Mardin Mutfağı ve Kültürü

Doğunun medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Mardin, tarihi yapıları, zengin sosyal yapısı, doğal güzellikleri ile adeta zamanın durduğu bir şehir. Mardin mutfağı ile birlikte bu eşsiz kentin zengin kültürel yapısını birlikte keşfedelim.

Tarihi M.Ö 3000 yılına kadar uzanan Mardin, Sümerler, Hitiler, Akadlar, Urartular, Persler ve daha sayısız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Şehirde hüküm süren bu topluluklar tarafından farklı isimlerle adlandırılan Mardin kelimesinin tarihi ise, Süryanilerin “kaleler kenti” anlamını taşıyan “Marde” terimine dayanır. Sosyal yapı olarak çok zengin bir kültüre sahip olan şehirde, Müslüman, Süryani, Hıristiyan, Yahudi inançlarına sahip Türkler, Kürtler, Ezidiler ve Araplar bir arada yaşarlar.

Birbirinden farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü Mardin, bu durumun bir sonucu olarak çok derin bir tarihe sahiptir. Kentte çok sayıda tarihi yapı bulunur ve bunlar arasında ünü ülke sınırlarını aşan geleneksel Mardin evleri ile 1600 yıllık Deyrul Zaferan Manastırı ön plana çıkar. Dini hoşgörünün hakim olduğu şehirde, camiler, kiliseler ve manastırlar aynı alanlar da ve çoğunlukla yan yana konumlanmıştır. Doğal güzellikleri ise tarihi yapısını tamamlayan Mardin’de, Bırbıra Mağaraları, Dara Örenyeri ve Gurs Vadisi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kozmopolit bir yapıya sahip olması nedeniyle Mardin mutfak kültürü son derece gelişmiştir. Mardin mutfağında temel olarak etli yemekler önemli bir yer kaplar. Yörede en meşhur yemekler arasında soğan kebabı, dobo, zingil ve harire mutlaka denenmesi gereken tatlar arasındadır.  Mardin’in yöresel tatlıları arasında yer alan zingil, şerbetli bir hamur tatlısıdır. Yine bir tatlı olan harire pekmez ve tarçınla yapılırken, dobo ise kuzu etinden yapılan bir ana yemektir. Mardin’in önemli yemekleri arasında Mardin çiğköftesi ve havuç türlüsü de mutlaka denenmesi gereken tatlar arasındadır.

Mardin’de kahvaltılarda son derece çeşitli ve ilgi çekicidir. Yörede ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğu için, çoğunlukla doğal besinlerle yapılan kahvaltıların olmazsa olmazları, kaymak, bal, otlu peynir ve tandır ekmeğidir diyebiliriz. Kahvaltı ve yemeklerden sonra Mardin’in ünlü mırra kahvesini de içmeyi etmeyin.

Yeni keşiflerde buluşalım!

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kuzeyde Tarihi Bir Kent Sinop ve Nokul Tarifi

Tarihi, yeşili, maviyi bir arada harmanlayan ve ülkemizin en kuzey noktası olan Sinop’u, Mutfak ...

Budizm’de Yemek Kültürü

Dünya üzerinde milyonlarca kişinin benimsediği Budizm, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yemek kültürleri de ...

İmparatorluklar Başkenti İstanbul

İstanbul, “anlatılmaz yaşanır” denebilecek, yaşadıkça anlatılacak, anlatıldıkça büyüleyecek sonu olmayan bir masal gibidir adeta… Aşk ...

Kalorilerine Göre Ülke Kahvaltıları

Günün en önemli öğünü; kahvaltı, kimilerine göre mükellef bir sofra kimilerine göreyse hızlı atıştırmalıklardan ...

Seul’un En Güzel Sokak Lezzetleri

Seul, pazarlarında, metro istasyonlarında ve tüm popüler alanlarında sokak yemekleri satılan bir şehir. Myeong-dong ...

İzlanda ve Yemekleri

Iceland, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan bir ada olup, Kuzey ışıklarının en rahat izlendiği ...