Süt doğal olarak bir metabolizma mucizesidir. Süt tüketimi, gebelerin gebelik dönemlerinin başından beri almaları gereken bir besindir.

Süt Tüketimi Neden Bu Kadar Önemli?

Süt bebek gelişimi için oldukça değerli bir besindir. Çocuğun ihtiyacı olan protein ve kalsiyum, süt sayesinde vücutta depolanır. Fakat bazı gebeler, gebelik dönemlerindeki bulantılar ve çeşitli gaz sorunları sebebiyle süt tüketimini yapamaz hale gelirler. Aslında gebeliğin ilk aylarında süt alınırsa çok daha iyi olur. Alınmadığı zaman çok fazla sorun teşkil etmez. Hem bebek hem de anne için gebeliğin özellikle yirminci haftasından ( 20. ) sonra alınan kalsiyum çok daha büyük önem taşır.

Gebelik Bulantılarının Geçmesi Beklenebilir

Gebeliğin ilk aylarında bulantılar çok fazla olmaktadır. Bu yüzden gebelerin büyük bir kısmı ilk aylarda bulantılarından dolayı besinleri tüketirken zorluk çekerler. Bazen gaz problemleri de süt ve yemek tüketimine engel olmaktadır. Her ne kadar çevre tarafından süt tüketimi zorlansa da, kişi kendini iyi hissetmeden bunu başaramaz.

Günlük Süt Tüketimi Ne kadar Olmalıdır?

Süt içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, pek çok besinde bulunuyor. Fakat en fazla süt içerisinde yer aldığı için, süt tüketimi üzerinde bu kadar duruluyor. Bir adayı, gün içerisinde yaklaşık 3 bardak süt içmelidir. 3 bardakta yaklaşık 750 mg demektir.

Süt Tüketemiyorsanız Alternatif Besinler Seçebilirsiniz

Hamilelik döneminde, eğer süt ve süt ürünlerini tüketmiyorsanız, bebek sizde depolanmış olan sütten beslenecektir. Eğer bebeğin sizden aldığı kalsiyum ve proteinleri besinler ile yerine koyamazsanız, sizde sağlık sorunları oluşabilir. Gebelikte süt içermiyorsanız;

  • Günde 1 kase ev yoğurdu,
  • 1-2 tane üçgen peynir,
  • 100 gram peynir, ( özellikle beyaz ve kaşar peynir ),
  • 1 adet dondurma,
  • 1 porsiyon kadar brokoli,

gibi ürünleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Süt ürünlerini ve sütü tüketirken light olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Yağı alınmış olan süt ve süt ürünlerinin kalsiyum oranları daha fazladır. Bu da bebek için daha yararlı olacaktır. Yağsız ürünler sayesinde hamilelik sürecinde siz de kilo almazsınız.

Süt Tüketimi Eksikliğinde Annede Yaşanabilecek Sorunlar

Bebek, anneden bol kalsiyum alma ihtiyacı taşıyor. Yeterli süt tüketimi alınmadığı taktirde, sizi de pek çok problemin beklediğini unutmayın. Dişlerin çürümesi, diş eti hastalıklarının oluşması, kemiklerde zayıflama ve daha birçok rahatsızlık sayılabilir. Kalsiyum eksikliği, ilerleyen hamilelik dönemlerinde bacaklarda uyuşma ve kramp gibi şikayetler ile de size kendini belli edecektir. Kalsiyum ve magnezyum takviyeleri yapılabilir.Tabii ki yoğurt, süt ya da peynir gibi ürünleri gün içerisinde mutlaka tüketmeye çalışmalısınız.

Yeni bilgilerde buluşalım!

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Kilo vermenin en önemli kuralı, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz kalorinin ...

400 Kalorinin Altında Lezzetli Yemekler

Hem kalorisi az olsun hem de lezzetli bir yemek olsun birçoğumuz için en güzel ...

Yemeklere Lezzet Katan Kepekli Tahıllar

2017 yılında, restoranların menülerinde kepekli tahıllar ile yapılan pek çok lezzete rastladık. Bunun beraberinde ...

Hayatımızı Kolaylaştıracak 10 Mutfak Pratik Bilgisi

Mutfaklarımızda kimi zaman meyve ve sebzeleri saklamak, kimi zaman bir konservenin kapağını açmak, kimi ...

7000 Yıllık Siyah Fasulye

Yapılan araştırma ve tarihi kazılar sonucunda 7000 yıl öncesinden beri, Güney Meksika ve Orta ...

Mineral Deposu Yosun Salatası

İçerisinde yüksek miktarda mineral bulunan yosunlar, Japonya gibi pek çok Asya ülkesinde sıklıkla tüketiliyor. ...