Fransız Klasiği: Confit de Canard

Türkiye’de ördek oldukça fazla ve kolay olarak yetiştirilebiliyorken, bu lezzetten çok fazla menü hazırlanmadığını görüyoruz. Oysa hazır üretim nedeni ile yapay hale gelen tavuk yerine, daha doğal ve lezzetli olan ördek tercih edilebilir.

Ördek eti aslında, çok yağlı bir yapıda olmasından dolayı, tavukla ya da hindi ile kıyaslanamayacak kadar lezzet taşıyor. Osmanlı mutfağında, diğer av hayvanları ile birlikte önemli yer kazanmış olan ördek, modern hayatta tavuk gözde olunca, geri planda kalıyor. Fransız mutfağının en sevilen yemeklerinden olan ördeği bu tarifte; “Confit de Canard” ismi ile anlatıyoruz.  

İçindekiler

  • 1 adet örnek butu,
  • Tuz ve sarımsak

Hazırlanışı

1. Confit de Canard yaparken, öncelikle, dövülmüş sarımsağı ve tuzu, ördeğin üzerine fırça yardımıyla sürüp, 2 – 3 dakika kadar bekletin.

2. Et pişirme tenceresi olarak kullandığınız, kalın tabanlı bir tencerede, içine yağ ilave etmeden 2 saat pişirin. Tencerenin dibince doğal olarak oluşacak olan 3 – 4 cm derinliğindeki yağın içinde ördek daha çok lezzetlenecek. Bu esnada etin yumuşaklığını anlamak için bir bıçak batırabilirsiniz. Eğer et yumuşamamışsa, mutlaka pişirmeye devam etmelisiniz. Yavaş yavaş pişirilen lezzete yakın, daha pratik bir diğer tarif daha var.

3. Yine tuz ve dövülmüş sarımsağı, ördek etinin üzerine bir fırça kullanarak sürün. Düdüklü tencere içerisine aldığınız ördeğe, hiç yağ eklemeden pişirmeye alın ve 30 dakika pişirin. Tencereyi açtığınızda tencere dibinde 3 – 4 cm derinliğinde yağ olduğunu göreceksiniz.  Ördek tam kızarmamışsa, kapağı açık olarak, oluşan yağın içerisinde pişirmeye devam edip kızarmasını sağlayabilirsiniz. Muhteşem Fransız ördeği tarifini lezzetlendirmek için sunumda ördeğin yanına fırınlanmış patates, biberiye ve dağ kekiği de kullanabilirsiniz.

Bon appétit! 

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Japon Lezzetlerinden Miso Çorbası

Japon lezzetlerinden Miso çorbası:   İçindekiler 1/2 Patlıcan, 1 Havuç, 1 demet taze soğan, Tofu ...

Abdigör Köftesi Tarifi

En meşhur Ağrı/Doğubayazıt yemeği Abdigör Köftesi tarifi:  İçindekiler: 1 kg bonfile, 1 adet soğan, ...

Evde Kumpir Nasıl Yapılır?

Patates denince aklımıza sayısız yemek ismi geliyor. Kızartmadan sulu yemeğe, püresinden salatasına kadar birbirinden ...

Godiva’nın Ünlü Şefi Thierry Muret’ten Çikolata Tarifi

Çikolata severleri, masalsı bir yolculuğa davet ediyoruz! Haydi, çikolatanın duayeni olan, kurucusunun Pierre Draps ...

Çikolatalı Muz Dilimleri

Çikolatalı muz dilimleri İçindekiler 2 adet muz, 80 gram çikolata, Ceviz, Şekerleme  Hazırlanışı 1. ...

Baklanın Faydaları ve Tarifi

Bakla, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişen taze fasulyeye benzer görüntüye sahiptir.  Protein kaynağı ...