Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmekler son dönemlerin en yükselen mutfak trendleri arasında yer alıyor. Peki artisan ekmek nedir, nasıl yapılır? Birlikte bakalım…

Öncelikle ekmek konusuna girmeden Artisan kelimesinin tanımını yapmakta fayda var. Artisan, ustalık gerektiren ve bir sanatkar eliyle yapılmış şeyleri ifade etmek için kullanılıyor. Buradan yola çıkacak olursak, artisan ekmek için, ekmek konusunda ustalığı bulunan bir elden yapılan anlamını taşıdığını söyleyebiliriz. Ancak artisan ekmek kavramı çok daha fazlasını da içeriyor. Bu noktada diğer kavramlarla birlikte artisan ekmek yapımı hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olacağız.

El Yapımı Ekmek

Aslında artisan ekmek tanımını en kısa yoldan bu şekilde tabir edebiliriz.  Gerçek anlamda artisan ekmek yapmanın yolu el emeği ve ustalık gerektirmektedir. Bu nedenle artisan ekmeğin seri bir şekilde makinelerle üretilmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Ekşi Maya Kullanımı

Ekşi maya aynı zamanda ön maya olarak da biliniyor. Çoğunlukla normalden daha büyük bir hamurun mayalanması için önceden hazırlanan ve yapısal olarak ekşitilmiş cıvık kıvamlı mayadır. Ekşi mayanın sırrı uzun vadede ve yavaş bir mayalama ile hamurda var olabilenden daha fazla aromayı ortaya çıkarmasıdır. Bir ekmeğin artisan olarak nitelendirilmesi için önemli bir kriterdir. Bu konuda artisan ekmek kursu veren kurumlar da çoğunlukla ekşi maya konusuna mutlaka değinirler.

Katkı Maddesi ve Koruyucuların Kullanılmaması

Geleneksel bir artisan ekmeğin bileşenleri; un, tuz, su ve ekşi mayadır. Bunun beraberinde farklı lezzetler için yumurta, süt, ceviz, fındık ve çeşitli yemişlerle baharatlar da artisan ekmek yapımı aşamasında kullanılabilir. Ancak bu doğal maddeler dışında kesinlikle içerisinde katkı maddesi ya da koruyucular kullanılması söz konusu değildir.

Geleneksel Ekmek Yapım Yöntemleri

Artisan ekmek üretiminde en önemli noktalardan birisi de, ekmeğin yüzyıllara dayanan tarihinden ilham almaktır. El becerisi, ustalık ve beraberinde kullanılan undan, mayalama sürecine ve taş fırınlarda odun ateşi ile pişirilmeye kadar çok sayıda geleneksel yöntem ve metot, gerçek anlamada bir artisan ekmek ortaya çıkarmak için son derece önemlidir. Artisan ekmek eğitimi almanın yanı sıra, bu geleneksel yöntemler üzerine de çalışmak bu konuda ustalığınızı artırmanız açısından faydalı olacaktır.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Geleneksel Fas Mutfak Gereçleri

 Mutfaklarınızda bol baharatlı yahni kokusu ve taze naneli çayları ile ünlü Fas esintileri yaşamak ...

Çikolatanın Lezzet Sırrı Nedir?

Çikolatanın tarihinin binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? İşte, çikolatanın lezzet sırrı ...

Meksika’nın Geleneksel Lezzeti Tamales

Tarihi MÖ 5000 yılına kadar dayanan ve Kolombo henüz Amerika’yı keşfetmeden önce bile tüketilen ...

Yumurtadan Esinlenen Sanat Eserleri

Sabahları kahvaltılarını fotoğraflayan binlerce kişi var, ancak bu sanatçılardan bir tanesi gerçekten ortaya çıkardığı ...

Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda ...

Yeni Yıl İçin Karamelize Portakal Soslu Hindi

Yılbaşının vazgeçilmeyen yemeklerinden biri olan hindi, çoğu kişinin tercihi arasında yer alıyor. Bu kez ...