Yılbaşında Şans Getirdiğine İnanılan Yiyecekler

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok insan her yıl başında, kendilerine şans getireceğine inandıkları yiyecekleri hazırlıyor ve tüketiyor. Her ne kadar bazıları için batıl inanç olsa da, en azından yılbaşı gecesini tok geçirmek için bu listeye mutlaka göz atmalısınız 🙂

Uzun Makarna

Çin, Japonya ve diğer Asya ülkelerinde, yılbaşı gecesinde uzun erişte yemekleri yemenin insan ömrünü uzattığına dair bir inanç var. Makarnalar pişirme işlemi sırasında kırılmadan bir bütün olarak kullanılıyor ve bu makarnayı yılbaşı gecesi yiyenlerin ömrünün uzadığına inanılıyor.

Mısır Ekmeği

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde mısır ekmeği yeni yıl yiyecekleri arasında özel bir yere sahip. Mısır ekmeğinin renginin altına benzemesi nedeniyle, yeni yılda yendiği taktirde bol kazançlı bir yıl geçirileceğine inanılıyor.

Nar

Nar, Türkiye’de birçok farklı yönü ile şansı temsil eden bir meyve olarak biliniyor. İnsan kalbini temsil eden kırmızı rengi; yaşamı ve doğurganlığı simgeler. Ayrıca bol ve yuvarlak tohumlar da bereket ve refahın simgesidir. Yeni yılda şans getiren yiyecekler arasında iyi bir tercih!

Yuvarlak ve Parçalı Meyveler

Parça sayısı değişken olan mandalina, portakal, greyfurt gibi meyveleri yeni yılda şans için yemek yaygın bir gelenektir. Filipinlerde uğurlu olduğuna inanılan 13 rakamı meyvelerin parça sayılarında aranırken, Avrupa ve ABD’de yılın 12 ayını temsi eden 12 parça aranıyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar insanlar, rengi ve görünüşünün dolara benzemesi nedeniyle, yeşil yapraklı sebzeleri yılbaşı gecesi tüketerek bol kazançlı bir yıl hayal ediyorlar. Para getirmesi de en azından çok sağlıklı olduğu kesinJ

Mercimek

İtalya’da popüler bir yeni yıl yemeği olan mercimek, madeni parayı andıran görünüşü ve suda piştikçe büyümesi nedeniyle serveti simgeliyor. Mercimek bir çorba içinde tercih edildiği takdirde Macaristan’da da şansı simgeliyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Arjantin’de Dans ve Yemek

Arjantin, dansları ve yemekleri ile oldukça büyüleyici bir ülkedir. Yemek yiyip, tango yapabileceğiniz mekanlar ...

Osmanlı Döneminin Yemek Sırları

Osmanlı dönemi, çok sağlıklı ve çeşitli lezzetlerin pişirilip tüketildiği bir dönemdi. Sofra kelimesi de ...

Konya Lezzetleri

“Her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğü gibi ol” diyen Mevlana’nın ...

Hint Mutfağının Lezzet Aynası: Samosa

Hint mutfağı içerisinde yer alan her türlü lezzet, bol baharattan oluşuyor. Baharatları ile yemekleri ...

Afrika’nın Özgür Ülkesi Etiyopya

Tarihin en eski medeniyetlerinden olan ve Afrika kıtasında sömürgeleştirilememiş tek ülke olarak bilinen Etiyopya, ...

Et ve Şarabın Buluşması: Fransız Güveci Boeuf Bourgignon

Kış mevsimin en sevilen yemekleri genellikle, saatlerce fırında pişen ve bütün evi hâkimiyeti altına ...