Sebze ve Meyveleri Taze Tutmak İçin 15 Püf Noktası

“Sebze ve meyveler bozulmasın taze kalsın” diyorsanız, bu 15 püf noktası işinize çok yarayacak! Gelin birlikte bakalım.

 1. Sebze ve meyveler yıkanmadan dolaba koyulmalı Kulağa ne kadar tuhaf gelse de bu yöntem, yıkama sonrasında oluşabilecek küflenme ve çürüme gibi olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

2. Sarımsak ve soğan karanlık sever  Kağıt torbaların üzerine minik delikler açıp içerisinde saklanabilir. Böylelikle istenilen her yerde saklanabileceği gibi onların karanlık ortam dileği de yerine getirilmiş olur.

3. Kuşkonmazı çiçek gibi düşünün Kuşkonmaz bir çiçek gibi su dolu bir bardakta muhafaza edildiğinde daha mutlu ve uzun ömürlü olur.

4. Her sebze ve meyve buzdolabında saklanmaz Domates, salatalık ve biber oda sıcaklığında saklanmalı. Yalnızca domatesler yumuşamaya başladığında buzdolabına alınmalı.

5. Patatesleri gün ışığından uzak tutalım Doğrudan gün ışığına maruz kalan patatesler hızlı bir şekilde bozulacaktır bu nedenle plastik kutularda ya da sepetlerde saklanmalı.

6. Muzun sapı streç film ile saralım Bu yöntem ile muzların kararmasının önüne geçilebilir ve taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

7. Elma ve patates dostluğu Patateslere daha uzun taze kalma şansı tanıyan elmalar, patateslerle birlikte aynı yerde bulunmalı.

8. Bazı sebzeleri suda saklamalıyız Dilimlenmiş olan kereviz, havuç gibi sebzeler içi su dolu bir kavanozun içerisinde tutularak tazeliği korunabilir.

9. Buzdolabının dondurucu kısmında sebze meyve saklamayın Sebze ve meyvelerin tadı, sıcaklık düştükçe kaybolur. Lezzetlerini korumak için buzdolabının dondurucu kısmında saklanmamalı.

10 . Bazı sebze,meyveler bir arada olmamalı Etilen gazı üreten sebze ve meyveleri, üretmeyenler ile bir arada tutmamalısınız aksi takdirde tümü çürür. Olgunlaştıklarında aktif olarak etilen üretenlere örnek olarak muz, kayısı, kavun, armut, erik, mango ve domates gösterilebilir. Bu meyveler elma, patlıcan, karpuz, patates, havuç ve brokoli ile bir arada olmamalı.

11. Soğan ve patatesi ayıralım Patates ve soğanın bir arada olması soğanların filizlenmesine yol açar bu nedenle ayrı olarak muhafaza edilmeli soğanların tazeliğinin korunması açısından önemlidir.

12. Avokadolar plastik torbalara Olgunlaşmamış bir avokado için kağıt torba daha uygun olacaktır ancak yeteri kadar olgun bir avokado plastik torbada tutulursa daha uzun süre taze kalır.

13. Karnabahar ve brokoli Nemli bir ortam için karnabahar ve brokolinin plastik gıda ambalajına sarılı şekilde saklanması tazeliklerini korumaya yardımcı olacaktır.

14. Kereviz için en ideali folyo Plastik kaplarda tutulan kereviz tadını ve kokusunu kaybedecektir. Bu nedenle daha uzun taze kalması için folyoya sarmanızı tavsiye ediyoruz.

15. Sebze ve meyveler için kuru ortam Nem seven sebze ve meyveler bir yana, diğerleri için bize düşen sebze ve meyvelerin kuru ortam tercihine saygı göstermek. Böylelikle daha uzun süre taze kalmalarını sağlayabiliriz.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çalışanlar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Çalışan bireyler, ofis ortamlarında doğru atıştırmalıklar seçerek, hem vücut enerjilerini arttırabilir hem de ekstra ...

Cildimizi Güzelleştiren 10 Besin

Cildimizi güzelleştirmenin yolu sadece kullandığımız kremler ve yaptığımız  bakımlardan geçmez. Gerçek anlamda bir cilt güzelliği için, cildimizi içerden ...

Spor Yapanlar İçin Doğru Beslenme

 Sonunda sağlıklı bir yaşam için bir şeyler yapmaya karar verdiniz ve spora başlıyorsunuz. Peki, ...

Balla Gelen Apiterapi Mucizesi

Bal, doğal bir besin ve enerji kaynağıdır. Bal ile hayatımıza giren apiterapi mucizesi pek ...

Kış Hastalıklarına Karşı Bitki Çayları

Kış mevsiminin kendini fazlasıyla belli ettiği bu dönemde, gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı ve çeşitli ...

Deniz Tuzunun Faydaları

Deniz tuzu yemeklere tat vermesi dışında, insan vücuduna faydalı olması açısından da tercih edilen ...