Karla Yapılan Yiyecekler

Kış mevsiminin tam ortasına geldiğimiz bu günlerde, hepimiz kar heyecanını yaşamak için can atıyoruz. Her ne kadar bu yıl kara biraz hasret kalmış olsak da, henüz umudumuzu kesmiş değiliz. Karan adam yapmak, kızakla kaymak, kartopu oynamak, kayak yamak dışında kar ile harika yiyecekler yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte gerçek anlamda karın tadını çıkarmak isteyenler için, karla yapılan yiyecekler…

Kar Helvası

Kar helvası rendelenen buz ya da temiz kar kullanılarak yapılır. Kar üstüne şurup dökülerek yapılır ve özellikle Nazilli’de çok popülerdir. Dağlardan alınan kar kalıpları üzerine vişne, kızılcık şurubu ya da üzüm pekmezi dökülerek servis edilir.

Bici Bici

Bici Bici karla yapılan muhteşem bir tatlıdır. Kar, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılır. Geçmişte seyyar satıcıların sattığı bu tatlı, günümüzde artık restoranların menülerinde de kendine yer buluyor.

Karsambaç

Karsambaç yapılışı itibari ile kar helvasını andırır. Aynı kar helvasında olduğu gibi temiz kar üzerine şerbet dökülerek hazırlanır. Kar helvasından farklı tarafı ise, tatlılarda kullanılan şerbetlerin karla karıştırılması ile yapılmasıdır.

Kar Dondurması

Amerika’da popüler olan kar dondurması, temiz kar üstüne şeker kamışı şurubu eklenerek hazırlanır. Hazırlanışı sırasında buz, vanilya ve süt ilave edilir. İsteğe göre içine yumurta akı da koyulabilir.

Tire D’erable

Kanada’da yapılan Tire D’erable, akağaç şurubunun kaynatılarak hafif ağdalaşması sağlanarak yapılır. Şurup kar üzerine dökülür ve bu şekilde hızlı bir şekilde donması sağlanır. Bu sayede karameli andıran bir hal alır.

Aiz Kacang

Malezya’da yapılan bu ilginç tatlı da kar kullanılarak yapılıyor. Üzerine şerbete ilave olarak, rendelenmiş Hindistan cevizi, yer fıstığı, jöle, tatlı mısır ve bazen fasulye koyuluyor.

Bonus: Karda Sucuk Ekmek

Her ne kadar yapımında kar kullanılmıyor olsa da, kar ve yemek denince akla gelen ilk şey sucuk ekmek desek yanılmış olmayız. Karlar üzerinde mangalda ekmek arası sucuk ekmek belki de en güzel kış lezzeti. Yanında kırmızı şarap veya şalgam suyu ise en iyi alternatifler. 🙂 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Rezene ve Yeşil Çay Aromalı Somon

Rezene ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen bir bitkidir. Tavuk, balık ve et yemeklerinde rezene ...

En Acı Lezzetlerle Tanışmak İçin Hazırlanın!

Dünyada çok fazla türü olan acı sos, M.Ö. 6000 senesinde kullanılmaya başlanmış. Bazılarımız acı ...

Sohbetlere Konu Olan Helvanın Tarihi

Dünya üzerinde ilk kez Balkan ve Ortadoğu ülkelerinde yapıldığı bilinen helva, günümüzde dünya mutfaklarında ...

Uzak Doğu’dan Bir Lezzet Hot Pot

Anavatanı Moğolistan olan ama günümüzde en çok Çinliler tarafından yapılan ve tüketilen Hot Pot, ...

10 Lezzetli Osmanlı Şerbeti Nelerdir?

Osmanlı 600 yıllık kültür birikimine sahip bir imparatorluktu. Günümüzde hala bu kültürü yaşatan birçok ...

İngiliz Mutfağınından Fish & Chips

İngiliz mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan bu atıştırmalık, adından anlaşılacağı üzere, kızarmış balık ve ...