Vejetaryenler İçin 8 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Vejetaryen beslenme, bitkisel besinlerin tüketildiği ve hayvansal gıdaların belli sınırlar dahilinde ya da hiç tüketilmediği bir beslenme şeklidir. Vejetaryen beslenme kendi içinde de farklı şekillerde uygulanabilir. Doğru beslenme önerileri ile desteklenen bir vejetaryen beslenme, sağlığınız için faydalı olabilir ve uygulamada da kolaylık sağlar. Burada önemli olan besin çeşitliliğinin sağlanmasıdır. Vejetaryenler için sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken bilgilere birlikte göz atalım.

Bakliyat ve Kuruyemişler

Mercimek, fasulye, nohut, barbunya ve börülce gibi kuru baklagiller mutlaka tüketilmelidir. Bunun beraberinde vejetaryen beslenmede ceviz, fındık, badem, fıstık ve susam gibi yağlı tohumlar ile birlikte zeytin ve sıvı yağların da tüketimi de önemlidir. Sebze ve meyvelerle birlikte pirinç, bulgur, makarna, erişte, yulaf ve çavdar gibi tahıllara da beslenmede yer verilmelidir.

Balık yerine soya, kanola ve zeytinyağı

Balık ve deniz ürünleri sağlıklı beslenmede önemli besin kaynaklarıdır. Vejetaryen beslenmede balık tüketilmediği için bu açığı kapatmak adına, ayçiçeği yağı yerine, soya yağı, kanola yağı, zeytinyağı ve yeşil yapraklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Hayvansal süt grubu gıdaların yerine

Süt ve süt ürünlerini hayvansal gıda olduğu için tüketmeyen vejetaryenler, bunun yerine soya, badem, Hindistan cevizi, kenevir ve fındık gibi besinlerin sütlerini tercih edebilirler.

Peynir ve yumurtanın yerine tüketilebilecek besinler

Peynir ve yumurta yerine vejetaryenlerin tüketebileceği besinler arasında soyadan elde edilmiş soya eti ve soya ürünleri tercih edilebilir.

Pişirme kurallarına dikkat edin

Kuru baklagiller ile birlikte soya fasulyesinin içeriğinde bulunan proteinin sindirimine engel olan maddeleri yok edebilmek için pişirme kurallarına özen göstermek gereklidir.

Çay ve kahve tüketimi

Vejetaryen beslenmede çay ve kahve mutlaka yemeklerden ya bir saat önce ya da bir saat sonra tüketilmelidir.

Su ve sıvı tüketimi

Yeteri miktarda su ve sıvı tüketimi ile vücudun su ihtiyacı karşılanmalı ve bu konuda son derece dikkatli davranmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yetersiz vitamin ve mineral alımı

Vejetaryen beslenmede bazı vitamin ve minerallerin alımında yetersizlikler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda, uzman hekim ya da diyetisyen kontrolünde vitamin ve mineral destekleri kullanılmalıdır.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Ramazan’da Yapabileceğiniz 10 Çorba Önerisi

Ramazan sofraları çorbasız olmaz! İftar yemeklerine lezzet ve renk katan bereketli çorba önerilerini, sizler ...

Fiziksel Açlık mı, Duygusal Açlık mı?

Açlığınızı mideniz guruldadığında mı hissediyorsunuz? Yoksa sürekli bir şeyler yemek ya da atıştırmak mı ...

Nisan Ayında Tüketilebilecek Besinler

Uzmanlar sebze, meyve ve besinlerin mevsiminde tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar. En iyi besin değeri için ...

Organik Beslenme Nedir?

Organik yiyeceklerin besin değerleri, diğer yiyeceklere göre daha mı yüksek? Organik yiyecekler, içerisinde kimyasal ...

Yulaflı Hurma Tarifi

Kahvaltıda yeniliklere yer açarak, taze hurma, yulaf, ceviz ve tarçın ile güne zinde başlayın. Taze ...

400 Kalorinin Altında Lezzetli Yemekler

Hem kalorisi az olsun hem de lezzetli bir yemek olsun birçoğumuz için en güzel ...