Türkiye pek bilinmiyor olsa da şarap üretimi için oldukça ideal bir yapıya sahip. Karadeniz ve doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeyi haricinde tüm bölgelerde üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Şarap üzümleri ve özellikleri ile Türkiye gerçek anlamda bir üzüm cenneti diyebiliriz. Peki, Türkiye de üretilen şaraplar hangi bölgelerde yapılıyor ve yapımında hangi tür üzümler kullanılıyor?

Marmara Bölgesi

Marmara bölgesi için kesinlikle üzüm cenneti diyebiliriz. Siyah renkli ve yumuşak içimli şaraplar için Papazkarası, asit oranı olarak son derece düşük beyaz şarap yapımında kullanılan Yapıncak, siyah türlerden Cinsault ve yine beyaz renkli ve içim olarak yumuşak Semillon Tekirdağ ve çevresinde en çok üretimi yapılan üzüm çeşitleri arasında yer alıyor. yine Marmara Bölgesi’nde, Çanakkale ve Bozcaada’da beyaz şarap yapımında Altıntaş ve kırmızı şarap için Karasakız çeşitleri de ön plana çıkan üzümler arasında. Bunların dışında Saroz civarlarında Merlot, Avşa Adası’nda ise adaya özgü Adakarası üzümü ile üretilen şaraplar bulunuyor.

İç Anadolu ve İç Karadeniz Bölgeleri

İç Anadolu ve şarap terimleri bir araya geldiği zaman, ön plana çıkan şehir kesinlikle Nevşehir oluyor. Düşük asitli ve şeker oranı olarak oldukça yüksek olan siyah Dimrit ve Şıradar ile birlikte, sek şarap yapımı için kullanılan Emir üzümü Nevşehir’de yetişen önemli çeşitler arasında ilk sıraları alıyor. İç Anadolu’da Ankara ise, en kaliteli kırmızı şarap üzümü olarak tanınan Kalecik Karası ile adını duyuruyor. Yine düşük asitli ve son derece tatlı bir üzüm çeşidi olan Hasandede ise adını Kırıkkale’nin Hasandede Kasabası’ndan almış İç Karadeniz’de ise üzüm denilince ilk akla gelen şehir Tokat oluyor. Şarap severlerin mutlaka denemesi gereken, tahta fıçılarda eskitilerek elde edilen ve Narince çeşidi üzüm ile yapılan beyaz şarap Tokat’ı şarap bölgeleri arasında önemli bir noktaya taşıyor. İç Anadolu ve Tokat’ta sofralık üzüm çeşitleri de çeşitlilik gösteriyor.

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi’nde şaraptan bahsettiğimiz zaman akıllara ilk olarak Şirince geliyor. Çoğunlukla şarap sevenler tarafından pek beğenilmeyen meyve şarapları ile ünlü ilçede, sadece üzüm değil bir çok meyveden şarap yapılıyor. İzmir’de ise dünyanın en bilinen ve tercih edilen çeşitlerinden Cabarnet Sauvingon, Carignan, Alicante Bouchet gibi çeşitler yetişiyor. Beyaz şarap için aroma ve meyve kokusundan hoşlananlr için Bornova Misketi ve sınırlı üretimi yapılan Foça Karası önemli alternatifler arasında yer alıyor. Ege Bölgesi’nde şarap üretimi ile dikkat çeken bir diğer il ise, Denizli oluyor. Denizli’nin Çal ilçesinden adını alan Çal Karası üzümü, rose şarap üretiminde yaygın olarak kullanılıyor. Denizli şaraplık üzüm satışı konusunda da oldukça üst seviyelerde yer alıyor.

Doğu ve Güney Doğu Anadolu

Anadolu topraklarında yetişen en değerli kırmızı şarap üzümü olan Öküzgözü, ağırlıklı olarak Elazığ ve Malatya şehirlerinde yetiştiriliyor. Bölgenin bir diğer favori çeşidi ise, Diyarbakır’da yetişen Boğazkere üzümü. Bu iki üzüm çeşidinin karışımı ile yapılan şaraplar Türkiye’de en çok tercih edilen şaraplar arsında yer alıyor. Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde Midyat ve Mardin’de  üretilen şaraplar ise sayıları gittikçe azalan Süryani butik şarap üreticileri tarafından Mazruna ve Kerküş çeşitleri ile yapılıyor.

 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Şaraba Eşlik Eden Peynir Çeşitleri

Şarap ile birlikte tüketilen peynirin hikâyesini merak ediyor musunuz? Peynir ve şarap arasındaki aroma ...

Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmekler son dönemlerin en yükselen mutfak trendleri arasında yer alıyor. Peki artisan ekmek ...

İrlanda’nın Otantik Lezzetleri

İlkbahar aylarında kuzu, yaz aylarında balık, kışınsa güveç pişen otantik İrlanda mutfağını birlikte tanıyalım…  ...

Binlerce Yıllık Zengin Mutfağı İle Antakya

Tarihi varlıkları, doğal güzellikleri, binlerce yıllık geçmişi ve zengin mutfağı ile Antakya, Türkiye’nin en ...

Burritos Sen Ne Güzel Bir Şeysin!

Meksika bölgesine ait olan Burritos, dünyada en çok bilinen Kuzey Meksika yemekleri arasında yer ...

Kırk Yıla Değer Lezzet Türk Kahvesi

Her ne kadar Türkiye topraklarında hiç yetişmiyor olsa da, pişirme tekniği ile tüm dünyaya ...