Mutfakta Zaman Kazandıran 10 Pratik Bilgi

Aile buluşmaları, ihtişamlı sofralar ve keyifli saatler hepimiz için vazgeçilmez. Tabii bu güzel karenin arka planında hazırlık kısmı, mutfakta geçen uzun saatler ve yorgunluk da var. Bu süreyi en aza indirgeyecek, zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayacak anı kurtaran pratik bilgiler yazımızda.

1.Çikolatalı süslemeler çok kolay

Tatlılar onlara eşlik eden çikolata olmadan eksiktirler. Minik dokunuşlarla lezzetli bir tatlı hazırlamak ve uzun zamanlar harcamadan güzel bir sunum için soyma aparatı ve çikolata yeterli. Çikolata parçası boyunca soyma aparatı ile nazik kıvrımlar oluşturarak kısa sürede çikolata süslemeleri elde edilebilirsiniz.

2.Tencereler taşmayacak

Mutfakta tencerede herhangi bir şey kaynarken taşacak mı diye başında beklerken kaçırdığınız zamanı bir tahta kaşık ile çözümlemek mümkün.

3.Dolgulu kekler tepsiye yapışmayacak

Bu keklerin yapımından ziyade en zor kısmı tepsiye yapışmaları ve düzgün çıkarabilmek için oldukça zaman gerekmesi. Bu problemi çözmek için ihtiyacınız olan şey; silikon kek kalıpları. Böylelikle kekler kolaylıkla çıkacak ve kusursuz görünecek.

4.Tavuklar kuru ete dönüşmesin

Yanlış pişirildiği için kuru ete dönüşen tavuklarınızı yağ ve otlarla nemlendirerek lezzetli ve kıvamında bir pişirme sağlayabilirsiniz. Kolay, pratik ve lezzetli bir alternatif olarak kısa sürede hazırlayacağınız yemek mutfakta uzun süre esir kalmanızı engelleyebilir.

5.Küçük içecek makinaları

Hızlı ve basit sistemi ile pek çok kişiye yorulmadan seri bir şekilde servis yapmanızı sağlayacak bu tip makineler kalabalık davetler için kurtarıcı nitelikte.

6.Hızlı soğuyan içecekler

Nemli kağıt havlular ile 10 dakikada dondurucuda bekletilen şişelerin içindeki içecekler hızlı bir şekilde soğuyacak ve kısa sürede sunuma hazır hale gelecek.

7.Kavun tohumları ile kolay zengin sofralar

Sofranızı ekstra emek harcamadan daha zengin göstermek için kavun tohumlarını baharatlayıp üzerine zeytinyağı gezdirerek fırında kızartmak yeterli. Hem leziz hem de zengin bir görünüm.

8.Yardım alın ve kendinizden bir şeyler katın

Aniden gelişen bir plan, zamansızlık ve yetiştirme telaşı içinde çırpınmak yerine hazır bir tatlı ve bir kahve ile anı kurtarmak mümkün. Aldığınız tatlıyı kendi zevkinize göre süsleyerek sunabilirsiniz.

9.Mutfağınızın havasını tazeleyin

Yemek sonrasında mutfakta oluşan tatsız kokuları çabuk ve doğal bir şekilde çözüme kavuşturmak için yalnızca bir limon yeterli. Yumuşak ve fresh kokusu ile mutfağınızı yeni bir havaya bürünmesi için dört parçaya ayırıp üzerine tuz dökün, koku zamanla mutfağınıza nüfuz edecektir.

10.Sarımsak soymanın kolay yolu

Kısa çöpü çeken kişinin yapacak olduğu bir iş olan sarımsak soymak sandığınız kadar zor değil. Yapmanız gereken tek şey; bir kavanoza sarımsakları koyup, kavanozu biraz çalkalamak.

 

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dünyadan Yemek Müzeleri

Müze deyince aklımıza ilk olarak tarihi sanat eserleri geliyor. Gittiğimiz bir ülkeyi, tarihini ve kültürünü ...

Mutfaktan İlham Alan Şef: Jamie Oliver

Kendi ismini taşıyan restoranları, yemek programları ve kitapları ile dünyanın bilinen şeflerinden olan Jamie ...

Dünyanın En İlginç Meyveleri

Her ne kadar ülkemiz dört mevsimin yaşandığı ve farklı bölgelerinde farklı bitki örtülerinin olduğu ...

Sanatçı Loes Heerink’ten Şaşırtıcı Meyve ve Sebze Fotoğrafları

Loes Heerink, bir fotoğraf sanatçısıdır. Dünyanın farklı yerlerinde farklı sebze, meyve ve çiçeklerin fotoğraflarını ...

Popcorn Tarihi

Popcorn, yani patlamış mısır, asla hayır diyemeyeceğimiz şeyler listesinde hatırı sayılır bir yere sahip. ...

Yunanlılar Neden Tabak Kırıyor?

Sosyal bir yemek yeme alanlarına sahip olan Yunanlılar, yemeklerden sonra neden tabak kırıp, dans ...