Mardin Mutfağı ve Kültürü

Doğunun medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Mardin, tarihi yapıları, zengin sosyal yapısı, doğal güzellikleri ile adeta zamanın durduğu bir şehir. Mardin mutfağı ile birlikte bu eşsiz kentin zengin kültürel yapısını birlikte keşfedelim.

Tarihi M.Ö 3000 yılına kadar uzanan Mardin, Sümerler, Hitiler, Akadlar, Urartular, Persler ve daha sayısız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Şehirde hüküm süren bu topluluklar tarafından farklı isimlerle adlandırılan Mardin kelimesinin tarihi ise, Süryanilerin “kaleler kenti” anlamını taşıyan “Marde” terimine dayanır. Sosyal yapı olarak çok zengin bir kültüre sahip olan şehirde, Müslüman, Süryani, Hıristiyan, Yahudi inançlarına sahip Türkler, Kürtler, Ezidiler ve Araplar bir arada yaşarlar.

Birbirinden farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü Mardin, bu durumun bir sonucu olarak çok derin bir tarihe sahiptir. Kentte çok sayıda tarihi yapı bulunur ve bunlar arasında ünü ülke sınırlarını aşan geleneksel Mardin evleri ile 1600 yıllık Deyrul Zaferan Manastırı ön plana çıkar. Dini hoşgörünün hakim olduğu şehirde, camiler, kiliseler ve manastırlar aynı alanlar da ve çoğunlukla yan yana konumlanmıştır. Doğal güzellikleri ise tarihi yapısını tamamlayan Mardin’de, Bırbıra Mağaraları, Dara Örenyeri ve Gurs Vadisi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kozmopolit bir yapıya sahip olması nedeniyle Mardin mutfak kültürü son derece gelişmiştir. Mardin mutfağında temel olarak etli yemekler önemli bir yer kaplar. Yörede en meşhur yemekler arasında soğan kebabı, dobo, zingil ve harire mutlaka denenmesi gereken tatlar arasındadır.  Mardin’in yöresel tatlıları arasında yer alan zingil, şerbetli bir hamur tatlısıdır. Yine bir tatlı olan harire pekmez ve tarçınla yapılırken, dobo ise kuzu etinden yapılan bir ana yemektir. Mardin’in önemli yemekleri arasında Mardin çiğköftesi ve havuç türlüsü de mutlaka denenmesi gereken tatlar arasındadır.

Mardin’de kahvaltılarda son derece çeşitli ve ilgi çekicidir. Yörede ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olduğu için, çoğunlukla doğal besinlerle yapılan kahvaltıların olmazsa olmazları, kaymak, bal, otlu peynir ve tandır ekmeğidir diyebiliriz. Kahvaltı ve yemeklerden sonra Mardin’in ünlü mırra kahvesini de içmeyi etmeyin.

Yeni keşiflerde buluşalım!

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

İngiliz Kraliyet Ailesinin Mutfak Sırları

Her ülkenin ve her kültürün kendine ait mutfak kültürü vardır. İngiliz kraliyet ailesinin mutfak ...

Uzak Doğu’daki Yeni Durağımız: Singapur

Çin mimarisi ile yapılmış pek çok yapıya sahip olan Singapur, genellikle Çinlilerin yaşadığı bir ...

Cezayir Mutfağı ve Kültürü

Afrika’nın ikinci büyük ülkesi, Akdeniz ve çöl ikliminin bir arada görüldüğü, 1000 km uzunluğunda ...

Meksika Mutfağından Baharatlı Sıcak Kakao

Yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Meksika mutfağı, kakaoyu yüzlerce yıl önce ...

Dünyanın En Pahalı Bifteği Japon Kobe Eti

Japonya’da yetişen hayvanlardan elde edilen Kobe eti, yetiştiği bölgedeki otun çok verimli olması sayesinde ...

10 Farklı Ülkeden Kahve Çeşitleri

Dünyada insanların büyük çoğunluğu için benzer bir ritüel vardır; sabah olduğunda uyanmak ve bir ...