Malezya Mutfağı ve Kültürü

Renkli adaların, bozulmamış plajların, zengin ve etnik kültürel yapıların ev sahibi olan Malezya, nadide flora ve besinleri ile Güney Asya ülkeleri arasında yer alıyor.

Harika bir Asya mutfağı ve kültürünü yakından keşfetmek isterseniz, Güney Asya’nın en yüksek dağı olan MountKinabalu, dalış merkezleri, yaklaşık 150 milyon yıllık yağmur ormanları, dünyanın en büyük kireçtaşı mağarası, soyu tükenmekte olan 200’den fazla canlı türünü koruma alanları ve dünyaca ünlü lezzetlerin hakim olduğu Malezya’yı tercih edebilirsiniz.

Farklı kültürlerin etkilerini görebileceğiniz meydanlara sahip ülke Malezya’da, Hint mahallesi olan LittleIndia ve Çin mahallesi olarak bilinen Chinatown, gezilecek yerlerin başında geliyor. Buralarda, hem Hint hem de Çin kültürlerinin mutfağa yansıyan etkilerine şahit olabilirsiniz. Hintliler ve Çinlilerin kültürleri ile harmanlanan Malezya mutfağının üçe ayrılması hiç yanlış olmaz. Yani ülkede, başta Malaylar olmak üzere, Hint ve Çin mutfaklarının etkisi de görülmektedir. Yalnızca farklı ırklar değil, Malezya’nın coğrafi yapısı ve iklimi de besin çeşitliliğin, arttırmaktadır. Çünkü, ülkede bir yıl boyunca iki mevsim oluşuyor. Dolayısıyla ülkede yıl boyu sebze ve meyveleri taze tüketmek mümkündür.

Malezya mutfağını büyük oranda oluşturan Malay yemeklerinin ana malzemesi, pirinçtir. Pirinçler haşlanıyor ve kırmızı et, tavuk, sebze ya da balık ile birlikte harika bir yemeğe malzeme oluyor. Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan balık yemekleri, köri ve biber ezmesi ile tatlandırılıyor.

Malay mutfağında satay adı verilen lezzet de önemli bir yere sahiptir. Baharatta marine edilen tavuk ya da dana etinin ızgarada pişirilmesiyle ünlenen satay, pirinç küpleri, fıstık ezmesi sosu, salatalık ve soğan ile servis edilmektedir.

Çinli ve Taylandlıların yemek pişirme stillerine yakın olan Kelantan mutfağı, şekerin ve hindistan cevizi sütünün bolca kullanıldığı, tatlı ağırlıklı bir mutfaktır. Hintlilerin etkisinde kalan Kedah mutfağı ise baharat ticareti döneminden günümüze kadar, Hint lezzetlerini sunmaktadır.

Malay mutfağının en meşhur lezzetlerinden bir tanesi de “Nasi Lemak”. Hindistan sütü ile pişirilen pirinçten hazırlanan yemeğin yanında salatalık, ançüez, kavrulmuş yer fıstığı ve katı yumurta servis ediliyor. Kültürel değişiklikleri seviyor ve farklı tatlar denemek istiyorsanız, mutlaka Malezya mutfağını denemelisiniz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yöresel Yemekleri ve Dansçılarıyla Liberya

Afrika kıtasının bir ülkesi olan Liberya, kültürü, yemekleri ve etnik gelenekleriyle dikkat çekiyor. Yöresel ...

Dünyanın En Önemli Müzelerinden Restoranlar

Dünyanın en önemli müzeleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak, Louvre Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ...

Simidin 600 Yıllık Tarihi

Simit Türk yemek kültüründe her şehir için farklı anlamlar ifade eden ve beraberinde değişik ...

Prag’da Mutlaka Yemeniz Gereken 10 Lezzet

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’da turistler tarafından en çok tercih edilen şehirler arasında yer ...

Kuzeyde Tarihi Bir Kent Sinop ve Nokul Tarifi

Tarihi, yeşili, maviyi bir arada harmanlayan ve ülkemizin en kuzey noktası olan Sinop’u, Mutfak ...

Hint Mutfağının Lezzet Aynası: Samosa

Hint mutfağı içerisinde yer alan her türlü lezzet, bol baharattan oluşuyor. Baharatları ile yemekleri ...