Dünyadaki İlginç Yemek Sipariş Alışkanlıkları

2017 verilerine göre dünyada yemek sipariş alışkanlıkları oldukça ilginç verilerle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl dünyada ve çeşitli ülkelerde yemek sipariş alışkanlıklarını sizin için derledik.

En çok İtalyan ve Uzakdoğu Yemekleri

Dünya geneline baktığımız zaman İtalyan mutfağı yemek siparişi sıralamasında ilk sırayı alıyor. İtalyan mutfağı eve siparişlerin 10’luk bölümünü kapsıyor. Pizza ise en çok sipariş edilen yemek olarak karşımıza çıkıyor. Uzakdoğu mutfağı ikinci sırada yer alırken, burger üçüncü sırada. Türk mutfağını tercih edenlerin oranı ise; %2.

Türkiye’de Türk Mutfağı

Türkiye’de yemek siparişleri sıralamasında %28’le kebap çeşitleri ve lahmacun ilk sırada yer alıyor. Onları burger ve pizza takip ediyor.

Almanya’da Döner 10’uncu Sırada

Almanya’da ilk üç sırayı pizza, burger ve suşi alırken, döner ve kebap siparişi Almanya’da onuncu sırayı alıyor.

İngiltere’de Türk Mutfağı Fish&Chips’i Geçti

İngiltere’de %20 oranla Çin ve Hint yemekleri ilk sırada. İngiltere Avrupa dahilinde Türk yemeklerini en çok tercih eden ülkeler arasında ise ilk sırada. Kebap ve diğer Türk yemekleri,  İngiltere’de en çok sipariş edilen yemekler içinde beşinci sırada yer alıyor ve İngilizlerin vazgeçilmezi Fish&Chips’i geride bırakıyor.

Ortadoğu’da Tatlının Yeri Çok Özel

Ortadoğu ülkelerinde diğer ülkelere göre pizza geri planda kalıyor ve ilk iki sırayı sandviç ve burger alıyor. Tatlılar ise diğer ülkelere göre %21 sipariş oranı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Güney Amerika Kendi Yemeklerini Tüketiyor

Türkiye gibi Güney Amerika’da kendi yemeklerine oldukça sadık bir profil çiziyor. Güney Amerika’ya özgü bir yemek olan empenadas Arjantin’de %17 ile ilk sırada yer alırken, Uruguaylılar şintzele benzer bir yemek olan Milenasayı %11 ile ilk sırada tercih ediyor.

Kore’de Tavuk İlk Sırada

Koreliler yemek siparişlerinde %34 oranla tavuk yemeklerini tercih ediyor. Kore mutfağı ise %2 oranda tercih ediliyor. Eve yemek siparişi konusunda son derece ileri seviyede olan ülkede geceleri çok tecih edilen atıştırmalıklardan Jokbal ve Bossam %5’lik bir dilimi kapsıyor.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Tay Mutfağının Karakteristik Özellikleri

Asya kültüründe yemeğin hazırlanması, sunumu ve içeriği birer ritüel olarak algılanıyor ve yemeklerde lezzetlerin ...

İsveç Kahvaltısı Nasıl Yapılır?

İsveç’te sabah kahvaltıları, çoğunlukla ise ya da okula gitmeden önce evde yapılır. Soğuk iklim ...

Barcelona’nın Büyüleyici Meydanı: Sant Josep Pazarı

Sizin keşfettiklerinizde bu hafta Barcelona’nın St. Josep Pazarı ve pazarda satılan lezzetleri var. Meyzi ...

İtalya Bölgeleri ve Yemekleri

İtalya’nın mutfak ve yaşam felsefesine, gurme kültürüne ve geleneklerine göre şekillenen lezzetlerini gidebileceğiniz bölgelerde ...

Meksika Mutfağından Baharatlı Sıcak Kakao

Yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Meksika mutfağı, kakaoyu yüzlerce yıl önce ...

Hint Mutfağının Lezzet Aynası: Samosa

Hint mutfağı içerisinde yer alan her türlü lezzet, bol baharattan oluşuyor. Baharatları ile yemekleri ...