Kahve var olduğu günden bu yana en yüksek kalitesine ulaştı ve bilinçli bir üretim, işlenme, kavrulma ve demlenme ile tohumdan fincana kadar olan süreç en iyi şekilde ilerliyor. 3. Dalga kahve demleme yöntemleri günümüzde kahve denilince yükselen bir trendler arasında ilk sırayı alıyor.

3.dalga kahve akımına geçmeden önce, bu akımı anlayabilmek için daha önceki akımları kavramak gerekiyor. 1. Dalga kahve akımı, kahvenin buluşundan sonra giderek artan kahve tüketimini ifade ediyor.  Bu akımın kökleri 18. yüzyılın başlarına dayanıyor. Kahve pazarında yükselen potansiyel girişimcilerin dikkatini çekmeye başlıyor ve içime hazır kahveler ortaya çıkıyor. Maxwell House ve Nescafe gibi firmalar bu akıma öncülük ediyorlar. Fakat bu akımda üretim kalitesi alt seviyededir ve tüketimin artması ile birlikte kaliteyi de artırmak için yeni keşifler yapılır. Bu keşifler kahvenin en hızlı şekilde üretilip, ilenip, kavrulup, paketlenerek tüketiciye ulaşmasını amaçlar. Bu akımda bulunan en önemli keşif ise vakumlu kahvelerdir. Bu sayede kahvenin aromasını koruması ve daha uzun süre taze kalması sağlandı. 19. yüzyıla gelindiğinde artık instant kahve üretimi başlar ve artık kahve yapmak tüketici için çok daha hızlı ve kolay bir hal alır.

2.dalga kahve akımı ise Peet’s Coffee şirketinin 1966 yılında Hollanda’dan Amerika’ya kahvelerini getirmesi ile başlar.  Kahve çok daha zanaatsal süreçlerden geçer ve Alfred Peet bu aşamaları 3 yakın arkadaşına anlatır. Bu arkadaşlar 1971 yılına gelindiğinde Starbucks’ı kurar ve artık kahve severlerin hayatına, Grande, Latte gibi kahve terimleri girer. 1984 yılına gelindiğinde Alfred Peet’in şirketini satın alan Starbucks, 2000 yılına gelindiğinde 2000 kahve dükkanı rakamına ulaşır. Bu dönemde kahve severler, espressonun ne olduğunu anlar ve kahve türleri arasındaki tatları keşfetmeye başlar. Starbucks’ın bu yükselişi 3. Dalga kahve akımını körükler.

3.dalga kahve akımı ise; en kısa tabirle artık tüketicinin de uzmanlaştığı ve arayışların çok daha ileri seviyeye ulaştığı dönemdir diyebiliriz. Artık tüketiciler kahvenin tohumdan fincana geçtiği aşamaları yakından gözlemliyor ve teknik detaylara da hakim oluyor. 3. Dalga kahve çeşitlerinin paketlerinde, kahve türü, orjini, işlenme yöntemi, kavurma dereceleri gibi bilgilere yer veriliyor ve bu akımla birlikte kahve fincanın içindeki siyah içecek olmaktan çok daha farklı bir boyuta taşınıyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Doğayı Koruyan Yenilebilir Kaşık

Piknikler ya da ayak üstü yemekler, fast food restoranlar, marketler, sokak satıcıları ve daha ...

Ekmek Kullanmadan Yapabileceğiniz 7 Lezzetli Sandviç

Ekmek ile hazırlanan lezzetli sandviçler belki de en çok sevdiğimiz ve kısıtlı zamanlarda en ...

Eco Friendly Geri Dönüşüm Malzemeleri

Bir cam şişe ya da plastik bir poşet hayatımızda neleri değiştirebilir, hiç düşündünüz mü? ...

Kahveye İlham Veren Fermantasyon ”Japon Syphon”

Kavruldukça özündeki kokuyu yavaş yavaş salan kahve, Japonya tarihinde de önemli bir yere sahip. ...

Mineral Deposu Yosun Salatası

İçerisinde yüksek miktarda mineral bulunan yosunlar, Japonya gibi pek çok Asya ülkesinde sıklıkla tüketiliyor. ...

Gastronomi Başkenti Lyon’a Yolculuk

Eşsiz mutfağı için her sene milyonlarca kişi tarafından tercih edilen Lyon, 2017’de Gastronomi başkenti ...