Popcorn Tarihi

Popcorn, yani patlamış mısır, asla hayır diyemeyeceğimiz şeyler listesinde hatırı sayılır bir yere sahip. Peki, patlamış mısır nasıl bulundu? Merak ettiyseniz, patlamış mısırın hayatımıza girişine dair kuramlara birlikte bakmaya ne dersiniz?

Aslında patlamış mısırın nasıl bulunduğuna dair farklı kuramlar var. Bu kuramlardan ilkine göre; Peru’da bulunan arkeolojik kalıntılarda, Perulu yerliler yaklaşık 6700 yıl önce patlamış mısırı bulmuşlar. Bazı tarihçiler ise, 1519 yılında Peru’nun ticaret amaçlı olarak patlamış mısır kullandığına işaret ediyor.

İkinci bir kurama göre ise, patlamış mısırı bulanlar Kızılderililer. Bir rivayete göre, Kızılderililer mısırı koçanı ile birlikte ateşe attıklarında çekirdeklerin patladığını fark ederler. Fakat Kızılderililer patlamış mısırı sadece bir yiyecek olarak görmemiş ve aynı zamanda süslemeler ve takı tasarımlarında da kullanmışlar.

Fakat bu iki kuramdan daha eski tarihlere dayanan ve patlamış mısırın Amerika’ya ulaşmadan önce M.S 960 yıllarında Hindistan ve Çin’de keşfedildiğine dair bilgilerde mevcuttur.

Patlamış mısırı bir sektör haline getiren ve ilk popcorn makinesini icat eden Charles Cretors isimli bir Amerikalıdır. 1885 yılında Chicago’da sokak satıcılarının buharlı veya gazlı ocaklarda yaptığı mısırları çok daha seri şekilde üreten Cretors, bugün hala sinemalarda ya da sokakta aldığımız patlamış mısır makinelerinin çoğunun üreticisi olarak biliniyor.

Dünya üzerinde ki ilk patlamış mısır markası ise, 1914 yılında Cloid H. Smith tarafından Jolly Time ismi ile satılmaya başlandı. Böylece popcorn sadece seyyar olarak değil, marketlerde de satılmaya başladı. Günümüzde Amerika’da 19 Ocak Ulusal Popcorn Günü, Ekim ayı ise Ulusal Popcorn Ayı olarak kutlanıyor.

Her ne kadar patlamış mısırın icadı için net bir bilgi bulunmasa da, tüm dünyanın severek tükettiği bu atıştırmalık, kış akşamlarında evinizde film seyrederken, kalabalık arkadaş toplantılarında, maç akşamları buluşmalarında ve tabi ki sinemada hala en çok tüketilen yiyecekler arasında popülaritesini korumaya devam ediyor. Görünüşe göre de popcorn,hem adından hem lezzetinden  gelen bu popülariteyi asla kaybetmeyecek.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri

Yemek yaşamımızı sürdürmek için öncelikli ihtiyaçlarımız arasında ilk sırada yer alıyor. Fakat bu yazımızda ...

Kalorilerine Göre Ülke Kahvaltıları

Günün en önemli öğünü; kahvaltı, kimilerine göre mükellef bir sofra kimilerine göreyse hızlı atıştırmalıklardan ...

İmparatorluklar Başkenti İstanbul

İstanbul, “anlatılmaz yaşanır” denebilecek, yaşadıkça anlatılacak, anlatıldıkça büyüleyecek sonu olmayan bir masal gibidir adeta… Aşk ...

Arjantin’de Dans ve Yemek

Arjantin, dansları ve yemekleri ile oldukça büyüleyici bir ülkedir. Yemek yiyip, tango yapabileceğiniz mekanlar ...

Mardin Mutfağı ve Kültürü

Doğunun medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Mardin, tarihi yapıları, zengin sosyal yapısı, doğal güzellikleri ile ...

Pazar Günleri Bara Dönüşen Kilise

Belçika’da sadece 700 kişilik nüfusa sahip küçük bir köy olan Brielen’de, kilise müdavimleri her ...