Cezayir Mutfağı ve Kültürü

Afrika’nın ikinci büyük ülkesi, Akdeniz ve çöl ikliminin bir arada görüldüğü, 1000 km uzunluğunda ki denize kıyısı ile Cezayir’i ve Cezayir mutfağını birlikte keşfediyoruz.

Cezayir Afrika Kıtası’nda Sudan’dan sonra en büyük ülke konumunda bulunuyor. Resmi tatil günlerinin Cuma ve cumartesi günleri olduğu ülkede, sosyal yaşam çok fazla renkli olmasa da, zaman zaman çeşitli festivaller, konserler ve sergiler düzenlenir. Özellikle her yıl Ağustos ayında düzenlenen ve Cezayir’in popüler müziği rai temasında düzenlenen Festival de Rai ülkenin en önemli etkinliğidir. Cezayir halkının en sevdiği sosyal aktivite ise karaokedir.

Arapların yoğun olduğu bölgelerde sokaklarda pek fazla kadına rastlamak mümkün değildir. Ancak özellikle ülkenin başkenti ve ülke ile aynı ismi taşıyan Cezayir kentinde sosyal yaşam daha hareketlidir.

Topraklarının %80’i Sahra’da yer alan Cezayir’de nüfusun büyük çoğunluğunu yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Berberiler oluşturur. Berberi kökenleri üzerine kurulan ülkede Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı İmparatorluğu tarih boyunca hüküm süren önemli devletlerdir. 1830 yılında ise Fransız sömürgesi altına giren ülkede 1962 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Cezayir mutfağında ise hem Afrika hem de Akdeniz mutfağının etkilerini görüyoruz. Mutfağının temelinde kuzu eti olan Cezayir’de, hemen hemen her öğünde kuzu eti ile karşılaşabilirsiniz.

Ülkede en çok tercih edilen yemek ise kuskustur. Sevgi ve bereketi sembol ettiğine inanılan kuskus, buharda pişirilir ve yanında tavuk eti ya da çeşitli sebzelerle servis edilir.

Çoğunlukla tencere yemeklerinin tercih edilmesi ve soslu yemeklere olan düşkünlükten dolayı Cezayir’de ekmek tüketimi de çok fazladır. Cezayirliler Khobz dar ismini verdikleri bir ekmeği evlerinden eksik etmezler. Yemeklerde baharat kullanımı da fazladır.

Cezayir mutfağında tatlı denince akla ilk olarak baklava gelir. Özellikle çikolatalı baklava ülkenin favori tatlısıdır. Ayrıca hurmalı makrot isimli tatlı da Cezayir’in ünlü tatlıları arasında yer alır. Cezayir mutfağında tatlılar doğu kültürü ile Fransız kültürü arasında bir konuma sahiptir.

Kıyı bölgelerde ise balıkçılığın çok gelişmiş olması nedeniyle balık ve deniz ürünleri de çok fazla çeşitlilik gösterir ve Cezayir’de balık tüketimi de oldukça fazladır.

Yeni keşiflerde buluşalım!

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

El Salvador’da Kahvenin Tarihi

El Salvador, küçük bir ülke olmasına rağmen, pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eskiden ...

Yunan Mutfak Kültürü

Akdeniz tarihi ve mimarisine yolculuk yapabileceğimiz Yunanistan, hem kültürel değerleri hem de mutfak alanındaki ...

Şeflerin Tuvali Tabaklar

Yemeği sanata dönüştüren şefler, aynı zamanda tabakları da sanata dönüştürüyor. Şefler, doğanın bizlere sunduklarını, ...

Ermeni Mutfağında Meze Çeşitleri

Ermeni mutfağının tüm detaylarını sofralara taşıyan Ermeni meze çeşitleri, pek çok farklı isimle anılıyor. ...

Yunan Mitolojisinde Yemek Kültürü

Yunan mitolojisinde, aşkın, müziğin, savaşın, ateşin ve birçok şeyin tanrısı yanında yemek tanrısı olmasa ...

Karadeniz’de Kahvaltı Kültürü

Karadeniz yöresine ait olan doğal ürünler ile hazırlanan kahvaltıları daha önce denediniz mi? Yaylaları, ...