Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmekler son dönemlerin en yükselen mutfak trendleri arasında yer alıyor. Peki artisan ekmek nedir, nasıl yapılır? Birlikte bakalım…

Öncelikle ekmek konusuna girmeden Artisan kelimesinin tanımını yapmakta fayda var. Artisan, ustalık gerektiren ve bir sanatkar eliyle yapılmış şeyleri ifade etmek için kullanılıyor. Buradan yola çıkacak olursak, artisan ekmek için, ekmek konusunda ustalığı bulunan bir elden yapılan anlamını taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak artisan ekmek kavramı çok daha fazlasını da içeriyor. Bu noktada diğer kavramlarla birlikte artisan ekmek yapımı hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olacağız.

El Yapımı Ekmek

Aslında artisan ekmek tanımını en kısa yoldan bu şekilde tabir edebiliriz.  Gerçek anlamda artisan ekmek yapmanın yolu el emeği ve ustalık gerektirmektedir. Bu nedenle artisan ekmeğin seri bir şekilde makinelerle üretilmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Ekşi Maya Kullanımı

Ekşi maya aynı zamanda ön maya olarak da biliniyor. Çoğunlukla normalden daha büyük bir hamurun mayalanması için önceden hazırlanan ve yapısal olarak ekşitilmiş cıvık kıvamlı mayadır. Ekşi mayanın sırrı uzun vadede ve yavaş bir mayalama ile hamurda var olabilenden daha fazla aromayı ortaya çıkarmasıdır. Bir ekmeğin artisan olarak nitelendirilmesi için önemli bir kriterdir. Bu konuda artisan ekmek kursu veren kurumlar da çoğunlukla ekşi maya konusuna mutlaka değinirler.

Katkı Maddesi ve Koruyucuların Kullanılmaması

Geleneksel bir artisan ekmeğin bileşenleri; un, tuz, su ve ekşi mayadır. Bunun beraberinde farklı lezzetler için yumurta, süt, ceviz, fındık ve çeşitli yemişlerle baharatlar da artisan ekmek yapımı aşamasında kullanılabilir. Ancak bu doğal maddeler dışında kesinlikle içerisinde katkı maddesi ya da koruyucular kullanılması söz konusu değildir.

Geleneksel Ekmek Yapım Yöntemleri

Artisan ekmek üretiminde en önemli noktalardan birisi de, ekmeğin yüzyıllara dayanan tarihinden ilham almaktır. El becerisi, ustalık ve beraberinde kullanılan undan, mayalama sürecine ve taş fırınlarda odun ateşi ile pişirilmeye kadar çok sayıda geleneksel yöntem ve metot, gerçek anlamada bir artisan ekmek ortaya çıkarmak için son derece önemlidir. Artisan ekmek eğitimi almanın yanı sıra, bu geleneksel yöntemler üzerine de çalışmak bu konuda ustalığınızı artırmanız açısından faydalı olacaktır.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

10 Lezzetli Osmanlı Şerbeti Nelerdir?

Osmanlı 600 yıllık kültür birikimine sahip bir imparatorluktu. Günümüzde hala bu kültürü yaşatan birçok ...

Dünyanın En Pahalı Bifteği Japon Kobe Eti

Japonya’da yetişen hayvanlardan elde edilen Kobe eti, yetiştiği bölgedeki otun çok verimli olması sayesinde ...

Y Kuşağından Esinlenen Pembe Çikolata

Çikolatanın icadından bu yana hayatımızda 3 farklı çeşit çikolata bulunuyor. Bunlar; bitter, sütlü ve ...

Bayram Sofraları İçin Lezzetli 10 Yemek

Bayram sofraları, tüm aileyi bir araya getiren özel anlardır.  Sizin için hazırladığımız lezzetli 10 yemek ...

İftar Sofralarına 10 Ara Sıcak

Ramazan ayında sofralarda  lezzetleri ile konuşulacak 10 ara sıcak  yemek önerileri:  1. Barbunya Pilaki  Sağlıklı bir ...

Kalorilerine Göre Ülke Kahvaltıları

Günün en önemli öğünü; kahvaltı, kimilerine göre mükellef bir sofra kimilerine göreyse hızlı atıştırmalıklardan ...