Kabuğunda Vitamin Bulunan 8 Besin

Yediğimiz meyve, sebze, kuruyemiş ve diğer besinlerin faydalarını az çok biliyoruz. Ancak yalnızca kabuğunu kırarak ya da soyarak onları tüketiyoruz. Kabuğunda vitamin bulunan 8 besini sizin için hazırladık.

Yumurta Kabuğu ve Faydaları

Evet, yumurta bir protein deposudur. Kabuğu da öyledir, diyebiliriz. Yumurta kabuklarını kaynattığınızda sakın atmayın! Çünkü yumurta kabuğu içerisinde bol mineral ve kalsiyum bulunuyor. Bu da kemiklerin ve dişlerin sağlığında büyük rol oynuyor. Hatta saksıda büyüttüğünüz bitkileriniz varsa, onlara yumurta kabuğu suyu verebilirsiniz.

Karpuz Kabuğu ve Faydaları

Antioksidan maddeler içeren karpuz, sağlığımız için önemli bir meyvedir. Karpuzun kabuğunda bulunan sitrülin ise kan dolaşımını rahatlatıyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey, yeşil ve sert olan kısmın soyulması ve içte kalan beyaz kabuğun kullanılmasıdır. Dilerseniz, yemeklerde ve reçel yapımında karpuz kabuğunu tüketebilirsiniz.

Kivi Kabuğu ve Faydaları

Kivinin kabuğu çok tüylü, nasıl tüketilir dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak unutmamamız gereken bir şey var: Kivi yenirken bile bıçakla kesilmemesi gerekiyor. Yumuşatılıp içerisi oyularak tüketilmesi gereken bu meyve bol miktarda antioksidana sahiptir. Kivinin kabuklarını dilerseniz salatalarınızda kullanabilirsiniz. Eğer tüylü yapıyı çiğnemek istemezseniz bir bütün olarak blenderdan geçirip, suyunu içebilirsiniz.

Muz Kabuğu ve Faydaları

Organik yapıda bulunan muz kabuğu, en az muz kadar faydalıdır. Özellikle cilt temizliği için muz kabuğunun iç kısmı kullanılmaktadır. Bunun dışında dişlerin beyazlatılması ve hatta ayakkabıların temizlenmesi için de muz kabuğu değerlendiriliyor. Sinek ısırıkları, bizi çok kaşındırıyor değil mi? Kızarıklıklar ve kaşıntılar için muz kabuğu ile o bölgeyi ovabilirsiniz.

Domates Kabuğu ve Faydaları

Domates, kabuğuyla birlikte tüketildiği zaman, vücuda yine fazlasıyla fayda sağlıyor. Likopen yönü zengin olan besin, lif ve mineral içeriyor. Ciltte güneş lekelerinin oluşmasını engelleyen ve cildi güneşten koruyan domates, kabukları ile birlikte pişirilmelidir. Üstelik bronşit ve astım gibi zorlu rahatsızlıkların tedavisinde de domates kabuğu kullanılıyor.

Portakal Kabuğu ve Faydaları

Kanımızı temizleyen, bol sulu portakallar… Sindirim ve boşaltım sistemlerine iyi gelen portakal, hem içerisinde hem de kabuğunda bulunan C vitamini ile bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Portakal kabuklarını kek ve kurabiyelerinizde kullanabilir, reçel yaparak kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz.

Ceviz Kabuğu ve Faydaları

İçerisinde Omega 3, lif, Omega 6, B1, B6, B2, C ve A vitaminleri bulunan ceviz, 7’den 70’e herkesin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Ceviz kabuğu kaynatılarak bazı hastalıkların tedavisinde, saç ve tırnak bakımlarında kullanılıyor. Çay demleme şeklinde ceviz kabuğunu kaynatıp soğuk şekilde tüketelim. Öksürük ve soğuk algınlığı için bu çay birebirdir.

Elma Kabuğu ve Faydaları

Elma, sindirim sistemimizi destekleyen en önemli meyvelerdendir. Lif bakımından zengin olan elma, baş ağrısı ve mide ağrısı için iyi gelmektedir. Bitki çayları hazırlarken elma kabuğu ile kaynatırsanız, özellikle kış ve son bahar dönemlerinde soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geliyor. İştahı düşüren, diş sağlığını destekleyen bir meyve olarak mutlaka kabuklu tüketelim.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Ramazan’da Yapabileceğiniz 10 Çorba Önerisi

Ramazan sofraları çorbasız olmaz! İftar yemeklerine lezzet ve renk katan bereketli çorba önerilerini, sizler ...

Cilt Lekelerine 5 Bitkisel Çözüm

Cilt lekeleri, özellikle yaz döneminde bazılarımızın kabusu haline geliyor. Cilt lekelerinden kurtulabileceğiniz bitkisel çözümleri ...

Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı ...

Haziran Ayında Hangi Besinler Tüketilmeli

Günümüzde bir avantaj olarak yansıtılan her mevsim, her çeşit sebze, meyveye ulaşabilme kolaylığı, bizi ...

Gökten Üç Elma Düşmüş…

İnsanlık tarihine yön veren cennetin yasak meyvesi, yerçekiminin icadının başrol oyuncusu elma, çok eski ...

Hafızayı Güçlendirebilecek Besinler

Yaşa bağlı gelişen olumsuzlukların hafızayı etkilediği düşünülse de, bu alanda yiyeceklerin etkisi de büyük. ...