Sağlıklı dişlere sahip olmak zor gibi görünse de, uzmanlar düzenli kontrole gitmenin ve dişleri fırçalamanın yeterli olacağını söylüyor.

Günlük yaşantımızda çok fazla yiyecek ve içecek tüketiyoruz. Bunların zararlı etkilerinden kurtulmak için tercih edilebilecek en iyi yöntem şüphesiz diş fırçalamaktır. Rutin kontroller ve kişisel bakımlar dışında, özellikle dişler için en zararlı olan ve uzak durulması gereken şey; yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir. Gıdaların içerisinde direkt olarak bulunabilen asit, ağızdaki besinlerin karbonhidratlar tarafından dönüşmesiyle oluşuyor. İşte uzak durulması gereken 10 zararlı yiyecek:

Alkol

Tükürük bezleri, ağızda bulunan asidin ve plağın etkisini azaltabilecek ilk savunma mekanizmasıdır. Bu sebepten dolayı ağız kuruluğuna sebep olabilecek şeylerin dişler için zararlı olduğunu söylemek mümkün. Alkol de bunlardan bir tanesi olduğu için, uzmanlar tüketilmemesi gerektiğini söylüyor.

Sigara

Hem ağız kokusuna neden olan hem de diş etlerine ve dişlere büyük oranda zarar verebilen sigara da kullanılmaması gerekenler listesinde yer alıyor. Sigaranın aynı zamanda dişlerin sararmasına da yol açtığı biliniyor.

Limon

C vitamini bakımından zengin olan limon, farklı şekillerde tüketilebiliyor. Ph değeri 2 olduğu için limon da dişler için zararlı sayılan yiyeceklerdendir.

Meyve Suları

Meyve suları 7’den 70’e herkes tarafından sevilerek tüketiliyor. Uzmanlar, Ph değeri 7’den düşük olan gıdaların dişe zarar verdiğini açıklıyor. Meyve suları da bu gruba girdikleri için dişe zarar vermektedir.

Enerji İçeceği

Enerji içecekleri içerisinde şeker ve sitrik asit içerdikleri için dişler için zararlı olan içecekler kategorisinde yer almaktadır.

Kola

Asitli olmasından dolayı en zararlı içecekler arasında bulunan kola, tercih edilmemesi gereken bir içecektir. Çünkü içerisinde hem sitrik asit hem şeker hem de fosforik asit bulunuyor.

Buz

Buz çok serttir. Bazı insanlar serinlemek için ya da farklı alışkanlıklar sebebiyle buz çiğnemeyi tercih etmektedir. Buz soğukluğu sebebiyle dişlerin kamaştırırken, bir yandan da dolguların zarar görmesine neden olabilir.

Yapışık Gıdalar (jelibon, lokum vb.)

Jelibon ve lokum, tatlı şekerlemelere göre çok daha zararlıdır. Çünkü içerisinde sitrik asit bulunur ve daha fazla şekere sahiptir.

Beyaz Ekmek

Tükürük içerisinde amiloz enzimi bulunmaktadır. Bu enzim de karbonhidratları şekere çeviren bir enzimdir. Şekerin zararlı olmasına neden olan şey ise, bakterilerin şekeri yiyerek asit ortaya çıkarmasıdır. Beyaz ekmek gibi gıdalar karbonhidrat bakımından zengin olan besinler arasında yer aldığı için zararlılar arasında yer alıyor.

Kuru Meyve

Kuru meyveler, karbonhidrat bakımından zengindir. Yapışkan kıvamda olmalarından dolayı, kuru meyveler ağız içinde daha fazla süre kalmaktadır. Eğer kuru meyve tüketiliyor ve dişler düzenli olarak fırçalanmıyorsa, dişlerin çürümesi durumunu kaçınılmaz olacaktır.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Doğayla İç İçe Yaşam ve Çiftlik Lezzetleri

Gökdelenlerde çalışmak yerine, ağaçlara sarılabilecekleri doğal yaşamları tercih ediyoruz. Bunun sebepleri arasında, şehir yaşantısından ...

Cilt Lekelerine 5 Bitkisel Çözüm

Cilt lekeleri, özellikle yaz döneminde bazılarımızın kabusu haline geliyor. Cilt lekelerinden kurtulabileceğiniz bitkisel çözümleri ...

Protein Açısından En Zengin Besinler

Protein, hem enerji hem de hücrelerin onarımı için gereklidir. Özellikle diyet yapılan dönemler içerisinde, ...

Gökten Üç Elma Düşmüş…

İnsanlık tarihine yön veren cennetin yasak meyvesi, yerçekiminin icadının başrol oyuncusu elma, çok eski ...

Sağlıklı Beslenme ile İlgili 5 Soru ve Cevap

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, aklımızda pek çok soru ve şüphe var. Sağlıklı ...

Mutluluk Veren Besinler

Gün içerisinde tükettiğimiz pek çok besinin vücudumuza faydası vardır. Peki,  mutluluk veren besinler nelerdir?  ...