2018 Gastronomi Trendleri

Her yıl olduğu gibi son ve olası mutfak trendleri, yeni yılın girmesi ile merakla takip edilmeye başlandı. Günümüzde gastronomi trendleri 2018 yılında da yeni farklılıklarla karşımıza çıkacak. Artık daha doğal, katkı maddelerinden ve gıda boyalarından uzak sağlıklı bir beslenme isteği ile birlikte yiyeceklerin arkasında ki hikayeleri ve içeriklerini de merak ediyoruz. Bakalım bu yıl gastronomide ve mutfakta yeni trendler neler?

Global Lezzetler

Globalleşmenin en önemli etkilerinden birisi de, geleneksel yeme içme alışkanlıklarının değişmesi. Bu doğrultuda da ortaya global olarak adlandırabileceğimiz yiyecekler çıkıyor. Fast Food restoranlarının artışı ve kolay hazırlanışı gibi nedenlerle Japonya’da dana eti tüketimi balık tüketimini aşmış durumunda. Almanya’da ise; hamburger tahtını dönere kaptırmış gibi görünüyor. Tüm dünyada ise Meksika usulü yemekler yapan restoranlar talebe bağlı olarak hızla artış gösteriyor. Bu senede Y kuşağı etkisi ile dünya mutfaklarında yeni trendler göreceğimiz kesin.

Temiz Gıda

Evet tükettiğimiz gıdaların sağlıklı olması çok önemli. Ama bu noktada sağlıklı olduğu kadar yiyeceklerin temiz olması da önem kazanacak. Burada temiz tabirinden kastımız, gıdanın yetiştirilmesi aşamasından başlayarak, rafa gelişine kadar geçen sürede, geleneksel tohumlarla üretilmesi, kimyasallardan arınmış olması, onarıcı etkisini devam ettirebilmesi gibi durumlar diyebiliriz. Aynı zamanda temiz gıda, ürünün yerel olması anlamını da taşıyor. Bu noktada ülkemizde kinoa ve chai gibi ürünler bu kapsam dışında kalıyor.

Yerli Ürünler

Hızla yükselen eğilimlerden bir tanesi de yerli ürün. Aslında bu tanım yeni değil. Ancak bu sene yerel ürünlere olan sevgi gerçekten ciddi oranda artmış olacak. Tüm dünyada insanlar, geçmişini ve köklerini simgeleyen yerlerin ürünlerine çok daha fazla para vermeyi göze alıyor. Bu eğilim ile birlikte restoranların menülerinde de yerel lezzetleri daha sık göreceğimizi söyleyebiliriz.

Yeni Şekiller ve Yeni Dokular

Yeme içme alanında ekstrem sunumlarda yükselen önemli trendler arasında yer alıyor. Özellikle moleküler gastronomi gibi farklı deneyimler bu tüt trendleri tetikliyor. Üzerinde modadan ilham almış desenlerin olduğu yiyecekler, üç boyutlu pastalar, farklı doku ve desenlere sahip kokteyller gibi farklı şekillerde sunulan yiyecek ve içecekler 2018 yılında oldukça popüler olacak.

Yeni Keşifler

Yeni ve farklı lezzetlere ve deneyimlere daha açık olacağımız 2018 yılında, 30 kilograma kadar çıkan ağırlığı ve ete benzeyen tadıyla Jackfruit, yumurta akı yerine kullanılan aquafaba(nohut suyu) gıda boyalarının yerini alacak olan spiruna gibi farklı keşifler, gelecekteki gastronomi trendleri açısından da belirleyici olacak diyebiliriz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Doğayı Koruyan Yenilebilir Kaşık

Piknikler ya da ayak üstü yemekler, fast food restoranlar, marketler, sokak satıcıları ve daha ...

Instagram Trendi Simetrik Kahvaltı

Michael Zee, 2013 yılında her sabah arkadaşı Mark için hazırladığı kahvaltıların fotoğraflarını çekerek İnstagram ...

Ekmek Kullanmadan Yapabileceğiniz 7 Lezzetli Sandviç

Ekmek ile hazırlanan lezzetli sandviçler belki de en çok sevdiğimiz ve kısıtlı zamanlarda en ...

3. Dalga kahve Akımı Nedir?

Kahve var olduğu günden bu yana en yüksek kalitesine ulaştı ve bilinçli bir üretim, ...

Kim Mor Ekmek İster?

“Mor ekmek nedir? İçerisinde ne gibi besinler yer alıyor?” dediğinizi duyar gibiyiz. Düşük glisemik ...

Yumurtadan Esinlenen Sanat Eserleri

Sabahları kahvaltılarını fotoğraflayan binlerce kişi var, ancak bu sanatçılardan bir tanesi gerçekten ortaya çıkardığı ...