Kahveye İlham Veren Fermantasyon ”Japon Syphon”

Kavruldukça özündeki kokuyu yavaş yavaş salan kahve, Japonya tarihinde de önemli bir yere sahip. Cazibesinin karşısında önüne diz çöküp, kırk yıl hatır biçtiğimiz kahve, doğanın bize sunduğu nadir hediyelerdendir. Yüzyıllardır yaptığı yolculuk sonunda pek çok değişimle bizlere sunulan kahve, Japonya’da kendine özgü geleneksel ve yöresel türleri ile ön plana çıkıyor.

Afrika’dan dünyaya yayılmaya başlayan kahve, tesadüflere bağlı kalınarak fark edilmiştir. İlk başlarda, yaprakları çay olarak hazırlanan kahvenin daha sonra meyveleri keşfedilmiştir. Oldukça uzun sürecin şahit olduğu zaman içerisinde kahve, günümüzdeki gibi yaygın ve çeşitli kullanımlar kazanıyor.   

Japonya’ya kahve, pek çok ülkeye yayıldıktan sonra ulaşıyor. Özellikle son dönemlerde ismini sıkça duyduğumuz Syphon kahve, başta Japonya olmak üzere pek çok ülkede hazırlanıyor. 1800’lü yıllarda keşfedilen bu özel yöntem, kahveye yumuşacık bir içim kazandırıyor. Lezzetinin yanında, keyifli bir hazırlama ve demlenişini izleme zevkini yakalayabileceğiniz Syphon, nefis tadını fincana saklıyor. Kahve özünün suya aktarılmasıyla lezzeti taçlandıran bu yöntemi evde de yapabilirsiniz.  

İçindekiler

 • Syphon makinesi,
 • 375 gram su,
 • 26 gram kahve,
 • Bez, kağıt ya da metalden yapılan syphon filtre,
 • Kahve öğütücü,
 • Hassas mutfak tartısı,
 • Tahta kaşık,
 • Fincan

 Syphon kahve, malzemeleri elimizde bulundurduğumuz zaman çok kısa zamanda hazırlayabileceğimiz bir kahvedir. Makinede, iki adet bölme yer alıyor. Cam bölmelerin alt kısmında ise ısıtıcı bulunuyor. Belli bir prensip ile çalışan makine, alt kısımda oluşan vakum sistemi ile kahvenin üst bölmeye yükselmesini destekliyor. Orta taneli olarak tercih edeceğimiz kahvemizi hazırlıyoruz. Yapacağımız işlemin süresini kısaltmak için suyu farklı bir alanda kısa zamanda kaynatıp, hazneye yerleştirebiliriz.

Makinenin alt cam bölgesine 375 gram sıcak suyu koyuyoruz. Bu iki cam bölme arasında mutlaka filtre bulunmalıdır. Sıcak suyu hazırladıktan sonra üst cam bölgeyi çıkararak filtreyi ısıtmalıyız. Filtre ısındıktan sonra üst cam bölmeyi yerine yerleştirelim. Sıra geldi gaz ocağı açmaya. Alt haznede hazır olan su kaynayınca ocağı kısıyoruz. Kahvemizi üst hazneye boşaltalım ve tahta kaşık yardımıyla kahveyi karıştıralım. Suyun ısısı düştükçe üst cam bölmeye çıkacaktır. Bu şekilde kahvenin birkaç dakika demlenmesini bekleyelim. Ocağı kapatalım. Ocağı kapattıktan sonra kahve alt bölmeye geçerek, posasını üst bölmede bırakacaktır. Demlenmiş kahveyi, mola zamanlarınızda bu şekilde hazırlayarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

いただきます

ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Detoks ile Kendinizi Yenileyin

 Stresli şehir hayatı, yanlış beslenme, tüketilen birtakım yiyecek ve içecekler vücudumuzdan dışarıya atılmayı bekleyen ...

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Kimi zaman kilo vermek, kimi zaman ise sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet ...

Yiyeceklerle Yapılacak Çocuk Aktiviteleri

Çocukların zihinsel süreçlerinin hızlı geliştiği küçük yaş döneminde, yiyecekleri de kullanarak onlarla kaliteli vakit ...

Çin Çayında Haşlanan Yumurta

Çin yemek kültüründe birbirinden güzel yiyecek ve içecekleri keşfetmek mümkün. Çinliler, sabahları erken saatlerde ...

Tek Başına Yemek Yemeyi Güzel Kılan 5 Sebep

Dışarıda bir başına yemek için bir restorana gitmek fikri ilk anda ürkütücü ve saçma ...

Balkabaklı Smoothie Denemeye Ne Dersiniz?

Balkabağı içerisinde demir, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur. ...