında, insan vücuduna faydalı olması açısından da tercih edilen ...