Kış mevsiminin sonlarına yaklaşırken, ağaçların yeşil dalları, renkli çiçeklerine olan özlemimiz yakında son bulacak. Bahar havasını evlerinizde de yaşamak için küçük değişiklikler yapmak ve bahar havasını evine getirmek harika bir fikir değil mi? Evinizin salonunda, oturma odasında ya da mutfağında yetiştirebileceğiniz meyve ağaçları ile bu fikri hayata geçirebilirsiniz. İşte evinizde yetiştirebileceğiniz meyve ağaçları!

İncir Ağacı

Leziz reçeller, harika tatlılar, ister yaş ister kuru olsun incir asla hayır diyemeyeceğimiz bir meyve. Soğukla arası pek iyi olmayan, ama direkt güneş ışığından da hoşlanmayan incir ağacı için, zamanla olgunlaşan incirleri taşıyabilmek için büyük bir saksı tercih etmek gerekiyor. Tercih ettiğiniz boyuta gelene kadar incir ağacınızı haftada bir kere sulamanız yeterli olacaktır.

Limon Ağacı

Şifa kaynağı, salataların olmazsa olmazı limonu evde yetiştirmek sandığınız kadar zor değil. Eğer evinizde limon ağacı yetiştirmeyi düşünürseniz bilmeniz gereken en önemli şey; limon ağaçlarının neme olan tutkularıdır. Havadaki nemin neredeyse %50’sini alan limon ağaçları, gün ışığına da fazlasıyla ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle günlük en az 8 saat gün ışığında tutmak önemlidir.

Zeytin Ağacı

Her ne kadar meyve vermeme ihtimali olsa da, zeytin ağacı zarif görüntüsü ile evinizde yer verebileceğiniz meyve ağaçları arasında olmayı hak ediyor. Zeytin ağacı yetiştirmek istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey, toprağının kuru kalmaması gerektiğidir. Her gün ortalama olarak 6 saat gün ışığı görmesi ve düzenli olarak sulanması ile evinizde zeytin ağacı yetiştirebilirsiniz.

Avokado Ağacı

Evde avokado yetiştirmek zor olur gibi bir düşünceye sahipseniz, kesinlikle yanıldığınızı söyleyelim ve evinize tropikal bir hava katmak için püf noktalarından bahsedelim. Avokado ağacınızı dikerken saksıya önce biraz kum ve ardından üzerine toprak koyarak yeterli besin ve nem ihtiyacını karşılamış olursunuz. Tabi tropikal bir meyve olması nedeniyle parlak gün ışığına ihtiyacı olduğunu da söyleyelim.

Muz Ağacı

Muz ağacı diyince öncelikle söyleyelim, hayalinizde salkım salkım muzlar hayal etmeyinJ Ancak küçük muzlar için ağacınızı dikerken toprağın hafif olmasının öncelikli olduğunu belirtelim. Parlak gün ışığı ve suyu fazlasıyla seven muz ağacınız için en önemli püf noktası; tüm yapraklarının ışık alabilmesi için, güneş ışıklarının geliş açısına göre ağacınızı düzenli olarak çevirmek.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Pastacılar Kralı Buddy Valastro

Birbirinden çılgın ve lezzetli pastalar sever misiniz? Buddy Valastro, babasından devralmış olduğu Carlo’s Bake ...

Dünyadaki En İyi Noel Pazarları ve Yemekleri

​İSKANDİNAV NOEL PAZARI Avrupa’da Kasım sonunda kurulmaya başlanan Noel pazarları arasında İskandinav Noel pazarı da ...

Hollanda ve Lezzetleri

Hollanda Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Kuzey ve batısında Kuzey Denizi bulunması, balıkçılık yönünden ...

Pembe Göller’den Tuz Üretimi

Pembe göller, tuz gölü olarak dünya üzerinde bulunuyor. Bu gölün mevsimden mevsime renk değiştirdiğini ...

Çin’in Geleneksel Yeni Yıl Yemekleri

Çin’in geleneksel yeni yıl yemekleri arasında sıra dışı pek çok tarif yer alıyor. Gelenek ...

Paris’te Ladurée’den Mükemmel Makaronların Sırrı

Paris’teki Pierre Hermé ile Ladurée ve San Francisco’daki Chantal Guillon ile Miette gibi mağaza ...