Maceraperestler için ideal bir bölge ve Amerika’nın 49. Eyaleti olan Alaska’yı bizimle birlikte keşfetmeye hazır mısınız?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1867 yılında Rusya’dan satın alınan ve petrol, altın rezervleri açısından zengin bir bölge olan Alaska, zorlu doğa koşullarına rağmen son derece ilgi çekici bir eyalet. Büyüleyici doğası, kendine özgü florası ve heyecan verici yapısıyla son dönemlerde turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle Amerika kıtasında suç oranının en az olduğu yer olması da Alaska’yı turistlerin gözünde çekici kılıyor.

Alaska’da çok sayıda yerli halk bulunuyor. Aleut, Yupik, İnyupik, Eskimolar, Çimşiyan Kızılderilileri gibi yerli halklar her ne kadar resmi İngilizce olsa da, kendi yerel dillerini de kullanmaya devam ediyorlar. Devlet koruması altında olan çok sayıda milli park ve orman arazisinin bulunduğu Alaska’da, toprağa zarar vermek, çiçek koparmak, doğaya zarar verecek herhangi bir eylemde bulunmak Alaskalılar tarafından hiç hoş karşılanmıyor.

Alaska’da yaşayan halkların tamamı son derece duyarlı, nazik ve yardımsever bir yapıya sahiptir. Alaska’da yolda ürürken hiç tanımadığınız birinin size selam vermesi çok doğal bir durumdur. Alaskalılar için en değerli şey doğaya sahip çıkmaktır.

Alaska’nın geleneksel mutfağına baktığımız zaman karşımıza hiç ummadığımız bir besin çıkıyor. Bu topraklar üzerinde farklı çeşitlerde ve çok lezzetli böğürtlenler yetişir ve böğürtlen reçeli ve jölesi Alaska geleneksel mutfağının vazgeçilmezleridir.

Deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı Alaska mutfağında somon ve pisi balığı tüketimi çok yaygındır. Alaska’nın ünlü ve kalabalık bir aileyi doyurabilecek kadar büyük olan Alaska Kral Yengeci de önemli besinler arasında yer alıyor. Deniz ürünleri dışında et ihtiyacını ise çoğunlukla Ren geyiği eti karşılıyor.

Alaska yemekleri arasında çorba çeşitleri olan negaasget, uutng ve marallat yörede yetişen farklı otların karışımı ile yapılır. En çok tüketilen içecek ise Ayuq adını verdikleri bitki çayıdır. Alaskalıların temel besin kaynağı ise sourdough isimli dondurdukları ve ihtiyaç olduğunda çözerek tükettikleri ekmektir.

 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Güney Afrika’dan Kinoa Burger

2013 senesi, Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı ilan edildi. Birçok kişinin adını daha duymadığı ...

Dünyanın En Egzotik Balık Pazarları

Dünya pazarları, sebzelerden meyvelere, kuruyemişlerden baharatlara, deniz mahsullerinden daha pek çok gıda ürününe ev ...

Urla’nın Tarihi ve Yemekleri

Tarihin ve doğanın birbiri ile harmanlandığı Urla, İzmir’in en eski limanlarından birine sahiptir. Ege ...

Hint Lezzetlerinin Bulunduğu Renkli Düğüne Davetlisiniz

Hindistan, çeşitli etnik grupların bir araya geldiği bir ülkedir. Bu yüzden ülkedeki düğünler farklı ...

Amazon Ormanlarının Ülkesi Brezilya ve Feijoada Tarifi

Eşsiz tabiatı, farklı ekosistemleri, muhteşem biyolojik çeşitliliği ile dört milyona yakın bitki ve hayvan ...

İsviçre Alplerinde Peynirin Tarihi

İsviçre Alplerine baktığımız zaman, sütçülük ve peynirciliğin, Milattan Önce 1000 yıllarına dayandığını görebiliriz. 3000 ...