Mantar çeşitleri hem lezzeti hem besin değeri ile çok değerlidir. Yemeklerden çorbaya, salatalardan garnitürlere kadar kullandığımız mantarın temizliği konusunda farklı görüşler vardır. Birçok kişi aromasını ve formunu kaybetmemesi için mantarın suyla yıkanmasını doğru bulmuyor. Ancak kimileri ise; mantarı toprak ve kirden arındırmanın ancak yıkayarak mümkün olacağını düşünüyor. Mantar nasıl temizlenir ve mantar temizlemenin püf noktaları nelerdir birlikte keşfedelim.

Mantar Yıkanmalı mı?

Bu konuda genel kanı mantarın yıkanmamasından yanadır. Mantar yapısı itibari ile çok fazla su çeken bir besin maddesidir ve yıkanması durumunda suyu içine çekeceği için, pişirme sonrası tadını ve aromasını yitirir. Suyla yıkanan mantarlar kararmaya başladıktan sonra pişirildiğinde de ısı ile karşılaştığı anda dışarıya fazlasıyla nem verirler. Bunun sonucunda sotelediğiniz mantarın hem tadında hem de formunda bozulmalar oluşur.

Nemli Bezle Silme

Bu yöntemi her mantar için kullanmak mümkün olmasa da, kültür mantarının ve aynı forma sahip mantarların temizlik işlemini yıkamak yerine, nemli bir bezle silerek yapabilirsiniz Böylece mantarın formunu ve aromasını korumuş olursunuz.

Diş Fırçası ile Temizleme

Mantar temizleme yöntemleri arasında etkin bir çözüm ise diş fırçası kullanmaktır. Yumuşak bir diş fırçasını mantar temizleme aleti olarak kullanabilir ve mantarların yüzeylerini hafif şekilde fırçalayarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kabuk Soyarak Temizleme

Mantarların üzerinde çok ince bir tabaka halinde kabuk bulunur. Bu kabukları soyarak da mantarınızı temizleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak mantarın sapına elinizle hafif bastırın ve iki tarafa doğru sallayarak sapı çıkarın. Daha sonra mantarın üst kısmında bulunan ince zar şeklindeki kabuğu bir bıçak ile soyun. Dilerseniz bu aşamadan sonra nemli bezle silme yöntemini de uygulayabilirsiniz. Ayrıca ayırdığınız mantar saplarını da aynı şekilde soyarak kullanabilirsiniz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yüzyıllardır Var Olan Sirke

Şarap kadar eski bir tarihe sahip olan sirke, aslında ekşimiş bir şarap olarak yüzyıllar ...

Hindistan’dan Tropikal Kuruyemiş Kaju

Kaju fıstığının aslında bir çeşit elma olan kaju elmasının çekirdeği olduğunu duymuş muydunuz? Brezilya, ...

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri

Yemek yaşamımızı sürdürmek için öncelikli ihtiyaçlarımız arasında ilk sırada yer alıyor. Fakat bu yazımızda ...

İlginç Yemek Yeme Rekorları

Belki aklınıza dünya ekmek yeme rekoru gibi basit fikirler gelmiş olabilir. Ancak okuduğunuzda “bende ...

Paris’te Ladurée’den Mükemmel Makaronların Sırrı

Paris’teki Pierre Hermé ile Ladurée ve San Francisco’daki Chantal Guillon ile Miette gibi mağaza ...

Mutfaktan İlham Alan Şef: Jamie Oliver

Kendi ismini taşıyan restoranları, yemek programları ve kitapları ile dünyanın bilinen şeflerinden olan Jamie ...