Enerji İçecekleri Hakkında 6 Soru ve Cevap

Enerji içecekleri özellikle gençler ve çocuklar arasında popülaritesini artırıyor.. Medyada çok fazla enerji içeceği tüketen insanların maruz kaldığı olumsuz sağlık sorunları ile ilgili yayınlanan haberler ile birlikte özellikle ebeveynler bu içecekler hakkında fazlasıyla endişe duyuyor. Enerji içecekleri hakkında merak ettiğiniz soruları sizin için cevapladık.

Soru: Enerji içecekleri nedir?

Cevap: “Enerji içeceği” terimi, ekstra bir enerji artışı sağlamak amacıyla tipik olarak kafein ve ayrıca taurin, guarana ve B vitaminleri gibi diğer içerikleri içeren bazı içecekleri belirtmek için kullanılan popüler bir terimdir. ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) veya ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından tanınan bir terim değildir.

Soru: Enerji içeceklerinde en yaygın kullanılan maddeler nelerdir ve ne işe yarar?

Cevap: Enerji içeceklerinde bazı ortak maddeler arasında kafein, taurin, guarana, ginsengi, B vitaminleri ve L-karnitin bulunur

Soru: Enerji içeceklerindeki kafein enerji duygularını nasıl artıyor?

Cevap: Çoğu enerji içeceği, hem akli hem de atletik performansı artırabilecek kafein içerir. Birçok çalışma, ılımlı miktarda kafeinin uyanıklığı artırabileceğini belirtiyor. Bir çalışmada katılımcılar kafein tükettikten sonra ruh hallerini tanımlamak için “canlılık”, “verimlilik”, “enerji” ve “açıklık” kelimelerini kullanıyor. Araştırmalar ayrıca, ılımlı kafein tüketiminin uykudan yoksun bireylerde hafıza ve akıl yürütmeyi geliştirme becerisine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kafeinin, fiziksel aktivite öncesi tüketildiğinde dayanıklılığı artırdığı da bilinmektedir.

Soru: Enerji içecekleri tipik olarak ne kadar kafeini içeriyor?

Cevap: Enerji içeceklerinin kafein içeriği büyük ölçüde değişebilir. 250 mililitre (ml) enerji içeceği 50-160 mg arasında kafein içerebilir. Nispeten, ortalama 8 gramlık bir fincan kahve yaklaşık 100 mg kafein içerir ve 12 gramlık bir meşrubat yaklaşık 40 mg kafein içerir. Bunu bir perspektif haline getirmek için, hamile kadınlar ve çocuklar gibi hassas nüfuslar da dahil olmak üzere çoğu birey için orta düzeyde kafein tüketimi günde yaklaşık 300 mg’dır. Bu nedenle, ortalama olarak, bir enerji içeceği orta düzeyde kafein tüketimine denk gelecektir.

Soru: Çocuklar arasındaki enerji içeceklerinin gittikçe artan popülaritesi ile çocuğumun enerji içeceğini tüketmesi konusunda endişelenmeli miyim?

Cevap: Orta düzeyde kafein, çocuklar da dahil olmak üzere sağlıklı genel nüfus için güvenlidir. Araştırmalar, çocukların kafein için yetişkinlerden daha fazla duyarlı olmadığını gösteriyor.

Soru: Kafein, çocukların hiperaktif hale gelmesine neden oluyor mu?

Cevap: Kafeinin hiperaktif davranışla ilişkili olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Aslında, en iyi tasarlanmış bilimsel araştırmalar çocuklarda hiperaktivite veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) üzerine kafein etkisi göstermediğini göstermektedir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Ramazan Ayında Sağlığımızı Korumak İçin 5 Faydalı Öneri

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle oruç tutan kişilerin sağlığına biraz daha ...

Taze Meyve ve Yeşilliklerle Su

Yaz yaklaşırken sağlık için düşünülen şeylerden bir tanesi de diyettir. Siz de diyet yaparken ...

Deniz Tuzunun Faydaları

Deniz tuzu yemeklere tat vermesi dışında, insan vücuduna faydalı olması açısından da tercih edilen ...

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

400 Kalorinin Altında Lezzetli Yemekler

Hem kalorisi az olsun hem de lezzetli bir yemek olsun birçoğumuz için en güzel ...

Ocak Ayında Hangi Besinleri Yemeliyiz?

Tüm besinleri dilediğimiz mevsimde bulmak mümkün olsa da, hem sağlık hem de lezzet açısından ...