10 Kolay ve Etkili Mutfak İpucu

Düzen, hijyen ve pratiklik her alanda önemlidir. Ancak mutfak için önceliktir. Mutfakta geçen zamanın daha fazla olmasının başlıca nedeni de bu etkenlere bağlıdır. Bilindiği üzere evin kalbi mutfakta atar. Birçok kişinin de zamanı haliyle burada geçer. Peki, küçük görünen bazı pratik ipuçları sayesinde bu zamandan tasarruf edebileceğinizi söylesek? İşte yaşamınızı bir tık daha kolaylaştıran mutfak ipuçları;

Düzenli Mutfaklar

Belki de aradığınız bir malzemeyi bulamadığınız için dakikalarca mutfakta oyalanıyor olabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için her şeyi sınıflandırarak düzenlemeyi deneyin.

Yumurta Soyma

Mutfakta en sık kullanılanlar listesinin bir numarasıdır yumurta. Yumurtayla ilgili yaşanan problem ise kesinlikle kabuğu. Soyma işlemini rahatlıkla yapmak için yumurtanın altına minik bir delik açın.

Daha uzun Ömürlü Sebze ve Meyveler

Bazı sebze ve meyveler hızlı bozulmaya meyilli olabilir. Bu durumun önüne geçmek için onları alüminyum folyo ile sararak saklayın.

Pişirme Yöntemine Dikkat

Pek çok kişi tarafından yapılan pişirme hatalarından biri de, aynı tava içerisinde tek seferde çok fazla yiyecek pişirmektir. Unutmayın ki malzemeler arasındaki boşluk ne kadar çok olursa lezzeti de aynı oranda güzel olacaktır.

Tuzlu Yemeklere Son

Tencerenin içine koyacağınız birkaç dilim çiğ patates fazla tuzu çekerek yemeğin tuzunu dengeleme de etkili olacaktır.

Sıcak Bardak Tekniği

Bazı tarifler için tereyağının kıvamı oldukça önemlidir. Eğer tereyağınızı eritmeden hızlıca yumuşatmak istiyorsanız, sıcak su dolu bir bardak hazırlayıp ardından suyu boşaltarak bardağı katı tereyağının üzerine ters çevirebilirsiniz.

Sabit Kesme Tahtası

Kesme doğrama işlemini yaparken meydana gelen kaymayı önlemek için, kesme tahtanızın altına mutfak havlusu koymayı deneyin.

Kurtarıcı Tahta Kaşık

Yemeklerin taşmaması için ocağın başında beklemek yerine, tahta kaşığı tencerenin üzerine koymanız yeterli olacaktır.

Kızartma Kokusuna Son

Kızartma sonrası tüm eve yayılan o kokunun gitmesi için uzun süre evi havalandırmak yerine, kızartma yağına bir iki dal maydanoz eklemeniz durumu kurtaracaktır.

Hijyenik Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyveleri, üzerinde olabilecek bakteri, parazit türevi şeylerden hızlı ve etkili şekilde arındırmak için tuzlu su ile yıkayın.

 

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

New York Chinatown’da Keşif

Chinatown’un birbirinden çeşitli lezzetlerin bulunduğu, labirenti andıran sokaklarında kaybolmanın keyfine varmak ister misiniz? New ...

Dünyaca Ünlü Mantar Çeşitleri

Dünyaca ünlü mantar çeşitleri, kremalı, sote, güveç, salata ve hatta tatlı olarak da hazırlanıp ...

İlginç Yemek Yeme Rekorları

Belki aklınıza dünya ekmek yeme rekoru gibi basit fikirler gelmiş olabilir. Ancak okuduğunuzda “bende ...

Vanilyanın Tarihi ve Puding Tarifi

14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda ...

Hollanda ve Lezzetleri

Hollanda Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Kuzey ve batısında Kuzey Denizi bulunması, balıkçılık yönünden ...

Gökten Üç Elma Düşmüş…

İnsanlık tarihine yön veren cennetin yasak meyvesi, yerçekiminin icadının başrol oyuncusu elma, çok eski ...