Kilo Vermeye Engel Olan 10 Sebep

Çok uzun süre diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız ve aksine hala kilo almaya devam ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu 10 nedene bakmanızda fayda var!

1.Doğru Diyeti Yapıyor Muyuz?

Karşımıza çıkan her diyet bizim için doğru olmayabilir. Başkalarında çok işe yarayan bir diyetin size uygun olmaması boşa kürek çekmenize neden olur. Bu nedenle yanlış diyet yöntemleri ile vakit kaybetmek yerine sizin için en iyisini öğrenmek için bir diyetisyene başvurmakta fayda var.

2.Düzenli Uyku Çok Önemli

Eğer düzenli bir uykuya sahip değilseniz kilo vermede sorun yaşayabilirsiniz. Hatta düzensiz uyku fazla kilo almanıza bile sebep olabilir. Bu nedenle uyum sağlayabileceğiniz bir uyku programına sahip olmalısınız.

3.Tabağınızı Küçültmeye Ne Dersiniz?

Büyük bir tabağı tıka basa doldurup, sonra da doymanıza rağmen o tabağı bitirmek için fazladan yemek yiyor olabilirsiniz. Bu kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri olabilir. Bunun için ya tabaklarınızı ya da porsiyonlarınızı küçültmeyi deneyin.

4.Şekerden Uzak Duruyor muyuz?

Kabul ediyoruz ki şekeri tamamen hayatınızdan çıkartmak çok zor. Fakat kilo vermenin önündeki en büyük engellerin başında da şeker geliyor. Şeker tüketimini minimize etmek için sabah erken saatlerde protein tüketerek şeker isteğini bastırabilirsiniz.

5.Diyetimizi Aksatmıyoruz

Her ne kadar diyet yapıyor olsanız bile ara sıra kaçamaklar yapmak tabi ki kaçınılmaz. Eğer diyetinizi bir an bile olsun küçük bir kaçamakla bozacaksanız bunu ölçülü bir şekilde gerçekleştirin ve bunun bir kaçamak olduğundan emin olun.

6.Yemeği Hızlı Tüketmeyelim

Yemeği çok hızlı yemek, beyninizin size “ben artık doydum” diyebilmesi için zaman bırakmıyor. Bu nedenle sakin olun ve ne kadar aç olursanız olun yemeğinizi yavaş yavaş ve olabildiğince çok çiğneyerek yemeye özen gösterin.

7.Strese Hayır Dansa Evet” Stresi Azaltıyoruz

Stres hormonunun insanda yemek yeme istediğini tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Bununla başa çıkabilmek için sizi stresten uzaklaştıracak aktiviteler veya meditasyonlar uygulamayı deneyin. 

8.Tercihimizi Doğru Yağlardan Yana Kullanıyoruz

Yağ denildiğinizde aklınızda hemen kötü şeyler canlanmasın. Vücudunuzun karbonhidrat ve protein gibi belli bir oranda yağ alması da gerekiyor. Bunun için tekli ve çoklu doymamış yağlar içeren besinleri tüketebilirsiniz. Bu yağlar hem doymanıza yardımcı olacak hem de hızla enerjiye dönüşecektir.

9.Doğru Karbonhidratları Doğru Zamanda Tüketiyoruz

Aynı yağda olduğu gibi her karbonhidrat kötü değildir. Vücudunuza faydalı olan karbonhidratlarda vardır. Dayanıklı nişasta hem kilo vermenize yardımcı olurken hem de zor sindirildiği için sizi tok tutacaktır.

10.Probiyotik Beslenme ve Sağlıklı Bakteriler

Her ne kadar bakteri terimi kulağa çok hoş gelmiyor olsa da, bağırsak bakterileri sağlığımız için fazlasıyla önem arz ediyorlar. Bunun için probiyotik ve mayalanmış besinler tüketmeye özen gösterin ve sağlıklı bakterilerin üremesini sağlayın.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Ramazan’da Yapabileceğiniz 10 Çorba Önerisi

Ramazan sofraları çorbasız olmaz! İftar yemeklerine lezzet ve renk katan bereketli çorba önerilerini, sizler ...

Kemik Suyu Faydaları

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki ...

Fiziksel Açlık – Duygusal Kökenli Açlık

Bazen siz de ne kadar çabuk acıktığınızı ve dahası bu açlığın sebepsiz olduğunu hiç ...

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

İnek Sütü Ve Keçi Sütü Hakkında Bilinmeyenler

Çocuklarınıza süt içirirken hangi sütü tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte inek sütü ...

Organik Beslenme Nedir?

Organik yiyeceklerin besin değerleri, diğer yiyeceklere göre daha mı yüksek? Organik yiyecekler, içerisinde kimyasal ...