Balkan Yemekleri

Balkan mutfağı,  doğu ve batının somut bir kesişim noktasıdır. Beslenme kültürü açısından da geniş bir yelpazeye yayılan balkan lezzetlerinin kökeni de oldukça eskiye dayanmaktadır. Kompleks bir bölge olan, aynı zamanda pek çok açıdan farklılıklara sahip yapısı ile balkanda yemeklerin birleştirici bir unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Balkan yemekleri,  lezzetlerinin yanı sıra var oluşlarıyla da köklü bir tarihi yansıtmaktadır. Bölge içerisinde yer alan farklı milletlerin birbirinden çeşitli mutfak kültürleri de bu durumun bir yansıması olarak iç içe geçmiştir. Tüm bunlar balkan mutfağında zengin bir beslenme kültürü oluşmasına zemin hazırlamıştır. İşte balkan mutfağının en iyi yemekleri;

Ajvar

Sonbahar mevsiminde hazırlanmaya başlanan ajvar, farklı lezzetler arayanlar için bir sostan daha fazlasıdır. Balkan sofralarının da olmazsa olmazlarındandır. Her çeşit yemeğin yanına ekstra olarak servis edilir. Sebze, ızgara et ve tavuk yemekleri ya da makarna sosları gibi pek çok tür ile uyumlu bir lezzettir. Yapımında kavrulmuş ve öğütülmüş kırmızıbiber kullanılır. Domates, sarımsak ve közlenmiş patlıcan da hazırlanma sürecinde kullanılan diğer malzemelerdir. Ajvar sosunun aynı zaman da pek çok versiyonu da vardır. Örneğin çeşitli baharatlarla zenginleştirilmiş haline lutenica denilmektedir.

Burek

Balkan mutfağının gözbebeği olan aynı zamanda pite/pita olarak da bilinen burek, lezzeti ile yiyenleri kendine hayran bırakan balkanlara dair enfes bir tattır. Sirenje (beyaz peynir), kıyma ya da çeşitli sebzelerin içini oluşturduğu ince hamura sarılan ve balkan yoğurdu ile iyi bir uyum yakalayan bureki mutlaka tatmalısınız.

Pleskavitsa

Eski Yugoslavya’ya özel ve Balkanların hemen hemen her bölgesinde yapılmakta olan pleskavitsa için oldukça ünlü bir balkan hamburgeridir diyebiliriz. Şimdilerde Sırbistan’da fazlasıyla tüketilen bu lezzetin farkı etindedir. Etin kıyması satır ile çekilir ve yapımında yağlı kıyma tercih edilir. Kullanılan teknik bu güzel balkan yemeğini daha sulu ve leziz kılar.

Chevapi

Aynı şekilde geleneksel olarak Balkan ülkelerinde tüketilmekte olan chevapi, kıyılmış sığır eti ile hazırlanır ve ızgarada pişirilir. Yanında doğranmış soğan, beyaz ekmek, pul biber ve tuz ile servis edilir.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Kahvaltıda Fırılanmış Granolalı Tatlı Patates

Vanilyalı yoğurt, dilimlenmiş muz ve ev yapımı granolayı tatlı patatese ilave ederek sabahları güne ...

Amazon Ormanlarının Ülkesi Brezilya ve Feijoada Tarifi

Eşsiz tabiatı, farklı ekosistemleri, muhteşem biyolojik çeşitliliği ile dört milyona yakın bitki ve hayvan ...

Gamze Olgun’un Renkli ve Lezzetli Tarifleri

Dünya mutfaklarından farklı lezzetleri bizimle buluşturan Gamze Olgun, renkli ve birbirinden lezzetli tariflerini Mutfak ...

Hint Lezzetlerinin Bulunduğu Renkli Düğüne Davetlisiniz

Hindistan, çeşitli etnik grupların bir araya geldiği bir ülkedir. Bu yüzden ülkedeki düğünler farklı ...

Paris’de Sabahları Yapılacaklar

Paris’e kaçıncı kez gitmiş olursanız olun, her gidişinizde farklı bir duyguyu yaşarsınız. Tarihi yapısı, ...

Futbol ve Stat Köftecileri

Futbol, kimilerine göre milyonları peşinden sürükleyen bir tutku, kimilerine göre ise milyonlarca dolarlık bir ...