Çiğ Yendiğinde Daha Faydalı Olan 10 Yiyecek

Hazırlık gerektirmeyen ve size ekstra besin değeri kazandıracak bir yemek düşünün. Muhtemelen herhangi bir pişirme işleminden geçmemiş, ön hazırlık istemeyen bir yemek aklınıza gelmez. Aslında çiğ yenebilen ve bu şekilde tüketildiğinde daha sağlıklı olan bazı yiyecekler var. Peki, bu yiyecekler nelerdir birlikte bakalım.

1.Kuruyemiş

Badem, fındık, kaju ve ceviz gibi kuruyemişleri işlenmemiş şekilde çiğ olarak tüketmek içlerindeki sağlıklı yağlardan daha fazla yararlanmamızı sağlar.

2.Brüksel Lahanası

Anti kanserojen özelliği taşıyan bu sebzeyi pek çok kişi pişirerek yemeyi tercih etse de vitamin değerlerini korumak adına pişmemesi daha sağlıklıdır.

3.Karnabahar

Vitamin deposu karnabaharı rendeleyip zeytinyağı ve limonla birleştirdiğinizde hem tadını hem de vitamin değerlerini çok daha iyi alacaksınız.

4.Brokoli

Kalp sağlığında etkili bir rol oynayan bu sebzeyi, ısıl işlemden geçirmek yerine katı meyve sıkacağı yardımı ile suyunu sıkabilir ya da salatasını yapabilirsiniz.

5.Sarımsak

Kokusu pek sevilmese de sayısız faydası olan sarımsak, çiğ olarak çiğnendiğinde allicin maddesi ortaya çıkar ve bu madde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

6.Pancar

Rengi ile kendine hayran bırakan bu sebzenin içeriğindeki folik asitin azalmaması için, pişirme işlemi geçirmemesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

7.Su Teresi

Salatanıza ya da sandviçinizin arasına ekleyerek tüketebileceğiniz bu bitki A, B6, C ve K vitaminlerine sahiptir ve çiğ yendiğinde bu vitaminlerden en iyi şekilde faydalanılır.

8.Lahana

Pişirme işlemi geçirmediğinde daha sağlıklı olan diğer bir yiyecek ise lahana. Eskilerde bitkisel tedavi amaçlı kullanılan lahana, C ve K vitamini bakımından oldukça değerlidir.

9.Roka

Besin değerinin tamamından faydalanabilmek için çiğ olarak tüketmemiz gereken rokayı da salatalarınızın içine ekleyebilirsiniz.

10.Soğan

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Nouvelle Cuisine = Paul Bocuse

Dünya gastronomisinin bir numaralı isimleri arasında yer alan Paul Bocuse, Fransız bir şef olarak ...

Haziran Ayında Hangi Besinler Tüketilmeli

Günümüzde bir avantaj olarak yansıtılan her mevsim, her çeşit sebze, meyveye ulaşabilme kolaylığı, bizi ...

Evde Yetiştirilebilen Meyve Ağaçları

Kış mevsiminin sonlarına yaklaşırken, ağaçların yeşil dalları, renkli çiçeklerine olan özlemimiz yakında son bulacak. ...

Vanilyanın Tarihi ve Puding Tarifi

14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda ...

Alışveriş Listenizde Sağlıklı Ürünler Olsun

Mutfak için sürekli alışveriş yapıyoruz. Acaba tüketmek üzere aldığımız besinlerin ne kadar sağlıklı olduğunu ...

Kabuğunda Vitamin Bulunan 8 Besin

Yediğimiz meyve, sebze, kuruyemiş ve diğer besinlerin faydalarını az çok biliyoruz. Ancak yalnızca kabuğunu ...