Çiğ Yendiğinde Daha Faydalı Olan 10 Yiyecek

Hazırlık gerektirmeyen ve size ekstra besin değeri kazandıracak bir yemek düşünün. Muhtemelen herhangi bir pişirme işleminden geçmemiş, ön hazırlık istemeyen bir yemek aklınıza gelmez. Aslında çiğ yenebilen ve bu şekilde tüketildiğinde daha sağlıklı olan bazı yiyecekler var. Peki, bu yiyecekler nelerdir birlikte bakalım.

1.Kuruyemiş

Badem, fındık, kaju ve ceviz gibi kuruyemişleri işlenmemiş şekilde çiğ olarak tüketmek içlerindeki sağlıklı yağlardan daha fazla yararlanmamızı sağlar.

2.Brüksel Lahanası

Anti kanserojen özelliği taşıyan bu sebzeyi pek çok kişi pişirerek yemeyi tercih etse de vitamin değerlerini korumak adına pişmemesi daha sağlıklıdır.

3.Karnabahar

Vitamin deposu karnabaharı rendeleyip zeytinyağı ve limonla birleştirdiğinizde hem tadını hem de vitamin değerlerini çok daha iyi alacaksınız.

4.Brokoli

Kalp sağlığında etkili bir rol oynayan bu sebzeyi, ısıl işlemden geçirmek yerine katı meyve sıkacağı yardımı ile suyunu sıkabilir ya da salatasını yapabilirsiniz.

5.Sarımsak

Kokusu pek sevilmese de sayısız faydası olan sarımsak, çiğ olarak çiğnendiğinde allicin maddesi ortaya çıkar ve bu madde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

6.Pancar

Rengi ile kendine hayran bırakan bu sebzenin içeriğindeki folik asitin azalmaması için, pişirme işlemi geçirmemesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

7.Su Teresi

Salatanıza ya da sandviçinizin arasına ekleyerek tüketebileceğiniz bu bitki A, B6, C ve K vitaminlerine sahiptir ve çiğ yendiğinde bu vitaminlerden en iyi şekilde faydalanılır.

8.Lahana

Pişirme işlemi geçirmediğinde daha sağlıklı olan diğer bir yiyecek ise lahana. Eskilerde bitkisel tedavi amaçlı kullanılan lahana, C ve K vitamini bakımından oldukça değerlidir.

9.Roka

Besin değerinin tamamından faydalanabilmek için çiğ olarak tüketmemiz gereken rokayı da salatalarınızın içine ekleyebilirsiniz.

10.Soğan

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

İlginç Yemek Yeme Rekorları

Belki aklınıza dünya ekmek yeme rekoru gibi basit fikirler gelmiş olabilir. Ancak okuduğunuzda “bende ...

Mutfakta Zaman Kazandıran 10 Pratik Bilgi

Aile buluşmaları, ihtişamlı sofralar ve keyifli saatler hepimiz için vazgeçilmez. Tabii bu güzel karenin ...

Mineral Deposu Yosun Salatası

İçerisinde yüksek miktarda mineral bulunan yosunlar, Japonya gibi pek çok Asya ülkesinde sıklıkla tüketiliyor. ...

Cildimizi Güzelleştiren 10 Besin

Cildimizi güzelleştirmenin yolu sadece kullandığımız kremler ve yaptığımız  bakımlardan geçmez. Gerçek anlamda bir cilt güzelliği için, cildimizi içerden ...

Hindistancevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Doğal besinler içerisinde en faydalı olanlardan biri hindistan cevizidir. Topikal bölgelerde yetiştirilen hindistan cevizi, besleyici ve ...

Mutluluk Veren Besinler

Gün içerisinde tükettiğimiz pek çok besinin vücudumuza faydası vardır. Peki,  mutluluk veren besinler nelerdir?  ...