Hazır Yufka ile Yapılan 10 Pratik Börek

Çeşit çeşit harçlarla hazırlanan, çıtır çıtır ya da puf puf börekler Türk mutfağını içim kesinlikle vazgeçilmez. Yufka ile kolayca hazırlanan pratik böreklere birlikte bakmaya, baktıkça iştahımızı açmaya ne dersiniz?

Sigara Böreği

Yufka, börek ve pratik kelimeleri yan yana gelince mutlaka aklımıza ilk olarak sigara böreği geliyor. Gerçek bir klasik, kahvaltıda, 5 çaylarında, uzun sohbetlerin yapıldığı keyifli masalarda her zaman kolay ve çok lezzetli.

Tepsi Böreği

Birçoğumuz börek kelimesi ile onun sayesinde tanıştık. Özellikle anne eli değerse, patatesli, peynirli, ıspanaklı ve daha fazlası… Tepsi böreği yufka ile yapılan börekler içinde en güzellerinden.

Sebzeli Börek

Mantar,ıspanak, bezelye, domates ve dilediğiniz sebzeyle, dilim dilim yemeye doyamayacağınız sebzeli börek hem pratik hem çok sayıda lezzet alternatifini sunuyor.

Patlıcanlı Börek

“Farklı lezzetler arıyorum” diyenler için harika bir alternatif. Domates, yeşil biber, maydanoz ve salça ile çok daha lezzetli.

Mercimekli Börek

Bi bir çeşit börek alternatifi içinde bakliyatları neden kullanmayalım ki? Haşlanmış yeşil mercimek, soğan ve biraz baharatla mercimek böreğine lezzet katabilirsiniz.

Kıymalı Börek

“Sebze, peynir, mercimek, patlıcan bana göre değil ben et sevenlerdenim” diyorsanız; tabi ki sizin için en güzel seçenek kıymalı börek.

Kalem Börek

Görüntüsüyle sigara böreğini andıran kalem börek için ihtiyacımız olan şey baklavalık börek. İçine ne mi koyacağız? Patates ve rendelenmiş kaşar sizce de harika bir fikir değil mi?

Muska Börek

Yöntem olarak sigara böreği olsa da, görüntüsü ile bambaşka olduğu kesin. Muska böreğini ister peynirli, ister patatesli ve isterseniz kıymalı yapabilirsiniz.

Sodalı Börek

“Ben çıtır çıtır değil, puf puf bir börek istiyorum” diyorsanız sodalı börek kesinlikle aradığınız şey olabilir. Tüm katları dizin ve pişirmeden önce bir şişe sodayı böreğinizin üzerinde gezdirin.

Kol Böreği

Biliyoruz annenizin elleriyle açtığı hamur kadar lezzetli olmaz ama kol böreğini de dilerseniz pratik bir şekilde hazır yufka kullanarak yapabilirsiniz.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Karla Yapılan Yiyecekler

Kış mevsiminin tam ortasına geldiğimiz bu günlerde, hepimiz kar heyecanını yaşamak için can atıyoruz. ...

Pazar Günleri Bara Dönüşen Kilise

Belçika’da sadece 700 kişilik nüfusa sahip küçük bir köy olan Brielen’de, kilise müdavimleri her ...

Güney Afrika’dan Kinoa Burger

2013 senesi, Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı ilan edildi. Birçok kişinin adını daha duymadığı ...

500 Yıllık Gelenek: Keşkek

Keşkek, Türk mutfağında birçok bölgede yapılan ve hem kültürel mana da hem de lezzet ...

Türkiye’nin Bölgelere Göre Şarap Haritası

Türkiye pek bilinmiyor olsa da şarap üretimi için oldukça ideal bir yapıya sahip. Karadeniz ...

Çizgi Film Kahramanlarının Yemekleri

Hepimizin çocukluğuna dair en güzel anılar belki de çizgi filmler. Kimi zaman başından kalkamayıp ...