Maden Suyunun 10 Bilinmeyen Faydası

Her ne kadar soda ile karıştırılsa da, sodaya oranla çok daha fazla minerale sahip olan maden suyu, bu mineraller ile insan sağlığına oldukça faydalı bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Maden suyunun sindirimi kolaylaştırdığını hepimiz biliyoruz ve çoğunlukla bu nedenle tüketiyoruz. Ama maden suyunun bilinmeyen çok daha fazla faydası olduğunu söyleyelim ve listemize geçelim.

1.Kemik Sağlığı

Maden suyu kemik gelişimi ve sağlığını destekleyen kalsiyum yönünden zengin bir içecektir. Günlük bir bardak maden suyu vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılar.

2.Vücut Yağını Dengeler

Bikarbonat iyonları ve sülfat içeren maden suyu, bu özelliği ile vücuttaki yağı metabolize ederek, kilo vermeye yardımcı olur ve yağ yakmak için oldukça faydalıdır.

3.Kan Basıncını Dengeler

Kalsiyumla beraber içeriğinde bulunan magnezyum ile birlikte, özellikle kan basıncında dalgalanma sorunu yaşayanlar için çok önemli bir içecektir.

4.Kötü Kolesterol Üretimini Engeller

Maden suyunun vücuttaki yağ oranını dengeleyen yapısı ile birlikte kötü kolesterol üretimi de durur. Bu özelliği ile kılcal damarlarda biriken kötü kolesterolün büyümesini engelleyerek kalp krizi riskini azaltır.

5.Mide Asitini Dengeler

Bikarbonat içermesi nedeniyle, midede bulunan asitten kaynaklı ekşime ve yanmaların azalmasına yardımcı olur.

6.Zihinsel Yorgunluğu Engeller

Maden suyunda bulunan potasyum, beyinde ki elektrolitlerin aktif bileşenidir. Bu nedenle maden suyu insanların hafıza ve konsantrasyon düzeyinin artmasında da etkilidir.

7.Cildin Parlaklığını Artırır

Maden suyu, cilt dostu silisyum parçaları için taze bir kaynaktır ve güzel bir cildin en önemli sırlarından olan silisyum içeriği ile cildinizin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

8.Romatizmaya Karşı Etkilidir

Maden suyu, iltihaplı romatizmalara karşı da iyileştirici etkisi ile bilinir. İltihaplanmayı azaltarak ağrıların da doğru orantıda azalmasını sağlar.

9.Saçları Güçlendirir

Maden suyu kafa derisinde PH düzeyini destekleyerek çeşitli dış etmenlere bağlı olarak yıpranan saçlarınızın yenilenerek daha canlı görünmesini ve güçlenmesini sağlar.

10.Kas Gelişimini Destekler

İçeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum mineralleri ile kas gelişimini destekler, fiziksel hareketlerin kolaylaşmasını ve kramp gibi kas kasılmalarını engeller.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Sebze ve Meyveleri Taze Tutmak İçin 15 Püf Noktası

“Sebze ve meyveler bozulmasın taze kalsın” diyorsanız, bu 15 püf noktası işinize çok yarayacak! ...

Beslenme Hakkında Herşey

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi hastalıkların tespitinin yanı sıra ...

Mart Ayına Özel Meyve ve Sebzeler

Baharın müjdecisi Mart ayı ile birlikte doğa kendini yenilerken, bir taraftan kış sebze ve ...

Cildimizi Güzelleştiren 10 Besin

Cildimizi güzelleştirmenin yolu sadece kullandığımız kremler ve yaptığımız  bakımlardan geçmez. Gerçek anlamda bir cilt güzelliği için, cildimizi içerden ...

Fitobesinler

Bu haftaki yazımız sebzelere renklerini veren fitobesinler hakkında. Bu besinler aynı zamanda, antioksidan ya ...

Sağlıklı Akciğerler İçin Faydalı Besinler

Kirli havanın vücuttan atılmasını ve temiz havanın vücuda kazandırılmasını sağlayan akciğerlerimiz için faydalı besinleri ...