Şubat Ayında Hangi Besinleri Yemeliyiz?

Besinleri mevsiminde ve doğru şekilde tüketmek hem sağlığımız hem de lezzet açısından oldukça önemli. Taze taze tüketebileceğiniz şubat ayı meyve ve sebzeleri ile balık seçeneklerini sizin için hazırladık.

Şubat Ayında Hangi Sebzeler Yenir?

Sebzeler beslenme konusunda mutfaklarımız için olmazsa olmaz yiyecekler. Şubat ayı ile birlikte artık kışın son demlerini yaşayıp bahara merhaba demeye hazırlanırken, mor ve beyaz lahanayı bolca tüketmek gerekiyor. Önemli ve besin değeri yüksek olan lahanayı bir daha ki kışa kadar özleyeceğimiz kesin. Yine şubat ayı ile birlikte çok tüketmemiz gereken sebzeler arasında pancar ve turp seçenekleri de önemli bir yer tutuyor. Bal kabağı ise, Şubat ayının favori sebzeleri arasında kesinlikle ilk sıralara alınmalı. Lezzetli bir bal kabağı tatlısına kim hayır diyebilir ki 🙂

Şubat ayı sebzeleri içinde son önerimiz ise artık yavaş yavaş vedalaşmaya hazırlandığımız kış sebzelerinden karnabahar, brokoli ve kereviz olacak.

Şubat Ayında Hangi Meyveler Yenir?

Şubat ayında bolca meyve tüketmek mevsim geçişinde karşılaşacağımız olası hastalıklara karşı kendimizi korumaya almak adına önem taşıyor. Şubat ayında tezgahlarda bolca göreceğimiz portakal ilk sırayı alıyor.

Armut ve ayvayı da bu dönemde bolca göreceğiz. Bu ayın diğer favori meyveleri ise, muz, elma ve limon olarak karşımıza çıkıyor.

Şubat Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Balık mevsiminde olmanın avantajıyla vitamin ve mineral açısından çok önemli olan balık tüketimine özen göstermek gerekiyor. Kalp rahatsızlıklarından psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok faydası olan balıklardan şubat ayında bolca çıkarılan tekir ve kalkan balığını ilk sıraya koymakta fayda var.

Uskumru, lüfer ve palamutta her ne kadar bu ay ile birlikte yapını kaybetmeye başlasa da, Şubat ayında yenebilecek balıklar arsında yer alıyor.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Sevgililer Gününe Özel Yemekler

Sevgiyi tarif etmek çok zor olsa da, bu Sevgililer Günü’nde içine sevgi katarak yapacağız ...

Yüzyıllardır Var Olan Sirke

Şarap kadar eski bir tarihe sahip olan sirke, aslında ekşimiş bir şarap olarak yüzyıllar ...

Charlie Chaplin ve Yemek Makinesi

Charlie Chaplin yarattığı Şarlo karakteri, 1920 ile 1950 yılları arasında 30 yıl boyunca rol ...

Hollanda ve Lezzetleri

Hollanda Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Kuzey ve batısında Kuzey Denizi bulunması, balıkçılık yönünden ...

Pizza Hakkında 9 İlginç Bilgi

Pizza tarihçesi ile birlikte günümüzde de çok ilginç bilgileri ortaya çıkarıyor. Şüphesiz tüm dünyaya ...

Gökten Üç Elma Düşmüş…

İnsanlık tarihine yön veren cennetin yasak meyvesi, yerçekiminin icadının başrol oyuncusu elma, çok eski ...