2017 verilerine göre dünyada yemek sipariş alışkanlıkları oldukça ilginç verilerle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl dünyada ve çeşitli ülkelerde yemek sipariş alışkanlıklarını sizin için derledik.

En çok İtalyan ve Uzakdoğu Yemekleri

Dünya geneline baktığımız zaman İtalyan mutfağı yemek siparişi sıralamasında ilk sırayı alıyor. İtalyan mutfağı eve siparişlerin 10’luk bölümünü kapsıyor. Pizza ise en çok sipariş edilen yemek olarak karşımıza çıkıyor. Uzakdoğu mutfağı ikinci sırada yer alırken, burger üçüncü sırada. Türk mutfağını tercih edenlerin oranı ise; %2.

Türkiye’de Türk Mutfağı

Türkiye’de yemek siparişleri sıralamasında %28’le kebap çeşitleri ve lahmacun ilk sırada yer alıyor. Onları burger ve pizza takip ediyor.

Almanya’da Döner 10’uncu Sırada

Almanya’da ilk üç sırayı pizza, burger ve suşi alırken, döner ve kebap siparişi Almanya’da onuncu sırayı alıyor.

İngiltere’de Türk Mutfağı Fish&Chips’i Geçti

İngiltere’de %20 oranla Çin ve Hint yemekleri ilk sırada. İngiltere Avrupa dahilinde Türk yemeklerini en çok tercih eden ülkeler arasında ise ilk sırada. Kebap ve diğer Türk yemekleri,  İngiltere’de en çok sipariş edilen yemekler içinde beşinci sırada yer alıyor ve İngilizlerin vazgeçilmezi Fish&Chips’i geride bırakıyor.

Ortadoğu’da Tatlının Yeri Çok Özel

Ortadoğu ülkelerinde diğer ülkelere göre pizza geri planda kalıyor ve ilk iki sırayı sandviç ve burger alıyor. Tatlılar ise diğer ülkelere göre %21 sipariş oranı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Güney Amerika Kendi Yemeklerini Tüketiyor

Türkiye gibi Güney Amerika’da kendi yemeklerine oldukça sadık bir profil çiziyor. Güney Amerika’ya özgü bir yemek olan empenadas Arjantin’de %17 ile ilk sırada yer alırken, Uruguaylılar şintzele benzer bir yemek olan Milenasayı %11 ile ilk sırada tercih ediyor.

Kore’de Tavuk İlk Sırada

Koreliler yemek siparişlerinde %34 oranla tavuk yemeklerini tercih ediyor. Kore mutfağı ise %2 oranda tercih ediliyor. Eve yemek siparişi konusunda son derece ileri seviyede olan ülkede geceleri çok tecih edilen atıştırmalıklardan Jokbal ve Bossam %5’lik bir dilimi kapsıyor.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Texas’ta Modern Bir Şehir Houston

Amerika’nın Texas eyaletine bağlı bir şehir olan Houston, Texas’ın en büyük ülkenin ise en ...

Dünyanın En Büyük 4. Adası: Madagaskar

Marco Polo’nun anılarında tarifi olmayan zenginliklere sahip bir ada olarak tanımladığı Madagaskar, doğal güzellikleriyle ...

Meksika Mutfağından Baharatlı Sıcak Kakao

Yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Meksika mutfağı, kakaoyu yüzlerce yıl önce ...

Kızılderililerin Ana Yurdu: Şili

Güney Amerika’nın gerçek sahipleri olan İnka ve Mapuçe gibi yerli toplulukların ana yurdu olan ...

İsveç Kahvaltısı Nasıl Yapılır?

İsveç’te sabah kahvaltıları, çoğunlukla ise ya da okula gitmeden önce evde yapılır. Soğuk iklim ...

Mardin Mutfağı ve Kültürü

Doğunun medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Mardin, tarihi yapıları, zengin sosyal yapısı, doğal güzellikleri ile ...