Yunanistan ve Türkiye’nin Ortak Yemekleri

Türk ve Yunan kültürü arasındaki benzerlikler oldukça fazla. Tabi bu durum her iki ülkenin mutfağında da görülüyor. O halde komşudan tanıdık lezzetlere birlikte bakmaya ne dersiniz?

Taramasalata

Türk mutfağında adı tarama olan ve ana malzeme olarak balık yumurtası kullanılan, Yunan mezeleri arasında ki en tanıdık lezzet taramasalata diyebiliriz. Türkiye’de çoğunlukla ekmek içi, limon ve sızma  zeytinyağı ile hazırlanan meze, Yunanistan’da zaman zaman ekmek yerine patates kullanılarak yapılıyor.

Zeytin ve Zeytinyağı

Akdeniz ve Ege mutfağı dediğimiz zaman akla gelen ilk şey zeytin ve zeytinyağı diyebiliriz.  Yunanistan yemekleri ve özellikleri de Akdeniz ve Ege mutfağı ile birebir uyumlu olduğu için zeytin ve zeytinyağı kullanımı oldukça fazla. Hemen hemen her lokanta ve tavernada sofranıza doğrudan gelen, üzerine zeytinyağı gezdirilmiş çeşitli zeytinlerle karşılaşabilirsiniz.

Dolmades

“Yunanistan insanları nasıldır” sorusuna, “bir Türk kadar yemeğe düşkün” cevabını verdirecek yemek ancak yaprak sarması olabilir. Kıyma, pirinç, çeşitli baharatlarla hazırlanan malzemenin asma yapraklarına sarılması ile bizim çoğunlukla sarma diye adlandırdığımız yemek, Yunanistan’da dolmades olarak biliniyor. Türkiye’de olduğu gibi, Yunanistan’da da yapıldığı yöreye göre farklılıklar gözlemleniyor.

Moussaka

Adından da anlaşılacağı moussaka, Türkiye’de musakka dediğimiz patlıcan yemeğinin hemen hemen aynısı diyebiliriz. Ancak Yunanistan’da sotelenen patlıcan, kıyma ve salça ve sarımsak gibi malzemelerle hazırlanan moussaka,zerine beşamel sos ve peynir ilave edilerek servis ediliyor.

Kolokythokeftedes

Bu sefer adından pek tahmin etmek mümkün olmasa da, görüntüsü ile bu yemeğin aslında mücver olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Tarif olarak Türk mutfağıyla büyük ölçüde aynı olmasına rağmen, servis olarak yanında mutlaka Yunan mutfağındaki adıyla tzatziki, Türk mutfağında ki adıyla ise cacık servis ediliyor.

Halva

Yunan tatlı isimleri de Türk tatlı isimleri ve tatları ile benzerlikler gösteriyor. Her ne kadar dünyanın pek çok yerinde yapılıyor olsa da, helva da Yunan ve Türk mutfakları arasında ki benzerlikler içinde kendine yer buluyor.

Detaylı olarak Yunan mutfağı hakkında bilgi sahibi olmak için Yunan Mutfak Kültürü başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Fas’ın Yemek Kültürünü Yansıtan Lezzet: Tajin

Fas, farklı kültürleri büyüleyen atmosfere sahiptir. Hem mimari yapıları hem de kültürel değerleri ile ...

Sushi’nin Bilinmeyen Yönleri

Japonya sushinin nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz? Dünyaca ünlü sunumları ile bilinen sushi, ...

Kızılderililerin Ana Yurdu: Şili

Güney Amerika’nın gerçek sahipleri olan İnka ve Mapuçe gibi yerli toplulukların ana yurdu olan ...

Portekiz Lezzetleri

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Porto’ya özgü olan “Francesinha” ve “Pastel de nata” yöresel yemekler arasında yer alıyor.   ...

Belçika’nın İki Kenti: Brugge ve Gent

Sizin keşfettiklerinizde  bu hafta Belçika’nın iki kenti Brugge ve Gent var… Brugge ve Gent, Belçika’nın iki ...

Sadece Kahve Severlerin Bildiği 10 Durum

Haftanın herhangi bir günü ya da herhangi bir saati, evde, sokakta, kafede asla değişmeyen ...