Son Akşam Yemeği Tablosuna Dair 10 İlginç Bilgi

Leonardo Da Vinci’nin en önemli eserleri arasında gösterilen “Son Akşam Yemeği” tablosu, şimdiye kadar bilinen önemli tablolar içinde en çok hayranlık uyandıranlar arasında ilk sırayı alıyor. Söz konusu eseri eminiz defalarca gördünüz. Ama tablo hakkında vereceğimiz bilgiler sizi gerçekten şaşırtacak.

1.Sandığınızdan Çok Daha Büyük

Defalarca farklı boyutlarda resmedilmiş olmasına rağmen, Son Akşam Yemeği tablosunun orijinal boyutu; 4.6m x 8.8 m.

2.Tablo En Can Alıcı Anı ResmederÇoğumuz tablonun Hz. İsa’nın yakalanarak çarmıha gerilmeden önce havarileri ile birlikte olan son akşam yemeğini tasvir etiğini biliyoruz. Fakat, da Vinci bilhassa, Hz. İsa’nın havarilerinden bir tanesinin ona ihanet edeceğini bildiğini söylemesinden sonra ortaya çıkan tepkiyi göstermek istemişti. Da Vinci’nin bu tablodaki yorumu, Hz. İsa’nın Hristiyanlar tarafından kutsal olarak görülen ekmek ve kase şaraba uzandığı Ökaristi’nin (Ekmek – Şarap Ayini) ortaya çıkmadan hemen önceki anı temsil ettiği şeklindedir.

3.Tabloyu Bir Müzede Göremezsiniz

Son Akşam Yemeği tablosunun yapıldığı yer İtalya’nın Milano şehrinde bulunan bir manastırdır. Da Vinci bu tabloyu 1495 senesinde Santa Maria dele Grazie manastırının yemekhane duvarına yapmıştır. Bu nedenle tabloyu herhangi bir müzede göremezsiniz.

4.Duvara Resmedilmiş Olmasına Rağmen Fresk Değildir

Freskler ıslak zemin üzerine boyanarak yapılırdı. Ancak Da Vinci, bazı nedenlerden dolayı söz konusu geleneksel yöntemi kabul etmedi. İlk olarak, freskin sunduğu park-laklıktan daha fazlasını istiyordu ve Da Vinci’nin freskte gördüğü daha önemli sorun ise sıva kurumadan sanatçının çalışmasını bitirmek zorunda olmasıydı.

5.Da Vinci, Bu Baş Yapıtta Yeni Bir Teknik Kullandı

Da Vinci, her türlü ayrıntıyı en mükemmel şekilde sunmak adına sahip olduğu bütün zamanı harcayarak taş üzerine tempera boyası kullanarak kendine özgü bir teknik yarattı. Resmi neme karşı koruyarak, temperaya uyum gösterecek bir malzeme kullanarak duvar üzerine astar boyasını uyguladı.

6.Da Vinci’nin ardından kendine ait çok az fırça darbesi kaldı

Da Vinci her ne kadar kendine has bir teknikle tabloyu resmetmiş olsa da, taş duvar üzerine tempera tekniği başarısız oldu. 16. Yüzyılın başlarında tablonun boyası dökülmeye başladı ve 50 yıl içinde Son Akşam Yemeği eseri eski ihtişamını kaybederek bir harabeye dönmüştü. İlk yenileme ile birlikte tablo da çok sayıda hata oluştu. İkinci Dünya Savaşı sırasında atılan bombalarla iyice harap olan tablo son olarak, 1980 senesinde, 19 yıllık bir yenileme çalışmasına tabi tutuldu. Tamamen restore edilen tablo bu yenileme ile birlikte orijinal görümünden uzaklaştı.

7.Da Vinci tek kaçışlı perspektifi için bir çekiç ve bir çivi kullandı

Tabloyu bu denli çekici kılan şey, izleyicileri bu dramatik sahnenin içine çeken bir perspektiften yapılmış olmasıdır. Da Vinci bu perspektifi yakalayabilmek için önce duvara bir çivi çakar ve sonrasında resmin açılarını yaratmak için ona yardımcı olacak işaretleri belirlemek amacıyla içinde çiviye ip bağlar.

8.Tabloda ki Yehuda gerçek bir suçludan esinlenilmiş olabilir

Tabloda yer alan havarilerin her birinin gerçek yaşam modellerinden oluştuğu söylenir. Hain Yehuda için bir yüz arandığında (tabloda soldan beşinci, elinde içi gümüş dolu kese tutan) , Da Vinci en alçak görünüme sahip adamı bulmak için Milano hapishanelerini gezer.

9.Tablo içinde kutsal paskalya yumurtası olabilir

Hz. İsa’nın sağ tarafında parmağını havaya kaldırmış şekilde görülen Thomas bulunuyor. Bazı söylentilere göre bu hareket, sonraları İncil’de Hz. İsa’nın ölümü sonrası göğe yükselmesi hikayesine konu olan Thomas’ın parmağını eserin geri kalan kısmından soyutlamak amacı taşıyor. Thomas, Hz. İsa’ya şüphe ile bakar ve bu nedenle ona inanmak adına parmağıyla Hz. İsa’nın yaralarına dokunmak ister.

10.Son Akşam Yemeği tablosunu bizzat görmek istiyorsanız önceden yer ayırtmalısınız

Tablo İtalya’da görülmesi gereken en önemli eserlerden biri olmasına rağmen, bulunduğu manastır büyük kalabalıkları ağırlayacak kapasitede değildir. Tablonun, sadece 20 – 25 kişilik gruplar halinde 15 dakika ziyaretine izin veriliyor. Bu nedenle eğer Son Akşam Yemeği tablosunu yerinde görmek istiyorsanız en az iki ay öncesinde bilet almanızda fayda var.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Hoşaf Yapmanın Püf Noktaları ve Hoşafın Faydaları

Osmanlı Mutfağının en güzel miraslarından olan hoşaf adını, “hoş” ve “ab” kelimelerinden alıyor. güzel ...

Şeflerin Tuvali Tabaklar

Yemeği sanata dönüştüren şefler, aynı zamanda tabakları da sanata dönüştürüyor. Şefler, doğanın bizlere sunduklarını, ...

Çin Şeker Sanatıyla Harikalar Yaratın

Çin’de hazırlanan el yapımı şekerleri daha önce gördünüz mü? Yemeğe kıyamayacağınız bu şekerler birbirinden ...

Yenilikçi Mutfak Aletleri

Zamanın hızına kapıldıkça yenilikçi fikirlerle hayatımız gün geçtikçe daha pratik ve kolay bir hal ...

Çöp Poşeti, Sanat ve Sosyal Bir Deney

Siyah kocaman ve sıklıkla evlerimizde kullandığımız, sokaklarda karşılaştığımız çöp poşetini bir sanata dönüştürmek ve ...

En İyi Yemek Fotoğrafçıları

Malzemelerin kimyasını tutturmak, farklı lezzetler yaratmak ve onları sunuma hazırlamak kadar, fotoğraflamak da bir ...