Evde Kokusuz Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Balık en az haftada bir gün sofralarımızda olması gereken bir besin. Fakat balık pişirmek dendiğinde hepimizin kafasında hep aynı soru canlanıyor. Eve sinen balık kokusundan nasıl kurtulurum? Evde balık pişirmeyi keyifli kılacak püf noktalarını sizin için yazdık.

Ele Sinen Balık Kokusu

Balığı pişirme aşamasına gelmeden önce öncelikle elimize ve kullandığımız mutfak gereçlerine de kokusunun sinmesi ve bu sinen kokunun uzun süre yok olmaması önemli bir sorun. Balık kokusunu mutfak gereçlerinden ya da elinizden çıkarmak için, ilk olarak elinizi soğuk su ile yıkayın ve daha sonra sirke veya limon ile ovduktan sonra durulayın. Mutfak gereçlerine sinen kokular içinde, yine gereçleri öncelikli olarak soğuk su ile yıkayın ve daha sonra sirkeli su tekrar temizleyerek durulayabilirsiniz.

Pişirme Sırasında Ortaya çıkan Koku

Balık pişirirken her ne kadar biraz sonra lezzetli bir sofraya oturacağınızı biliyor olsanız da, bir taraftan da pişirme işlemi sırasında  çıkan koku sizi mutlaka rahatsız edecektir. Pişirme işlemi sırasında ortaya çıkan yoğun balık kokusunu önlemek için; tava içine birkaç yaprak defne yaprağı atabilirsiniz. Bu sayede yoğun balık kokusu bir nebze de olsa azalma gösterecektir. Bununla beraber defne yaprağının aroması ile birlikte balıklarınızın daha da lezzetli olacağını da belirtelim.

Mutfağa ve Eve Sinen Balık Kokusu

Balık kızarttıktan sonra balığın kokusu maalesef mutfaklara hatta evin içine sinerek uzun süre rahatsızlık verebiliyor. Bu kokuyu ortadan kaldırmak için; sıcağa karşı dayanıklı bir kap içine 1 bardak su ve yaklaşık olarak 2-3 yemek kaşığı sirkeyi kaynatın. Sirkeli su kaynadıkça mutfağın ya da evin içine sinen koku hafifleyecektir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çöp Poşeti, Sanat ve Sosyal Bir Deney

Siyah kocaman ve sıklıkla evlerimizde kullandığımız, sokaklarda karşılaştığımız çöp poşetini bir sanata dönüştürmek ve ...

Pizza Hakkında 9 İlginç Bilgi

Pizza tarihçesi ile birlikte günümüzde de çok ilginç bilgileri ortaya çıkarıyor. Şüphesiz tüm dünyaya ...

Charlie Chaplin ve Yemek Makinesi

Charlie Chaplin yarattığı Şarlo karakteri, 1920 ile 1950 yılları arasında 30 yıl boyunca rol ...

Yenilikçi Mutfak Aletleri

Zamanın hızına kapıldıkça yenilikçi fikirlerle hayatımız gün geçtikçe daha pratik ve kolay bir hal ...

Mutfakta Zaman Kazandıran 10 Pratik Bilgi

Aile buluşmaları, ihtişamlı sofralar ve keyifli saatler hepimiz için vazgeçilmez. Tabii bu güzel karenin ...

Şef Le Squer Christain ile Lezzet Dünyasına Yolculuk

Siz de Le Squer Christain’ın başarı ve lezzet dolu serüvenini merak ediyor musunuz? Paris’in ...