İnek Sütü Ve Keçi Sütü Hakkında Bilinmeyenler

Çocuklarınıza süt içirirken hangi sütü tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte inek sütü ve keçi sütünü inceleyelim.

1. Keçi sütünün faydalarını keşfedelim

Homojenize bir özellik taşıyan keçi sütü, içerisinde yoğun miktarda yağ molekülü barındırıyor. Hep büyüklerimizden “Anne sütüne en yakın süt; keçi sütüdür,” diye duyduğumuz cümleler, kolay sindirime sahip olduğu gibi, anne sütü kadar da besleyicidir. Keçi sütü içerisinde bulunan protein, kolay hazmedilen bir özellik taşıyor. Bu yüzden bebeklerin beslenmelerinde ve hastaların diyetlerinde de özel bir yere sahiptir. 

2. Keçi sütü, inek sütü, et ve balık tüketmeyen kişilerde alternatif sağlar

Keçi sütü içerisinde bulunan proteinler, diğer dışarıdan alınması gereken protein bakımından zengindir. İnek sütü kullanması sakıncalı olan bebekler ya da çocuklarda keçi sütü tüketimi sağlanabilir. Aynı zamanda fosfor elementi de keçi sütü içerisinde oldukça fazla yer alıyor. Balık ve et tüketmeyen kişileri keçi sütünden faydalanabilir.

3. Kalsiyum zengini keçi sütü

Anne sütünden 4 kat daha fazla kalsiyuma sahip olan keçi sütü, sinirsel bozukluk ve stresi önleme gibi bir özellik taşıyor. B1 ve B2 vitaminlerini taşıyan bu lezzet, aynı zamanda magnezyum, A vitamini ve selenyum bakımından da zengindir. Bakteri oranı da az olduğu için rahatlıkla tercih edilebilir.

4. Minik gurmeniz için folik asit kaynağı inek sütü tüketimi

Zengin bir protein ve folik asit içeriğine sahip olan inek sütü, D, A ve B vitamini bakımından da kişi için faydalıdır. Sağlıklı kemik gelişimi ve güçlü dişler elde edebilmek için kalsiyum tüketilmesi şart. Günlük inek sütü, daha az bakteri taşıdığı için çocuklar için daha faydalıdır.

5. Bebekler ne zaman inek sütü içmelidir?

Günümüzde bebeklerde çok sık ve çeşitli alerjilerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu yüzden bazı bebek alerjilerinin önüne geçmek adına 1 yaşından küçük bebeklere inek sütü verilmemesi gerektiği, doktorlar tarafından ailelere söyleniyor.

6. Keçi ve inek sütünün tüketimi neden önemlidir?

Sütün faydaları saymakla bitmez, diyebiliriz. Kalp sağlığını destekleyen, büyüme ve gelişmeye pozitif etki kazandıran, kilo vermeyi sağlayan mucizevi bir besindir, süt. İnek sütü ya da keçi sütü, çeşidi ne olursa olsun, mutlaka her insanın günlük süt tüketmesi gerekir. Süt aynı zamanda vücut içerisindeki kanı dengelediği için diyabetikler için de önemlidir. Tabii ki en önemli özelliğini unutmuyoruz: Kemik ve diş gelişimini sağlar. Başta kalsiyum olmak üzere, mineral, vitamin ve protein gibi zengin içeriğe sahip olan süt, gücümüzü korur ve kemiklerimizin sağlıklı olmasını destekler. İsterseniz kendiniz keçi sütünden ya da inek sütünden evde yoğurt mayalayıp, sağlığınızı ikiye katlayabilirsiniz.

 

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Avokadonun Faydaları

Avokado her ne kadar meyve olarak anılsa da, yemeklerde ve salatalarda da kullanabileceğimiz bir ...

Yörelere Göre Yetişen 5 Ot Çeşidi ve Faydaları

Doğada yürüyüşe çıktığımız zaman, çevremizde pek çok yenilebilir otun var olduğunu görürüz. Peki, hangi ...

Kuşkonmazlı Somonlu Poşe Yumurta

Kuşkonmazı nasıl pişireceğini ve ne ile tüketeceğini bilemeyenler için muhteşem bir tarif veriyoruz. B1, ...

Merhaba Sağlıklı Yağ!

Bugün sizi dünyanın en sağlıklı yağlarından biriyle tanıştıracağım! Merhaba sade yağ! Sade yağ, tereyağının pişirilerek ...

Besleyici Balın Faydaları

Balın Tarihçesi Bal, doğadan gelen eşsiz lezzeti, kusursuz görümü, kıvamı ve besleyici içeriği ile insanlar ...

Mutluluğa Giden Yol Mutfaktan Geçer

Beynimizde, bir bölgeden diğerine sinyal taşıyan seratonin maddesi bulunur. Seratonin azlığı, depresif bir ruh ...