10 Farklı Vitamin İle Saçlarınızı Uzatın

Saç sağlığı, tamamen kişinin beslenmesi ile alakalı bir durumdur. Vitaminler, vücuda faydalı olduğu kadar, saçları da besler ve parlaklık verir.Saç vitaminleri, saçın sağlığı için çok büyük önem taşıyor. Vücudun hiç olmadığı kadar vitamine ihtiyaç duyması durumlarında, akla saç uzatmak geliyor. Çünkü uzun saça sahip olmak, vücuda giren vitaminlerin daha çok arttırılması ile mümkün olacaktır. Söz konusu olan vitamin ihtiyacının giderilmesi, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Bunun için vitamin takviyeleri alınabilir veya bitkisel destekler ile vitamin arttırılması sağlanabilir.

 A Vitamini      Saçlarınız kuru ve kırılgan bir yapıya mı sahip? O halde A vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Özellikle saç kurutma makinesi, güneş ve saç şekillendiricilerin yıprattığı saçı A vitamini onarıyor. A vitaminini kayısı, havuç, balık, tereyağı, karaciğer ve yumurta sarısından kazanabileceğinizi unutmayın olur mu? 🙂

 B3 VitaminiSaçların erken dönemlerde beyazlıklar ile boğuşması, B3 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor. Saç oluşumu, saç bakımı ve saçların güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzaması için, mutlaka B3 takviyesinin vücuda yapılması gerekiyor. Balık, fıstık ve kırmızı et gibi gıdalar tüketerek  bu vitamin grubunu karşılayabilirsiniz.

B12 VitaminiB12 vitamini, vücudumuzda hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Saç dökülmesini engelliyor, kafa derisinde meydana gelen kuruluk ve kaşıntıların önüne geçiyor. Üstelik vücut için de çok önemli bir yere sahip. Bu kadar faydalı olan vitamini vücudumuzdan eksik tutmayalım. Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, et ve yumurta sarısı tüketerek sağlıklı kalalım.

 B7 VitaminiBay ve bayan olarak cinsiyet durumlarına bakıldığı zaman, B7 vitamininin eksikliğinin en fazla erkeklerde görülüğü ortaya çıkıyor. Meydana gelen saç dökülmeleri, kaşıntı ve kafa derisinde bozukluklar olarak karşınıza çıkacaktır. Karpuz, balık ve beyaz et gibi ürünler içerisinde B7 vitamini bulunuyor.
B5 VitaminiB5 vitamini, vücutta az olduğu zaman, saç hücreleri yeteri kadar beslenememektedir. Yiyeceklerde bol miktarda bulunan vitamin eksikliğinde saçta dökülmeler meydana geliyor. Kepek, karaciğer, tavuk eti, tahıllar, yumurta sarısı, brokoli ve fıstık tüketerek B5 vitaminini vücudunuza kazandırabilirsiniz.
B2 VitaminiB2 vitamininin vücutta eksik olması aslında çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Nasıl mı? Saç köklerinin çabuk yağlanması ve saç uçlarında kırıkların meydana gelmesi, bu vitamin eksikliği sonucunda oluşabilmektedir. Et, süt ürünleri, ekmek ve karaciğerden B2 vitamini karşılanabilir.
 D VitaminiD vitamini de saçların sağlıklı olmasını sağlayan vitaminler arasında yer alıyor. D vitamini saçın gücünü korurken, aynı zamanda saç köklerinin de oldukça sağlıklı olmasını sağlar. D vitamini eksikliğinde, saçlarda çok fazla dökülmeler görülmektedir. Somondan karidese, süt ürünlerinden mantara, balıklardan yumurtaya, tereyağından karaciğere kadar pek çok besinde D vitamini bulunuyor. Tabii bir de güneş, D vitaminini vücuda kazandırıyor.
B10 VitaminiB10 vitamini, saç için en önemli vitaminlerden bir tanesidir diyebiliriz. Çünkü bu vitamin, saçın doğal rengini koruyor ve saçın beyazlamasına karşı mücadele ediyor. Pirinç, süt ürünleri, balık, patates, yumurta sarısı ve fındık ile bu eksikliği telafi edebilirsiniz. Yumurta içerisinde bol vitamin ve protein bulunuyor. Ne kadar çok tüketirsek o kadar sağlıklı kalırız. 🙂
C VitaminiHem sağlıklı bir vücut hem de sağlıklı saçlar için, C vitamini gereklidir. C vitamini saçların sağlığını korurken  aynı zamanda saçlara parlaklık verir. Bu sayede saçların çok daha güzel ve bakımlı görünmesi sağlanır. Saç uzatmak isteyenler, C vitamini takviyesi ile olumlu sonuçlara çok daha kısa sürede ulaşabilirler. Lahana, turunçgiller, kuşburnu ve maydanoz içerisinde en çok C vitamini bulunan besinlerdir.

E VitaminiKafadaki kan dolaşımını hızlandıran E vitamini, aynı zamanda sağlıklı saç derinize kavuşmanızda da size yardımcı olur. Saç sağlığınız için tüm vitamin çeşitlerini korumanız gerekiyor. Ayçiçeği yağı, fındık ve kuruyemişlerde bulunuyor. Bol vitamin tüketmeyi unutmayın! 🙂

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

5 Soruda Kalsiyuma Dair Merak Edilenler

Vücudumuz için önem arz eden mineraller arasında en önemli olanlar arasında kalsiyumu ilk sıralara ...

Dişe Zarar Veren 10 Yiyecek

Sağlıklı dişlere sahip olmak zor gibi görünse de, uzmanlar düzenli kontrole gitmenin ve dişleri ...

Kilo Vermeye Engel Olan 10 Sebep

Çok uzun süre diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız ve aksine hala kilo almaya devam ...

Zencefil Rehberi ve Kurabiye Tarifi

Zencefil denilince aklınıza sadece kış aylarında gribe karşı kullanılan çaylar geliyorsa, onun hakkında hiçbir ...

Sağlıklı Beslenme ile İlgili 5 Soru ve Cevap

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, aklımızda pek çok soru ve şüphe var. Sağlıklı ...

Deniz Tuzunun Faydaları

Deniz tuzu yemeklere tat vermesi dışında, insan vücuduna faydalı olması açısından da tercih edilen ...