Pizza tarihçesi ile birlikte günümüzde de çok ilginç bilgileri ortaya çıkarıyor. Şüphesiz tüm dünyaya kendini kabul ettirmiş olan pizza hakkında şaşırtan bilgileri derledik.

1.

Alexandre Dumas 1835 senesinde Üç Silahşörler eserlerini yazarken Napoli’ye seyahat eder ve Napoli’de maddi durumu iyi olmayan kişilerin yaz aylarında karpuz, kış aylarında ise pizza yediğini görür.

2.

Her ne kadar bir İtalyan yemeği olsa da, pizza dünyanın farklı ülkelerinde farklı şekilde yorumlanarak sunuluyor. Örneğin Brezilya’da pizza üzerinde bezelye taneleri, Fransa da ise, yumurta görebilirsiniz.

3.

Günümüzde bilgisayarlarımızı kullanarak çok sayıda pizza siparişi verdiğimiz kesin. Ancak bir bilgisayar kullanılarak verilen ilk pizza siparişinin tarihi 1974 yılına tekabül ediyor. Amerika’da bulunan Yapay Dil Laboratuarı test aşamasında olan konuşan bilgisayarla pizza siparişi vererek bugünlerin kapısını aralıyor.

4.

Ünlü olmanın yolu da pizza sektöründen geçiyor. Öyle ki; Jean Claude Van Damme, Bill Muray, Stethan Baldwin gibi ünlü isimler bir zamanlar pizzacı da çalışıyorlardı.

5.

Pizza terimi ilk olarak bin yıl önce, Latince bir metin üzerinde görülüyor. Bu noktadan baktığımız zaman pizza hikayesi M.S 998 yılına kadar dayanıyor.

6.

2011 yılında vizyona giren ve başrolünde süper güçlere sahip olan bir pizzacıyı canlandıran Frankie Muniz’in yer aldığı Pizza Man, bu alanda ilk ve tek örnek. Muniz’in genetiği değiştirilmiş olan bir domatesi yemesi sonucu süper kahramana dönüştüğü film oldukça fantastik.

7.

Biliyoruz “bu zaten bilinen ve değişmez gerçek” diyeceksiniz. Evet pizza için en ideal peynir kesinlikle mozzarella peyniri. İlginç olan ise 2014 yılında bilim adamlarının farklı peynirlerin pişme özelliklerini inceleyerek aynı sonuca varmış olmaları.

8.

Dünyanın ilk pizza restoranı 1738 yılında Napoli’de açılmıştır ve adı Antica Pizzeria Napoli’dir. Pizzanın tarifi ve yapılışı konusunda oldukça geçmişe gitmemiz gerekiyor diyebiliriz.

9.

Her ne kadar bir İtalyan yemeği olsa da, dünyada en çok pizza tüketilen ülke Amerika’dır. Üstelik ülkede her saniye 350 pizza tüketildiğine dair bir istatistik var.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mutfaktan İlham Alan Şef: Jamie Oliver

Kendi ismini taşıyan restoranları, yemek programları ve kitapları ile dünyanın bilinen şeflerinden olan Jamie ...

Çikolatanın Lezzet Sırrı Nedir?

Çikolatanın tarihinin binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte, çikolatanın lezzet sırrı ...

Seyahatname’den Gastronomi Üzerine Notlar

Dünyanın en önemli seyyahları arasında bulunan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si, bir insanın ömründe okuması gereken ...

Çin Şeker Sanatıyla Harikalar Yaratın

Çin’de hazırlanan el yapımı şekerleri daha önce gördünüz mü? Yemeğe kıyamayacağınız bu şekerler birbirinden ...

Bahara Merhaba!

Bahar, ağaçlarda ve doğada kendisini göstermeye başladı bile. Aynı zamanda şaşırtıcı lezzetlerde de şeflerin ...

Ülkelerin Yemek Yeme Kuralları

Ülkelerin kendilerine özgü mutfak ve yemek yeme kültürleri vardır. Kimileri özgün bir mutfağa sahipken, ...