Evde Kokusuz Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Balık en az haftada bir gün sofralarımızda olması gereken bir besin. Fakat balık pişirmek dendiğinde hepimizin kafasında hep aynı soru canlanıyor. Eve sinen balık kokusundan nasıl kurtulurum? Evde balık pişirmeyi keyifli kılacak püf noktalarını sizin için yazdık.

Ele Sinen Balık Kokusu

Balığı pişirme aşamasına gelmeden önce öncelikle elimize ve kullandığımız mutfak gereçlerine de kokusunun sinmesi ve bu sinen kokunun uzun süre yok olmaması önemli bir sorun. Balık kokusunu mutfak gereçlerinden ya da elinizden çıkarmak için, ilk olarak elinizi soğuk su ile yıkayın ve daha sonra sirke veya limon ile ovduktan sonra durulayın. Mutfak gereçlerine sinen kokular içinde, yine gereçleri öncelikli olarak soğuk su ile yıkayın ve daha sonra sirkeli su tekrar temizleyerek durulayabilirsiniz.

Pişirme Sırasında Ortaya çıkan Koku

Balık pişirirken her ne kadar biraz sonra lezzetli bir sofraya oturacağınızı biliyor olsanız da, bir taraftan da pişirme işlemi sırasında  çıkan koku sizi mutlaka rahatsız edecektir. Pişirme işlemi sırasında ortaya çıkan yoğun balık kokusunu önlemek için; tava içine birkaç yaprak defne yaprağı atabilirsiniz. Bu sayede yoğun balık kokusu bir nebze de olsa azalma gösterecektir. Bununla beraber defne yaprağının aroması ile birlikte balıklarınızın daha da lezzetli olacağını da belirtelim.

Mutfağa ve Eve Sinen Balık Kokusu

Balık kızarttıktan sonra balığın kokusu maalesef mutfaklara hatta evin içine sinerek uzun süre rahatsızlık verebiliyor. Bu kokuyu ortadan kaldırmak için; sıcağa karşı dayanıklı bir kap içine 1 bardak su ve yaklaşık olarak 2-3 yemek kaşığı sirkeyi kaynatın. Sirkeli su kaynadıkça mutfağın ya da evin içine sinen koku hafifleyecektir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Ülkelerin Yemek Yeme Kuralları

Ülkelerin kendilerine özgü mutfak ve yemek yeme kültürleri vardır. Kimileri özgün bir mutfağa sahipken, ...

Şubat Ayında Hangi Besinleri Yemeliyiz?

Besinleri mevsiminde ve doğru şekilde tüketmek hem sağlığımız hem de lezzet açısından oldukça önemli. ...

Nouvelle Cuisine = Paul Bocuse

Dünya gastronomisinin bir numaralı isimleri arasında yer alan Paul Bocuse, Fransız bir şef olarak ...

Astronotlar Uzayda Ne Yer?

Uzay boşluğunda yer çekiminin olmadığı bir ortamda astronotların nasıl beslendiğini merak ediyor musunuz? Çikolatalı ...

Yemek Heykellerinin Görsel Şöleni

Başarılı bir şef ile bir heykeltıraş bir araya gelerek ortak bir çalışma yapacak olsa, ...

Dünyaca Ünlü Şef Alain Ducasse’in Lezzetleri

Fransa’nın en ünlü şeflerinden olan Alain Ducasse’a ait olan Le Louis XV, 19 Michelin yıldızına ...