Maceraperestler için ideal bir bölge ve Amerika’nın 49. Eyaleti olan Alaska’yı bizimle birlikte keşfetmeye hazır mısınız?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1867 yılında Rusya’dan satın alınan ve petrol, altın rezervleri açısından zengin bir bölge olan Alaska, zorlu doğa koşullarına rağmen son derece ilgi çekici bir eyalet. Büyüleyici doğası, kendine özgü florası ve heyecan verici yapısıyla son dönemlerde turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle Amerika kıtasında suç oranının en az olduğu yer olması da Alaska’yı turistlerin gözünde çekici kılıyor.

Alaska’da çok sayıda yerli halk bulunuyor. Aleut, Yupik, İnyupik, Eskimolar, Çimşiyan Kızılderilileri gibi yerli halklar her ne kadar resmi İngilizce olsa da, kendi yerel dillerini de kullanmaya devam ediyorlar. Devlet koruması altında olan çok sayıda milli park ve orman arazisinin bulunduğu Alaska’da, toprağa zarar vermek, çiçek koparmak, doğaya zarar verecek herhangi bir eylemde bulunmak Alaskalılar tarafından hiç hoş karşılanmıyor.

Alaska’da yaşayan halkların tamamı son derece duyarlı, nazik ve yardımsever bir yapıya sahiptir. Alaska’da yolda ürürken hiç tanımadığınız birinin size selam vermesi çok doğal bir durumdur. Alaskalılar için en değerli şey doğaya sahip çıkmaktır.

Alaska’nın geleneksel mutfağına baktığımız zaman karşımıza hiç ummadığımız bir besin çıkıyor. Bu topraklar üzerinde farklı çeşitlerde ve çok lezzetli böğürtlenler yetişir ve böğürtlen reçeli ve jölesi Alaska geleneksel mutfağının vazgeçilmezleridir.

Deniz ürünlerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı Alaska mutfağında somon ve pisi balığı tüketimi çok yaygındır. Alaska’nın ünlü ve kalabalık bir aileyi doyurabilecek kadar büyük olan Alaska Kral Yengeci de önemli besinler arasında yer alıyor. Deniz ürünleri dışında et ihtiyacını ise çoğunlukla Ren geyiği eti karşılıyor.

Alaska yemekleri arasında çorba çeşitleri olan negaasget, uutng ve marallat yörede yetişen farklı otların karışımı ile yapılır. En çok tüketilen içecek ise Ayuq adını verdikleri bitki çayıdır. Alaskalıların temel besin kaynağı ise sourdough isimli dondurdukları ve ihtiyaç olduğunda çözerek tükettikleri ekmektir.

 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çöller Ülkesi Nambiya

Güney Afrika’da büyük bir bölümü çöllerle kaplı bir ülke olan Nambiya Cumhuriyeti, doğal güzellikleri, ...

Gstaad’tan Fondü Tarifi

Donmuş göller, karla kaplanmış bembeyaz tepeler ve yemyeşil ormanların bulunduğu İsviçre’nin güzellikleri çoktur. Avrupa’nın ...

Budizm’de Yemek Kültürü

Dünya üzerinde milyonlarca kişinin benimsediği Budizm, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yemek kültürleri de ...

Sohbetlere Konu Olan Helvanın Tarihi

Dünya üzerinde ilk kez Balkan ve Ortadoğu ülkelerinde yapıldığı bilinen helva, günümüzde dünya mutfaklarında ...

Barselona’dan Akdeniz Esintileri

Avrupa’dan keşfedebileceğimiz en güzel yerlerden bir tanesi de Barselona. Yemek kültürü ile de sevilen ...

El Salvador’da Kahvenin Tarihi

El Salvador, küçük bir ülke olmasına rağmen, pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eskiden ...