Kanseri Önleyen Besinler

Tüm dünyada kansere yakalanma oranları her geçen gün daha fazla artıyor. Yaşadığımız çağın doğallıktan uzak olması ve özellikle beslenme konusunda yeteri kadar özen göstermemek kansere direkt olarak etki ediyor. “Kanser olmamak için ne yemeliyiz” diyenler için kanseri önleyen besinleri listeledik.

1.Sarımsak

Her derde deva sarımsak, içeriğinde bulunan selenyum maddesi ile kanserli hücre oluşumuna da engel oluyor. Aynı zamanda kanserli hücrelerin yayılması ve büyümesini de engelleyen sarımsak güçlü antioksidan etkisiyle kanserin bir numaralı düşmanı diyebiliriz.

2.Böğürtlen, Ahududu, Çilek ve Yaban Mersini

Böğürtlen, ahududu, çilek ve yaban mersini de güçlü antioksidan etkilere sahip besinlerdir. Bu meyveleri düzenli olarak tüketerek kansere kendimizi koruyabiliriz.

3.Üzüm

Üzüm içeriğinde bulunan fenolik bileşikler ve resveratol ile kanserli hücrelerin oluşumuna karşı etkili bir besin. Özellikle siyah üzümü çekirdekleri ve kabuğu ile yemek, kansere karşı en etkili silahlardan bir tanesi. Kış aylarında da kuru üzüm yiyerek kanserden uzak durabilirsiniz.

4.Karnabahar, Lahana, Brokoli

Kansere iyi gelen sebzeler arasında en dikkat çeken üçlü karnabahar, lahana ve brokoli diyebiliriz. İçeriğinde çok sayıda anti kanserojen madde bulunan bu sebzeler kansere yakalanma riskini ciddi şekilde azaltıyor.

5.Keten Tohumu

Yine her derde deva dediğimiz bir besin daha; keten tohumu. Omega-3 ve lifli bileşikleriyle kanserin birçok çeşidine karşı vücudunuzu korumak adına gerçek bir savaşçı.

6.Kırmızı Turp

İçeriğinde çok sayıda anti-kanserojen madde bulunan ve bilhassa meme ve akciğer kanserine karşı pozitif etkileri olan kırmızı turpu kış aylarında bol bol ve taze tüketmek gerekiyor.

7.Zerdeçal

Kansere iyi gelen baharatlar arasında ise ilk sırayı zerdeçal alıyor. İçeriğinde bulunan kurkumin isimli madde kanserle birlikte çok sayıda hastalığa karşı etkili oluyor.

8.Işgın Otu

Kansere iyi gelen bitkiler arasında ise ilk sırayı ışgın otu alıyor. içindeki parietin isimli madde kanserli hücrelerle başa etmek konusunda kesinlikle çok etkili ve eğer hala ışgın otu ile tanışmadıysanız, kesinlikle elinizi çok çabuk tutmalısınız.

9.Elma

Elma her mevsim kolayca bulabileceğimiz ve yiyebileceğimiz bir kanser düşmanı. Özellikle akciğer ve mide kanserlerine karşı son derece etkili olduğu biliniyor.

10.Ceviz

Yine omega-3 yağ asidi bakımından zengin bir besin olan ceviz, kanseri önlemenin yanı sıra, kanserli hücrelerin çoğalmasını da engelliyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Daha Önce Görmediğiniz Chopsticks Tasarımları

Çin yemekleri seviyor ve onlardan vazgeçemiyorsanız, chopsticks tasarımlarını mutlaka incelemelisiniz.  1. Asya ülkelerinin en sevilen lezzetlerini ...

Hindistancevizi Sütü Nasıl Yapılır?

Doğal besinler içerisinde en faydalı olanlardan biri hindistan cevizidir. Topikal bölgelerde yetiştirilen hindistan cevizi, besleyici ve ...

Glütensiz Beslenme Nedir?

 Buğday ve arpa ile yapılan ürünlerin tüketilmemesine dayanan glütensiz beslenme, günümüzde pek çok kişi ...

Çarpıcı Verilerle Fast Food Tarihi

Mona Lisa dünyaya biraz daha geç gelerek, günümüz Y kuşağına yetişmiş olsaydı mutlaka o ...

Karbonhidratlar Hakkında 5 Soru ve Cevap

Karbonidratlar hakkında sıklıkla sorulan soruların cevaplarını Mutfak Gurmesi Editörleri sizin için araştırdı.  Soru 1: ...

Baharda Enerji Yükselten Gıdalar Nelerdir?

Baharın gelmesiyle beraber yalnızca havada değil vücudumuzda da değişim görülüyor. Kış mevsiminden yaza geçiş ...