Yemeklere Lezzet Katan Kepekli Tahıllar

2017 yılında, restoranların menülerinde kepekli tahıllar ile yapılan pek çok lezzete rastladık. Bunun beraberinde mutfaklarımızda da sıklıkla kullandığımız tahılların faydalarına gelin birlikte bakalım. 1- Kinoa  Şeflerin denemek için zevkle kapılarını açtıkları kinoa, akşam yemekleri için, aperatifler arasında ya da öğle yemeği menülerinde kullanılıyor. Son zamanların en sevilen tahıllarından olan kinoa, aynı zamanda diyet programı uygulayanlar içinde ideal bir seçim olacaktır. 4000 yıl önce Güney Amerika’da yetiştirilmeye başlanan bu besin, beyaz, kırmızı ve siyah renkten oluşuyor. Günümüzde ise dünyanın her yerinde kolaylıkla bulunabilen kinoa, besin değeri yüksek ve glütensiz olduğu için de tercih ediliyor. 

2-Yulaf İçerisinde bol miktarda nişasta bulunan yulaf, B vitamini başta olmak üzere, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve kalsiyum açısından da zengin bir besindir. Eski Mısır ve Roma dönemine baktığımız zaman, yulafın cildigüzelleştirmek adına da kullanıldığını görebilirsiniz. İçerisinde bulunan zengin mineral sayesinde yulaf, sinir sistemi üzerine de etkin olmaktadır. Yoğurt ve süt ile tüketilen yulaf, çoğu besinde tercih ediliyor. 

3- Arpa Unu Lezzetli ve sağlıklı olması ile beyaz un ve diğer unlara alternatif olarak kullanılan arpa unu, tahıllar ile yapılan yemekler arasında yer alıyor. İçerisinde magnezyum, B grubu vitaminleri, çinko, bakır ve fosfor gibi mineraller bulunan un, az kolesterol içeren, düşük yağlı, bol proteinli bir besindir. Çorbalarda, yemeklerde ve ekmek yapımında bu undan faydalanılıyor.

 4- Buğday Kepeği B gurubu vitaminleri ve diyet lifi içeren buğday kepeği, posa değeri oldukça yüksek olan besinlerin başında geliyor. Posa içeriği, bazı rahatsızlıkların oluşum sıklığını engellemektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan B gurubu vitaminler sayesinde bu besin, vücuda enerji de kazandırıyor. Yoğurt, tarçın ve maden suyu ile karıştırıp, bu besini tüketebilirsiniz. Bunun dışında çorbalar ve yemeklerde de rahatlıkla kullanabileceğiniz bir besindir. 

5- Kepekli Makarnaİçerisinde bulunan yüksek lif oranı dışında düşük kalori değerine de sahip olan kepekli makarnalar, vücuda tokluk hissi kazandırıyor. Mineral ve vitamin açısından zengin olan bu besin, makarnanın olduğundan fazla protein değeri kazanmasını arttırıyor ve şeker, karbonhidrat, yağ gibi maddelerin emilim özelliğini azaltıyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Alışveriş Listenizde Sağlıklı Ürünler Olsun

Mutfak için sürekli alışveriş yapıyoruz. Acaba tüketmek üzere aldığımız besinlerin ne kadar sağlıklı olduğunu ...

Deniz Ürünlerinin Sağlığa 10 Faydası

Son dönemlerde obezite, şeker hastalığı ve bu hastalıklara bağlı olarak kalp rahatsızlıklarının görülme oranları ...

Smoothieler!

Son yıllarda sebze yemenin kolay ve güzel bir yöntemi çıktı: Smoothieler! Sebze ve meyvelerin, sağlıklı ...

Beslenmeyi Belirleyen Burçlar

Her mevsimde farklı besinler doğaya “merhaba” diyor. Aylara göre değişim gösteren burçlar da mevsimler ...

Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı ...

Kanseri Önleyen Besinler

Tüm dünyada kansere yakalanma oranları her geçen gün daha fazla artıyor. Yaşadığımız çağın doğallıktan ...