El Salvador’da Kahvenin Tarihi

El Salvador, küçük bir ülke olmasına rağmen, pek çok insana ev sahipliği yapıyor. Eskiden İspanya yönetiminde olan ülke, 1821-1841 yılları arasında bağımsızlığını ilan etmiştir.

 Orta Amerika’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan El Salvador, nüfus yoğunluğu bakımından da yoğundur. Eğlence mekânlarının bol olduğu ülke, tarihi, kültürü ve harika doğası ile de gözleri üstüne çekiyor. Şelaleleri, nehirleri ve volkanik dağları ile güzellikler sunan ülke, tropikal iklimde yer alıyor.

 Ülkenin en önemli ekonomik ürününün kahve olduğunu duydunuz mu? El Salvador’un ekonomisi, kahve ticaretine bağlıyken, 1980’li yıllarda yaşanan gerilla savaşları dolayısı ile çıkan ekonomik krizden değişime uğramıştır. Bu durum pek çok kahve üreticisinin ülkeden ayrılmasına sebep olmuştur. Üreticiler ise kahve yerine tarım ürünlerini yetiştirmeye başladılar.  Yoğun aroma ve güçlü gövdeye sahip olan El Salvador kahvesinin yetiştiği yüksekliğe göre, kalitesi belirleniyor. Ülkenin en tanınmış kahvesi, eski bir Maya ismi olan “Pipil”dir. Ülkeye ait özel bir diğer kahve çeşidi ise Pacamara’dır. Magarogype ve Paca kahve türlerinin karışımından oluşan Pacamara, zarif aroması ile seviliyor. Ülkede organik sertifikalı yetiştirilen kahve ise San Antonio’dur.

Tags:

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Antik Mısırlıların Yemek Kültürleri

Antik Çağ’ın en büyük medeniyetlerinden olan Antik Mısır, bugünkü Mısır toprakları içerisinde yer alıyor. ...

Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda ...

Futbol ve Stat Köftecileri

Futbol, kimilerine göre milyonları peşinden sürükleyen bir tutku, kimilerine göre ise milyonlarca dolarlık bir ...

Rus Lezzetleri ve Ussuri Koyu

Rusya’da bulunan Ussuri koyu, kahvaltıda bile balığın tüketildiği yemek kültürüne sahip. Rus lezzetlerini ve ...

Dünyanın En Büyük 4. Adası: Madagaskar

Marco Polo’nun anılarında tarifi olmayan zenginliklere sahip bir ada olarak tanımladığı Madagaskar, doğal güzellikleriyle ...

Konya Lezzetleri

“Her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğü gibi ol” diyen Mevlana’nın ...