Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda kahve ile ilk tanışan ülkeler arasında yer alıyor. Viyana’nın sembolü haline gelen kahve, gümüş tepsi içerisinde, bir bardak su ile sunum yapılarak ikram ediliyor. Onlarca kahve çeşidini tadabileceğiniz bu kültür, yemekleri ile de göz önünde.

Bir ülkenin yaşantısını en güzel yansıtan fikirler arasında yemek kültürü de yer alıyor. Avusturyalılar da yemek kültürleri zengin ve damak sahibidirler. Ülkenin spesiyalitesini arttıran pek çok yemek çeşidi bulunuyor.

Kendilerine özgü yemekleri dışında, Avusturya farklı kültürlerin de yemeklerini harmanlayarak portföyünde biriktiriyor. Avusturya mutfağında tanınan yemekler arasında Tafelspitz bulunuyor. Nedir Tafelspitz? Heyecan verici kültür tarihini sunan bu yemek, çorba içerisinde pişirilen sığır etinden oluşuyor.

Linz Turtası da, ülke sınırlarını aşan bir şöhrete sahiptir. Bu turta, ilk yazılı turta tarifi olması ile de ilgi çekiyor. Turta demişken, Sacher turtasından bahsetmemek olur mu? Viyana’dan dünyaya eşsiz bir tat olarak sunulan Sacher Torte, çikolata ile hazırlanan ve adını asla unutturmayacak olan muhteşem bir lezzettir.

Avusturya denildiği zaman, şüphesiz akla gelen yemekler arasında Viyana usulü  şinitzel de yer alıyor. Aslında İtalyan mutfağından çıkmış olan  şinitzel, ileri dönemlerde Avusturya’nın efsanevi yemekleri listesinde anılmaya başlandı. Çünkü bu yemek, Avusturya mutfağında daha da mükemmelleştirilerek, ülkeyle bütünlük kazandı. Bu lezzeti bir de biz deneyelim.

İçindekiler

 • 8 dilim kontrafile/bonfile,
 • 3 yumurta,
 • 200 gram galeta unu,
 • 100 gram buğday unu,
 • Tuz, karabiber,
 • Zeytinyağı

Hazırlanışı

1.  Şinitzeli hazırlamak için, etleri 2-4 mm kadar inceltmemiz gerekiyor. Eti  buz dolabı poşetine yerleştirelim ve et dövücü yardımı ile incelene kadar  ezelim.  Ardından bir kâse içerisinde yumurtaları çırpalım.

2. Eti tuz ve karabiber ile lezzetlendirdikten sonra ilk olarak buğday ununa, ardından yumurtaya ve ardından galeta ununa batırıp kızartalım. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, kızartma yapacağımız tavanın her zaman temiz olması gerektiğidir. 

Guten Appetit!

Tags:

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dünyanın En Büyük 4. Adası: Madagaskar

Marco Polo’nun anılarında tarifi olmayan zenginliklere sahip bir ada olarak tanımladığı Madagaskar, doğal güzellikleriyle ...

Efsanevi Hikayesi ile Fuji Dağı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 3776 metrelik yüksekliği ve çoğunlukla bulutların arkasında utangaç bir görünüm sunan ...

Meksika Mutfağından Baharatlı Sıcak Kakao

Yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Meksika mutfağı, kakaoyu yüzlerce yıl önce ...

Kopenhag’dan Sandviç Çeşitleri

En kalabalık şehirlerden olan Kopenhag, Danimarka’nın da başkentidir. Birbirinden güzel cafe ve restorantlarında eşsiz ...

Uzak Doğu’daki Yeni Durağımız: Singapur

Çin mimarisi ile yapılmış pek çok yapıya sahip olan Singapur, genellikle Çinlilerin yaşadığı bir ...

Hint Lezzetlerinin Bulunduğu Renkli Düğüne Davetlisiniz

Hindistan, çeşitli etnik grupların bir araya geldiği bir ülkedir. Bu yüzden ülkedeki düğünler farklı ...