New York Steak ve Bilinmeyenleri

Steak genel anlamda bir pişirme tekniği olarak görünse de, tercih edilen et ve etin miktarı son derece önemlidir. Ülkemizde biftek, bonfile tarzı ızgarada pişen etler steak kapsamında değerlendiriliyor olsa da, aslında tamamen çok farklı bir yemek anlayışıdır.

Steak Amerika mutfağının vazgeçilmez bir tadıdır ve hatta ulusal yemeğidir diyebiliriz. Çoğunlukla bonfile et ile karıştırılsa da, bonfile yağsız bir et olduğu için bu düşünce doğru değildir. Dananın sırt kısmından çıkarılan et, beş farklı bölümden oluşuyor. Bunlar; Dallas Steak, T-bone, Kobe Steak, bonfile ve New York Steak şeklinde ifade ediliyor.New York Steak olarak adlandırılan et dananın sırt kısmında ki yağlı bölümden oluşur ve diğer bölümlere oranla çok daha sert bir yapıya sahiptir. Bunun beraberinde çok lezzetli ve suludur. İyi bir New York Steak için şefler çoğunlukla ucu çelikten imal edilmiş ve tek hareketle eti kesebilecek nitelikte bıçakları tercih ediyor. Lezzetini sulu ve yağlı bir et olmasından alan New York Steak kesinlikle az ya da orta derecede pişirilmelidir. Aksi halde lezzetini kaybetmiş sert ve kuru bir ete dönüşecektir. Yanında çoğunlukla patates tercih edilse de zaten lezzet olarak çok üst düzey olan bu et için en iyi partnerler bir miktar hardal ve salata olarak ön plana çıkıyor. Farklı malzemeler ile denebilen New York Steak için en çok tercih edilenlerinden olan Kırmızı şaraplı New York Steak tarifine birlikte bakalım.

İçindekiler

 • 300 gr New York Steak et,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • 3 su bardağı kırmızı şarap,
 • 150 gr tereyağı,
 • 1 yemek kaşığı hardal,
 • Tuz ve karabiber

 Hazırlanışı

1. Öncelikle zeytinyağını bir tavaya koyuyoruz ve yağ kızdıktan sonra etimizin her iki yüzünü belirli aralıkla çevirerek suyunu kaybetmeyecek şekilde az derecede pişiriyoruz. Pişirme sırasında etimize tuz ve karabiberi de ilave ediyoruz.

2. Pişen etimizi tavadan aldıktan sonra üzerini alüminyum folyo ile örterek 150 derecelik fırına alıyoruz ve sosumuzu alana kadar bu şekilde pişirmeye devam ediyoruz.

3. Et için kullandığımız tava içine tereyağını küçük küpler halinde koyuyoruz ve şarapla hardalı üzerine ilave ediyoruz.

4. Kaynayana kadar pişirdiğimiz sosumuzu bir kaba alıyoruz ve fırından çıkardığımız etlerimizi tekrar tavaya alarak sosla her iki tarafını da kaplıyoruz. Dilerseniz sosun kalanını sofrada ayrıca servis edebilirsiniz.

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Güllaç Tarifi

İşte en sevdiğimiz ve Ramazan ayına özgü olması sebebiyle 11 ay yolunu gözlediğimiz tatlı ...

Lezzet Sanatının Ustası: Jean François Piege

En iyi dünya şeflerinden bir tanesi olan Fransız Jean François Piege, oldukça başarılı bir ...

Deniz Mahsulleri İle Clam Chowder

Midye gibi deniz mahsulleri ile kıvamlı olarak şekillenen Clam Chowder, çok seviliyor. New England’a ...

Hollanda Mutfağından Oliabollen Tatlısı

Hollanda mutfağı hamur işi tatlılar yönünden de oldukça zengindir. Türk mutfağında lokma olarak bildiğimiz ...

Japon Lezzetlerinden Miso Çorbası

Japon lezzetlerinden Miso çorbası:   İçindekiler 1/2 Patlıcan, 1 Havuç, 1 demet taze soğan, Tofu ...

Türkiye’nin Bölgelere Göre Şarap Haritası

Türkiye pek bilinmiyor olsa da şarap üretimi için oldukça ideal bir yapıya sahip. Karadeniz ...