Karadeniz’de Kahvaltı Kültürü

Karadeniz yöresine ait olan doğal ürünler ile hazırlanan kahvaltıları daha önce denediniz mi? Yaylaları, yemek kültürü ve tarihi yapıları ile Karadeniz…

Karadeniz Bölgesi, hem coğrafi yönden hem de yöresel yemekler açısından çeşitliliği ile biliniyor. Karadeniz’in soğuk ve temiz sularından çıkan balıklar, tarımsal ürünlerin yetiştiği dönümlük tarlalar, büyük arazilerde büyüyen çaylar ve tarlalarda yetişen boy boy mısırlar… Karadeniz mutfağını meydana getiren tüm ürünler, yöredeki taptaze besinlerden oluşuyor. Kendine özgü özelliklerini günümüzde de korumayı başarabilen ender mutfaklar arasında yer alan Karadeniz, farklı kültürlerden çok fazla etkilenmeyen bir mutfağa sahip.

Bol oksijeni bizlere sunan yaylalar, kendinizi bulutların üzerinde yürüyormuşsunuz gibi hissettirebilir. Otantik evleri yüksek tepelerden seyretmek, yeşilin doğayla buluştuğu çizgiyi tanımak ve o yaylalarda kahvaltı yapabilmek… Kalabalıktan uzakta, kuş cıvıltıları ve derenin sesini duyabileceğiniz Karadeniz yaylalarını tanımalısınız! 

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karadeniz Bölgesi, Rumlardan kalan tarihi yapılar, yöresel çalgılar ve yaylaları ile biliniyor. Özellikle Doğu ve Orta Karadeniz’e özgü olan ve kırsal bölgelerde bulunan serender isimli yapılar, evin dışında yapılan, yaklaşık 5-6 metre uzunluğunda yapılardır. Bu yapılar, ahşaptan inşa edilir ve yiyeceklerin topraktan ilişkisini kesmek için kurulur. Fındık, tahıl ve diğer gıdaların korunmasını destekleyen yapılar, aynı zamanda kışlık odunları saklamak için de uygundur.

Karadeniz’in temiz ve yeşil yaylalarında yetişen hayvanlardan elde edilen organik, süt ürünleri, yumurta ve etten yapılan kahvaltı menüsü, yayla kahvaltısı adı altında yiyebileceğiniz çeşitleri ile sofralara geliyor. Kavurma, susamsız simit ve çayın buluştuğu kahvaltı, lezzetli ve yalın hali ile ağzınıza layık bir ziyafet sunuyor. Kaşar peyniri, tulum peyniri ,eriyen Karadeniz peyniri, bohça peyniri, lor peyniri, telli minzi peyniri, acı peynir, cami boğazı peyniri, keş peyniri ve isli peynir gibi pek çok yöresel peyniri bu sofralarda tadabilirsiniz.

Yöresel oyunları, kemençesi ve horonu ile hareketliliği kültürlerinde gösteren Karadenizliler, bu çeşitliliği yemeklerine de yansıtıyor. Lahananın 400 çeşidinden bir tanesi olan karalahana, kavurmadan çorbaya, dolmadan böreğe kadar farklı tarzda pişiriliyor. Bölgenin, diğer bölgelerden ayrılmasını sağlayan bir başka özellik ise sebzelerin turşularıyla hazırlanan yemeklerdir. Turşu aslında sebzeleri muhafaza etmek için yapılıyor. Bu sayede yemek olarak da tüketiliyor. Asırlarca Karadeniz mutfağının gözdesi olarak bilinen mısır, bölgeyle özdeşleşen bir besindir. 17. Yüzyıldan sonra Karadeniz’e gelen Güney Amerika kökenli bu besin, kurutulmuş, taze, öğütülmüş ve haşlanmış olarak değerlendiriliyor.

Zengin peynir çeşidi ve taze sütleri ile hazırlanan Karadeniz kahvaltısı, tereyağı ve kaymaklar ile daha da lezzetleniyor. Kahvaltılar için hazırlanan keteler, Trabzon ekmeği, kaygana, mıhlama gibi birçok özel lezzet, sofralarda yerini alıyor. Bol kalorili bir kahvaltı yapmak yerine, çok çeşitli Karadeniz kahvaltısı yaparak tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

Vazgeçilmez lezzetini, Trabzon’un peynirinden ve mısır unundan alan mıhlama, sizi Karadeniz’e götürebilecek bir sebep olabilir. Bu lezzete aynı zamanda kuymak adı da verilmektedir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

İzlanda ve Yemekleri

Iceland, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan bir ada olup, Kuzey ışıklarının en rahat izlendiği ...

Sohbetlere Konu Olan Helvanın Tarihi

Dünya üzerinde ilk kez Balkan ve Ortadoğu ülkelerinde yapıldığı bilinen helva, günümüzde dünya mutfaklarında ...

Dünyanın En Önemli Müzelerinden Restoranlar

Dünyanın en önemli müzeleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak, Louvre Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi ...

Dünyanın En Pahalı Bifteği Japon Kobe Eti

Japonya’da yetişen hayvanlardan elde edilen Kobe eti, yetiştiği bölgedeki otun çok verimli olması sayesinde ...

El Salvador’da Kahvenin Tarihi

El Salvador, küçük bir ülke olmasına rağmen, pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eskiden ...

Tel Aviv’de En İyi İsrail Kahvaltısı Mekanları

İsrail kahvaltısı, Tel Aviv’e gelen ziyaretçiler için geçit töreni niteliğinde. Güne lezzetli ve enerji ...