Enerji İçecekleri Hakkında 6 Soru ve Cevap

Enerji içecekleri özellikle gençler ve çocuklar arasında popülaritesini artırıyor.. Medyada çok fazla enerji içeceği tüketen insanların maruz kaldığı olumsuz sağlık sorunları ile ilgili yayınlanan haberler ile birlikte özellikle ebeveynler bu içecekler hakkında fazlasıyla endişe duyuyor. Enerji içecekleri hakkında merak ettiğiniz soruları sizin için cevapladık.

Soru: Enerji içecekleri nedir?

Cevap: “Enerji içeceği” terimi, ekstra bir enerji artışı sağlamak amacıyla tipik olarak kafein ve ayrıca taurin, guarana ve B vitaminleri gibi diğer içerikleri içeren bazı içecekleri belirtmek için kullanılan popüler bir terimdir. ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) veya ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından tanınan bir terim değildir.

Soru: Enerji içeceklerinde en yaygın kullanılan maddeler nelerdir ve ne işe yarar?

Cevap: Enerji içeceklerinde bazı ortak maddeler arasında kafein, taurin, guarana, ginsengi, B vitaminleri ve L-karnitin bulunur

Soru: Enerji içeceklerindeki kafein enerji duygularını nasıl artıyor?

Cevap: Çoğu enerji içeceği, hem akli hem de atletik performansı artırabilecek kafein içerir. Birçok çalışma, ılımlı miktarda kafeinin uyanıklığı artırabileceğini belirtiyor. Bir çalışmada katılımcılar kafein tükettikten sonra ruh hallerini tanımlamak için “canlılık”, “verimlilik”, “enerji” ve “açıklık” kelimelerini kullanıyor. Araştırmalar ayrıca, ılımlı kafein tüketiminin uykudan yoksun bireylerde hafıza ve akıl yürütmeyi geliştirme becerisine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kafeinin, fiziksel aktivite öncesi tüketildiğinde dayanıklılığı artırdığı da bilinmektedir.

Soru: Enerji içecekleri tipik olarak ne kadar kafeini içeriyor?

Cevap: Enerji içeceklerinin kafein içeriği büyük ölçüde değişebilir. 250 mililitre (ml) enerji içeceği 50-160 mg arasında kafein içerebilir. Nispeten, ortalama 8 gramlık bir fincan kahve yaklaşık 100 mg kafein içerir ve 12 gramlık bir meşrubat yaklaşık 40 mg kafein içerir. Bunu bir perspektif haline getirmek için, hamile kadınlar ve çocuklar gibi hassas nüfuslar da dahil olmak üzere çoğu birey için orta düzeyde kafein tüketimi günde yaklaşık 300 mg’dır. Bu nedenle, ortalama olarak, bir enerji içeceği orta düzeyde kafein tüketimine denk gelecektir.

Soru: Çocuklar arasındaki enerji içeceklerinin gittikçe artan popülaritesi ile çocuğumun enerji içeceğini tüketmesi konusunda endişelenmeli miyim?

Cevap: Orta düzeyde kafein, çocuklar da dahil olmak üzere sağlıklı genel nüfus için güvenlidir. Araştırmalar, çocukların kafein için yetişkinlerden daha fazla duyarlı olmadığını gösteriyor.

Soru: Kafein, çocukların hiperaktif hale gelmesine neden oluyor mu?

Cevap: Kafeinin hiperaktif davranışla ilişkili olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Aslında, en iyi tasarlanmış bilimsel araştırmalar çocuklarda hiperaktivite veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) üzerine kafein etkisi göstermediğini göstermektedir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çipura Balığı Faydaları

Ege ve Akdeniz’de bulunan çipura aynı zamanda dünyada, İngiltere kıyıları, Verde Burnu ve Kanarya ...

Çölyak Hastalığından Korunmanın Yolları

Gluten proteinine karşı, kronik hale gelen alerjiler çölyak hastalığını meydana getiriyor. 9 Mayıs olarak ...

Detoks ile Kendinizi Yenileyin

 Stresli şehir hayatı, yanlış beslenme, tüketilen birtakım yiyecek ve içecekler vücudumuzdan dışarıya atılmayı bekleyen ...

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Kimi zaman kilo vermek, kimi zaman ise sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet ...

Deniz Ürünlerinin Sağlığa 10 Faydası

Son dönemlerde obezite, şeker hastalığı ve bu hastalıklara bağlı olarak kalp rahatsızlıklarının görülme oranları ...

Çalışanlar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çalışan bireyler, ofis ortamlarında doğru atıştırmalıklar seçerek, hem vücut enerjilerini arttırabilir hem de ekstra ...