Aquafaba Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aquafaba gastronomide hızla yükselen bir trend olmayı başardı. Peki, aqufaba nedir ve faydaları nelerdir?

Aquafaba nohut, fasulye gibi baklagilleri haşladığımız suya verilen isimdir. Beslenme açısından çok değerli olan bu suyu birçok farklı alanda ve farklı amaçlarla kullanabiliyoruz. Kullanım alanları arasında ilk olarak yumurta akı yerine ön plana çıkıyor. Özellikle veganlar ve yumurtaya karşı alerjisi olanlar için çok iyi bir alternatif olduğunu belirtelim. Yumurta akı ile yapılan kek, krema, macaron, mayonez gibi besinlerin yapımında yumurta akı yerine aqufaba kullanabilirsiniz.

Aquafaba ayrıca yine veganlar ve laktoz intoleransı olan kişiler için süt yerine de tercih edilebilecek bir besin olarak da ön plana çıkıyor. Bu sayede süt ve tereyağı ile yapılan tarifleri hem veganlar hem de süte karşı alerjisi olanlar da deneyebiliyor. Örneğin;  aquafaba içine elma sirkesi, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve tuz karıştırarak süt içermeyen bir tereyağı yapabilmek mümkün.

Kalıtsal ve metabolik bir hastalık olan PKU (fenilketonüri) hastalığına karşı da aquafaba kurtarıcı bir rol üstleniyor. PKU hastalığı kalıtsal bir hastalıktır ve bu hastalığa sahip olanlar hayatları boyunca fenilanin düzeylerini belli bir seviyenin altında tutmak zorundadır. Bu seviyenin altında kalmak içinde düşük proteinli diyet uygulanması gerekmektedir. Düşük proteinli besinlerin bulunabilirliğinin az olması nedeniyle, bu özelliğe sahip aquafaba PKU hastaları içinde çok değerli bir besindir.

Aquafaba içerik olarak kalorisi düşük ve az miktarda vitamin ve mineral bulunduran bir besindir. Bu nedenle yumurta akı yerine kullanılıyor olsa da, asla besin değerli olarak yumurta ile kıyaslanması mümkün değildir. Bu nedenle yumurta, süt gibi besinlere alerjisi olmayan ve vegan olmayanlar için besin değeri bakımından yeterli besin olmadığını unutmayalım.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Siyah Sarımsak Püresi ve Tavuk 

Avustralya, Japonya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan siyah sarımsak, fermantasyon sürecinden geçiyor. Asya ...

Çarpıcı Verilerle Fast Food Tarihi

Mona Lisa dünyaya biraz daha geç gelerek, günümüz Y kuşağına yetişmiş olsaydı mutlaka o ...

Trend Bisküvi Ekmek

Köfteler, tavuklar, biftekler, peynirler ve soslarla onlarca çeşit alternatifi bir arada sunuyor olsa da, ...

Geleneksel Fas Mutfak Gereçleri

 Mutfaklarınızda bol baharatlı yahni kokusu ve taze naneli çayları ile ünlü Fas esintileri yaşamak ...

Dünyada Gıda İsrafını Önleme Girişimleri

Tüm dünya genelinde çok önemli bir sorun olan gıda israfını önlemek adına gerçekleştirilen girişimler, ...

Instagram Trendi Simetrik Kahvaltı

Michael Zee, 2013 yılında her sabah arkadaşı Mark için hazırladığı kahvaltıların fotoğraflarını çekerek İnstagram ...