Dünyanın En İlginç Meyveleri

Her ne kadar ülkemiz dört mevsimin yaşandığı ve farklı bölgelerinde farklı bitki örtülerinin olduğu bir yapıya sahip olsa da, bazı meyve türleri var ki dünyada dahi sadece tek bölgede yetişiyor. Dünyadan ilginç meyveler ve isimleri görüntüleriyle de oldukça ilgi çekici.

1.Goya (Bitter Melon)

Görünüş olarak salatalığı andıran bu meyve, üzüm gibi bir asma dalında yetişiyor. Olgunlaşmadan hemen önce toplanan Goya meyvesi çiğ ya da pişirilerek yeniyor.

2.Rambutan

İlginç tüyleri ile dikkat çekici bir görünüme sahip olan rambutan meyvesi, sadece tropikal iklime ait yerlerde yetişiyor. Çok tatlı bir meyve olan rambutanın olgunlaştığı ise dış kabuğunun kızarması ile anlaşılıyor.

3.Akebi

Akebi meyvesi isminin anlamı ile de çok özel bir meyve. “mavinin zor bulunan bir tonu” olarak bilinen Akebi kelimesinden ismini alan meyve, ekşi bir tada sahip ve kabuğun içinde kalan kısmı yenebiliyor. Akebi dünyada sadece Japonya’nın kuzeyinde yetişiyor.

4.Durian

Üç kiloya kadar büyüyebilen bu ilginç meyve, dünyada en yoğun kokulu meyve olarak tanınıyor. Bu meyveyi yiyenler ya gerçekten çok beğeniyor ya da bir daha ağzına dahi bile sürmüyor.

5.Mangostan

Yaklaşık olarak bir tenis topu büyüklüğünde olan mangostan meyvesinin, mor kabuğunun içindeki beyaz kısım yenebiliyor.

6.Parmaklı Ağaç Kavunu

Bu meyve Buda’nın Eli Limonu olarak da anılıyor. Sarı rengi ve ilginç görüntüsü ile dikkat çeken meyve, Asya’da yetiştiriliyor. Salatalarda ve balığın yanında limon yerine kullanılabiliyor.

7.Yılan Meyvesi

Dış görünümünün yılan derisine benzemesi nedeniyle bu isimle anılan meyve, palmiye ağacının bir türünde yetişir. Tadı elmayı andırır. Malzeya ormanlarında yetişen meyvenin ilginç bir yanı ise %13.5 oranında alkol içermesidir.

8.Pitaya

Pembe rengi ile daha gördüğünüz anda tadına bakma isteği uyandıran pitaya meyvesi, lif açısından zengin ve antioksidan özellikler içeren tropik bir meyve.

9.Yıldız Elması

Mor ve yeşil renklerde iki farklı alternatifi olan yıldız elması, yıldız ismini kesildiğinde iç kısmının bu şekilde görünmesinden alıyor. Toksit oranının %33 olması nedeniyle kabuğu soyularak tüketiliyor.

10.Hint İnciri

Pembe ve sarı renklerde olan meyve, bir kaktüs türünün üzerinde yetişiyor. Hint inciri, şeker ve jöle yapımında kullanıyor ve suyu içilebiliyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yenilikçi Mutfak Aletleri

Zamanın hızına kapıldıkça yenilikçi fikirlerle hayatımız gün geçtikçe daha pratik ve kolay bir hal ...

Dünyadan Yemek Müzeleri

Müze deyince aklımıza ilk olarak tarihi sanat eserleri geliyor. Gittiğimiz bir ülkeyi, tarihini ve kültürünü ...

Çöp Poşeti, Sanat ve Sosyal Bir Deney

Siyah kocaman ve sıklıkla evlerimizde kullandığımız, sokaklarda karşılaştığımız çöp poşetini bir sanata dönüştürmek ve ...

Yunanlılar Neden Tabak Kırıyor?

Sosyal bir yemek yeme alanlarına sahip olan Yunanlılar, yemeklerden sonra neden tabak kırıp, dans ...

Dünyadaki En İyi Noel Pazarları ve Yemekleri

​İSKANDİNAV NOEL PAZARI Avrupa’da Kasım sonunda kurulmaya başlanan Noel pazarları arasında İskandinav Noel pazarı da ...

Dünyaca Ünlü Mantar Çeşitleri

Dünyaca ünlü mantar çeşitleri, kremalı, sote, güveç, salata ve hatta tatlı olarak da hazırlanıp ...