Üç Semavinin Merkezi Fener Semti

Osmanlı İmparatorluğu’nda Rum halkın yaşadığı İstanbul Fener semti, dünya kültür mozaiği olan üç semavinin en önemli merkezlerindendir.

Zamanda tarihi bir yolculuğa çıkmak için İstanbul’u tercih ediyoruz. Kendimizi asırlık bir açık hava müzesinde geziyormuş gibi hissettiğimizİstanbul, dünya kültür mozaiği olan üç semavinin de ev sahibidir. Fener’e çıkmadan önce bir sahil restoranına uğradık. Fener kavurma, zargana ve kalkan balıkları ile soğan dolması, fava, enginar, mantar turşusu ve pilaki mezelerinin yer aldığı restoranda bizim tercihimiz fener kavurma ve pilaki oldu. Bu leziz yemeklerle karnımızı doyurup yolumuza devam ediyoruz.

Eskiden beri, İstanbul’un en fazla göç alan semtlerinden olan Fener, sokak lezzetlerinin ana merkezi olması dışında; sinagog, kilise ve camileri ile tarihi kültürü de içerisinde barındırıyor. Kıyısında gezebileceğimiz Haliç’i arkamıza alıp, Fener’in dar ve tarih kokan sokaklarına giriyoruz. Mega kent olarak bildiğimiz İstanbul’un, Fener semtine geçtiğimiz zaman, kendimizi büyük şehirden uzak, daha küçük bir yerinde olduğumuzu görmemek imkansız… Bu sokaklarda, lüks mağazalara, gösterişli, büyük kuaförlere ve meşhur markaların dükkanlarına rastlamak oldukça zor. Yerli esnaflar, adeta yabancılarını aralarına almamak adına anlaşmış gibiler.

Dinlenmek için restoran ve cafe gibi bir mekan tercih etmektense, rengarenk turşuların bizi çağırdığı bir turşucuya geldik.Birbirinden farklı onlarca çeşitteki turşular içerisinde en sevdiklerimizi seçtik. “Sıcak havada turşu suyu mu?” dediğinizi duyar gibiyiz… İçiniz yanacak diye düşünmeyin. Çünkü Fener’de bulunan turşucular, sokak turşucularına benzemiyor. Mutlaka tavsiye ediyoruz.

Bu bölgeye, Roma zamanında yerleşilmiştir. Bizanslılar döneminde ise Fener semti; Kaya ve Petrin gibi iki isimle biliniyordu. İstanbul’un sahip olduğu yedi tepesinden birinin zirvesine çıkan, dik yokuşun çevresinde bulunan Fener, aynı zamanda bir iç kale olarak kullanılıyordu. İç kalenin surlarındaki kapıya ise “Porta Phanari” yani; Fener Kapı adı verilmişti. 1351 senesine ait olan bir belgede ise Fener Kapı yanında yer alan mahalleye Fanari isminin verildiği bilgisi geçiyor. O dönemler, limana yakın olan bölgede de bir deniz feneri bulunduğu biliniyor. Fakat, İstanbul’un uğradığı kuşatma ve depremler sırasında kapıdan ve fenerden bir kalıntı günümüze maalesef ulaşamamıştır.

Biz gezimize devam ediyoruz. Fener sokaklarında asırlık eserler görmek, sokakların ne kadar tarihi değer taşıdığını ispatlıyor. Civardaki en görkemli kiliselerden birisi olan Bulgar Kilisesi, görkemiyle bizi içeri davet eder gibi. Kilisenin çevresinde gezip, fotoğraflarımızı çektikten sonra ileride tarihi bir binanın var olduğunu fark ettik. Kadınlarla ilgili tarihi değerleri ve kadın hakkındaki her şeyi anlatan Kadın Eserleri Kütüphanesi de, kilisenin ilersinde yer alıyor. Çevrede, çay içmek, sohbet etmek için pek çok kıraathane bulunuyor.

Fener’e ulaştıktan sonra ilk aklımıza gelen yerlerden bir tanesi de tabii ki Fener RumPatrikhanesi oldu. Fener, Bizanslıların döneminden günümüze kadar Rumların yoğun olduğu bir bölge olmuştur. Bu yüzden 17. ve 18. Yüzyıllarda burada pek çok Rum evleri inşa edilmiştir. O evlerden çok azı günümüze ulaşabilmiştir.

Semtte bulunan antikacılar, sahaflar ve eskiciler gerçekten büyüleyici. Çünkü bu şekilde hala yaşamaya devam eden mekanlar, İstanbul’da zamanın gücünü insana hissettiren somut deliller gibidir. Mekanların dışı ve içi birbirinden çok farklı. Dışarıdan oldukça yalın görünen binaların penceresinden baktığımızda, içeride bir cafe olduğunu görüyoruz. K harfi ile başlayan pek çok şeyin temsilcisi olan cafe, kahveden kitaba, kahvaltıdan kedilere kadar keyif veren tüm K’ları ziyaretçilerine sunuyor.

Vintage dekorlara sahip, tarih kokan mini cafeler, Dibek kahvesi, kakuleli Mardin kahvesi ve filtre kahve seçenekleri ile bizlere kapısını açıyor. Bir kahve içmeden olmaz! Ev yapımı limonatası da seçenekler arasında yer alıyor. Tabi ki yanında muhteşem lezzete sahip ev poğaçası, özel tatlılar ve kiş var. Dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerinin bulunduğu bu mekanlar gerçekten büyüleyici. Şayet evinizde kaliteli kahveler tüketmek isterseniz, Fener’i ziyaret ettiğinizde mutlaka bu kahvelerden alın.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

10 Farklı Ülkeden Kahve Çeşitleri

Dünyada insanların büyük çoğunluğu için benzer bir ritüel vardır; sabah olduğunda uyanmak ve bir ...

Amazon Ormanlarının Ülkesi Brezilya ve Feijoada Tarifi

Eşsiz tabiatı, farklı ekosistemleri, muhteşem biyolojik çeşitliliği ile dört milyona yakın bitki ve hayvan ...

Prag’da Mutlaka Yemeniz Gereken 10 Lezzet

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’da turistler tarafından en çok tercih edilen şehirler arasında yer ...

Popcorn Tarihi

Popcorn, yani patlamış mısır, asla hayır diyemeyeceğimiz şeyler listesinde hatırı sayılır bir yere sahip. ...

Güney Afrika’dan Kinoa Burger

2013 senesi, Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı ilan edildi. Birçok kişinin adını daha duymadığı ...

Japon Kahvaltı Tabağı

Japonya, adalardan oluştuğu için verimli tarım arazisi bakımından zayıf bir ülkedir. Bu nedenle Japonlar, ...