Karla Yapılan Yiyecekler

Kış mevsiminin tam ortasına geldiğimiz bu günlerde, hepimiz kar heyecanını yaşamak için can atıyoruz. Her ne kadar bu yıl kara biraz hasret kalmış olsak da, henüz umudumuzu kesmiş değiliz. Karan adam yapmak, kızakla kaymak, kartopu oynamak, kayak yamak dışında kar ile harika yiyecekler yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte gerçek anlamda karın tadını çıkarmak isteyenler için, karla yapılan yiyecekler…

Kar Helvası

Kar helvası rendelenen buz ya da temiz kar kullanılarak yapılır. Kar üstüne şurup dökülerek yapılır ve özellikle Nazilli’de çok popülerdir. Dağlardan alınan kar kalıpları üzerine vişne, kızılcık şurubu ya da üzüm pekmezi dökülerek servis edilir.

Bici Bici

Bici Bici karla yapılan muhteşem bir tatlıdır. Kar, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılır. Geçmişte seyyar satıcıların sattığı bu tatlı, günümüzde artık restoranların menülerinde de kendine yer buluyor.

Karsambaç

Karsambaç yapılışı itibari ile kar helvasını andırır. Aynı kar helvasında olduğu gibi temiz kar üzerine şerbet dökülerek hazırlanır. Kar helvasından farklı tarafı ise, tatlılarda kullanılan şerbetlerin karla karıştırılması ile yapılmasıdır.

Kar Dondurması

Amerika’da popüler olan kar dondurması, temiz kar üstüne şeker kamışı şurubu eklenerek hazırlanır. Hazırlanışı sırasında buz, vanilya ve süt ilave edilir. İsteğe göre içine yumurta akı da koyulabilir.

Tire D’erable

Kanada’da yapılan Tire D’erable, akağaç şurubunun kaynatılarak hafif ağdalaşması sağlanarak yapılır. Şurup kar üzerine dökülür ve bu şekilde hızlı bir şekilde donması sağlanır. Bu sayede karameli andıran bir hal alır.

Aiz Kacang

Malezya’da yapılan bu ilginç tatlı da kar kullanılarak yapılıyor. Üzerine şerbete ilave olarak, rendelenmiş Hindistan cevizi, yer fıstığı, jöle, tatlı mısır ve bazen fasulye koyuluyor.

Bonus: Karda Sucuk Ekmek

Her ne kadar yapımında kar kullanılmıyor olsa da, kar ve yemek denince akla gelen ilk şey sucuk ekmek desek yanılmış olmayız. Karlar üzerinde mangalda ekmek arası sucuk ekmek belki de en güzel kış lezzeti. Yanında kırmızı şarap veya şalgam suyu ise en iyi alternatifler. 🙂 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Türkiye’nin Bölgelere Göre Şarap Haritası

Türkiye pek bilinmiyor olsa da şarap üretimi için oldukça ideal bir yapıya sahip. Karadeniz ...

Ekmek Kullanmadan Yapabileceğiniz 7 Lezzetli Sandviç

Ekmek ile hazırlanan lezzetli sandviçler belki de en çok sevdiğimiz ve kısıtlı zamanlarda en ...

Sakenin Tarihçesi ve Tarifi

Japonya’nın farklı bir yeme-içme kültürü olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Ülkeye özgü pek çok lezzeti ...

Burrata Peynirli Yeşil Domates Salatası

Burrata peyniri, İtalyan tasarruf yapma becerikliliğinden oluşan bir lezzettir. Peynir, özellikle salatalarda çok sık ...

Futbol ve Stat Köftecileri

Futbol, kimilerine göre milyonları peşinden sürükleyen bir tutku, kimilerine göre ise milyonlarca dolarlık bir ...

Şaraba Eşlik Eden Peynir Çeşitleri

Şarap ile birlikte tüketilen peynirin hikâyesini merak ediyor musunuz? Peynir ve şarap arasındaki aroma ...