Sağlıklı Beslenme ile İlgili 5 Soru ve Cevap

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, aklımızda pek çok soru ve şüphe var. Sağlıklı beslenme hakkında en çok sorulan 5 sorunun cevabı burada…

Soru 1: Patates, mısır, fasulye ve yeşil bezelye günlük sebze kotası için iyi mi?Cevap: Maalesef bunlar nişastalardır. Günlük yemeklerinize sebze eklemeniz gerekir. Eklediğiniz renkte çeşitlilik arttıkça, vitamin ve minerallerin çeşitliliği de o kadar iyi olacaktır. Kırmızı biber,  sarı balkabağı, mor patlıcan, yeşil fasulye, portakal hepsini deneyin. Bir salatada, çorbada, etinizde, güveçte veya pilavla birlikte kullanabilirsiniz.

Soru 2: Sağlıklı besleniyorum ve 7 – 8 saat uyuyorum. Neden hala kendimi yorgun hissediyorum?Cevap: Sağlıklı beslenmek iyidir. Ama aynı zamanda da sıvı ihtiyacını karşılamanız gerekir. Dehidrasyon belirtileri ve bulguları yorgunluk, bulantı, baş ağrısı ve kuru cilttir. Su, şekersiz meyve suları, çorbalar, limon suyu ve bitki çayları gibi sağlıklı sıvıları içmeye özen gösterin. İdrarınızın rengi hidrasyon seviyeniz için oldukça güvenilir bir işarettir. Soluk sarıya kıyasla koyu renkse daha fazla sıvıya ihtiyacınız var demektir.

Soru 3: Diyette pirinci kesmek kilo vermemde yardımcı olur mu?

Cevap: Sonuçta kalori kaloridir. Toplam kalori alım miktarı vücudunuzun yakabilecek miktarını aşarsa kilo alırsınız. Her ne kadar pirinçteki kalori hızlı bir şekilde artsa da [1/3 fincan pişmiş pirinç yaklaşık 100 kaloriye sahiptir], pirinç yememek kalorileri azaltmanın tek yolu olmayabilir. Bir hafta boyunca bir gıda günlüğü tutun ve diyetinizdeki gizli kalorileri belirlemenize yardımcı olması için bir beslenme uzmanına danışın.

Soru 4: Ağır bir kahvaltı yaparsam öğün atlamalı mıyım?

Cevap: “Kahvaltıyı kral gibi ye, öğle yemeğini prens, akşam yemeğini yoksul gibi” eski bir sözdür. Bununla birlikte, yaşam biçimimiz feodal zamanlardan beri çok daha yerleşik hale geldi. Bütün gün oturacaksanız ağır bir kahvaltı önerilmez. Sabah çok yediyseniz, öğle yemeğini atlamakta doğru değildir. Bunun yerine, gün boyunca kalori alımını yaymak gerekir. Yemekler arasındaki büyük boşluklar asitliğe yol açabilir.

Soru 5: Neden acıkmasam da, 2-3 saatte bir yemek yemeliyim? Sık sık yemek  kilo alımına neden olmaz mı?

Cevap: Aç kalana kadar beklemek daha fazla yemek yemenize neden olur. Her 2-3 saatte sağlıklı, dengeli yemekler ve atıştırmalıklar yemek, metabolizmanızı yüksek tutmanıza yardımcı olur (yağ kaybının anahtarıdır). Kan şekeri seviyeleri sabit ve enerji seviyesi yüksektir. Gün boyunca genel kalori alımınızı yaymak ve günlük beslenme planınızda altı yiyecek grubunu (nişasta, meyve, sebze, et / protein, süt ve katı yağlar) tüketmek önemlidir.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Besinler

Doğal besinlerden aldığımız vitamin, mineral ve kalsiyum, vücut sağlığımız dışında cilt ve saç sağlığımızı ...

Mutluluk Hormonu Veren Besinler

Günlük hayatı daha kaliteli yaşayabilmek ve sağlıklı düşünebilmek için vücudumuz kadar ruh sağlığımıza da ...

İnek Sütü Ve Keçi Sütü Hakkında Bilinmeyenler

Çocuklarınıza süt içirirken hangi sütü tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte inek sütü ...

Çalışanlar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çalışan bireyler, ofis ortamlarında doğru atıştırmalıklar seçerek, hem vücut enerjilerini arttırabilir hem de ekstra ...

Yemek Yapmayı Kolaylaştırmak

Bu koca şehirde kimsenin yemek yapmaya zamanı yok! Ama sağlık için evde yemek yapmamız ...

Sağlıklı Beslenme

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü ile son haftamızda yaptığımız röportajda; inek sütünün faydaları ve ...