Cezayir Mutfağı ve Kültürü

Afrika’nın ikinci büyük ülkesi, Akdeniz ve çöl ikliminin bir arada görüldüğü, 1000 km uzunluğunda ki denize kıyısı ile Cezayir’i ve Cezayir mutfağını birlikte keşfediyoruz.

Cezayir Afrika Kıtası’nda Sudan’dan sonra en büyük ülke konumunda bulunuyor. Resmi tatil günlerinin Cuma ve cumartesi günleri olduğu ülkede, sosyal yaşam çok fazla renkli olmasa da, zaman zaman çeşitli festivaller, konserler ve sergiler düzenlenir. Özellikle her yıl Ağustos ayında düzenlenen ve Cezayir’in popüler müziği rai temasında düzenlenen Festival de Rai ülkenin en önemli etkinliğidir. Cezayir halkının en sevdiği sosyal aktivite ise karaokedir.

Arapların yoğun olduğu bölgelerde sokaklarda pek fazla kadına rastlamak mümkün değildir. Ancak özellikle ülkenin başkenti ve ülke ile aynı ismi taşıyan Cezayir kentinde sosyal yaşam daha hareketlidir.

Topraklarının %80’i Sahra’da yer alan Cezayir’de nüfusun büyük çoğunluğunu yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan Berberiler oluşturur. Berberi kökenleri üzerine kurulan ülkede Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı İmparatorluğu tarih boyunca hüküm süren önemli devletlerdir. 1830 yılında ise Fransız sömürgesi altına giren ülkede 1962 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Cezayir mutfağında ise hem Afrika hem de Akdeniz mutfağının etkilerini görüyoruz. Mutfağının temelinde kuzu eti olan Cezayir’de, hemen hemen her öğünde kuzu eti ile karşılaşabilirsiniz.

Ülkede en çok tercih edilen yemek ise kuskustur. Sevgi ve bereketi sembol ettiğine inanılan kuskus, buharda pişirilir ve yanında tavuk eti ya da çeşitli sebzelerle servis edilir.

Çoğunlukla tencere yemeklerinin tercih edilmesi ve soslu yemeklere olan düşkünlükten dolayı Cezayir’de ekmek tüketimi de çok fazladır. Cezayirliler Khobz dar ismini verdikleri bir ekmeği evlerinden eksik etmezler. Yemeklerde baharat kullanımı da fazladır.

Cezayir mutfağında tatlı denince akla ilk olarak baklava gelir. Özellikle çikolatalı baklava ülkenin favori tatlısıdır. Ayrıca hurmalı makrot isimli tatlı da Cezayir’in ünlü tatlıları arasında yer alır. Cezayir mutfağında tatlılar doğu kültürü ile Fransız kültürü arasında bir konuma sahiptir.

Kıyı bölgelerde ise balıkçılığın çok gelişmiş olması nedeniyle balık ve deniz ürünleri de çok fazla çeşitlilik gösterir ve Cezayir’de balık tüketimi de oldukça fazladır.

Yeni keşiflerde buluşalım!

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çikolatanın Lezzet Sırrı Nedir?

Çikolatanın tarihinin binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte, çikolatanın lezzet sırrı ...

Antik Mısır Mezarlarında Mumyalanan Yiyecekler/Etin Saklanması

Eski dönemlerde insanların inanışlarından yedikleri yiyeceklere kadar pek çok detayı merak ediyoruz. Bunlardan bir ...

Dünyadaki En İyi Noel Pazarları ve Yemekleri

​İSKANDİNAV NOEL PAZARI Avrupa’da Kasım sonunda kurulmaya başlanan Noel pazarları arasında İskandinav Noel pazarı da ...

Sevgililer Gününe Özel Yemekler

Sevgiyi tarif etmek çok zor olsa da, bu Sevgililer Günü’nde içine sevgi katarak yapacağız ...

Şubat Ayında Hangi Besinleri Yemeliyiz?

Besinleri mevsiminde ve doğru şekilde tüketmek hem sağlığımız hem de lezzet açısından oldukça önemli. ...

Prag’da Mutlaka Yemeniz Gereken 10 Lezzet

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’da turistler tarafından en çok tercih edilen şehirler arasında yer ...