Mevsime bağlı olmaksızın karşılaştığımız alerjilerden bir tanesi de yumurta alerjisidir. Yumurta alerjisi nasıl anlaşılır? Alerji türü, yalnızca çocuklarda mı ortaya çıkar?Yumurta alerjisi nasıl anlaşılır? Kimlerde görülebilir? Yumurta ve diğer besinlerin meydana getireceği alerjilerin belirtileri, o besin yendikten birkaç saat sonra kendini göstermeye başlar. Belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve yükselişe geçer. Yumurta alerjisi, çoğunlukla çocuklarda olmak üzere her bireyde görülebilir. En çok görüldüğü yaş, erken bebeklik dönemidir. Yapılan araştırmalara göre, ergenlik döneminden önce bazı alerjiler kendiliğinden ortadan kalkıyor. 

Yumurta alerjisi belirtileri nasıl ortaya çıkar? Genellikle yumurta alerjisi olan bir kişi, yumurta yedikten sonra kaşıntı şikayeti ile karşılaşır. Deri döküntüleri ve kurdeşen gibi kaşınmayla alakalı problemler başta olmak üzere, sindirim sorunları, burun iltihabı ve kusma gibi belirtiler içerebilir. Bunun dışında, öksürme, göğsün sıkışması, nefes darlığı yaşama, karın ağrısı ve kramp girmesi de alerjiye bağlı ortaya çıkan bulgulardır. 

Yumurta vücudumuz için ne kadar faydalıdır?  Fiziksel ve zihinsel gelişimin doğrudan desteklenmesini sağlayan yumurta, en kaliteli protein gurubunu içeriyor. Çok kolay bir sindirim avantajına sahip olan bu besinin sarısı; vitamin ve yağları, beyazı ise proteinleri temsil ediyor. Kemik gelişimi için gerekli olan A vitamini, D vitamini gibi değerli maddeleri vücuda kazandıran yumurtada aynı zamanda kolin bulunuyor. Bu da, beyin fonksiyonlarını geliştirici bir etki taşıyor. Özellikle beyazı, alerjik reaksiyonlarda sıklıkla ön plana çıkıyor. Bu nedenle bebeklere de öncelikle sarısı vermeyi unutmayın olur mu? 🙂

Yumurta hangi besinler içerisinde bulunabilir? Yumurta direkt olarak tüketilmesinin yanı sıra, farklı besinler ile de vücuda girebilir. Bisküviler, kekler, gözleme, hamur işi, tatlılar, makarna türleri, ekmekli besinler ve kurabiyeler de yumurta içerdiği için, mutlaka satın almadan önce içerisinde bulunan malzemelere bakılması gerekir.

Besleyici yumurtaya alternatif olan besinler nelerdir?Peki, besin alerjisi olan kişiler, yumurtaya alternatif olarak hangi besinleri tüketmelidir?

Protein dolu bir yiyecek olan yumurtanın da besin yönünden tabii ki alternatifleri mevcuttur. Keklerde genellikle kabartan özelliği ile kullanılan yumurta, kek gibi fırında pişen ürünler için önemlidir. Fırında yapılacak tuzlu ya da tatlı tariflerde, 1 adet yumurta yerine 1 kaşık kabartma tozu kullanılabilir. Peki, besin alerjisi olan kişiler, yumurtaya alternatif olarak hangi besinleri tüketmelidir? Protein dolu bir yiyecek olan yumurtanın da besin yönünden tabii ki alternatifleri mevcuttur. Keklerde genellikle kabartan özelliği ile kullanılan yumurta, kek gibi fırında pişen ürünler için önemlidir. Fırında yapılacak tuzlu ya da tatlı tariflerde, 1 adet yumurta yerine 1 kaşık kabartma tozu kullanılabilir.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Vejetaryenler İçin 8 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Vejetaryen beslenme, bitkisel besinlerin tüketildiği ve hayvansal gıdaların belli sınırlar dahilinde ya da hiç ...

Cildimizi Güzelleştiren Meyveler

Cilt güzelliği, herkesin istediği ve özen gösterdiği konulardan bir tanesidir. Işıltılı ve sıkı bir cilt ...

Sağlıklı Beslenme ile İlgili 5 Soru ve Cevap

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, aklımızda pek çok soru ve şüphe var. Sağlıklı ...

Doğal Besinlerle Cilt Yenileme Yöntemleri

Besinler yalnızca vücudumuzu değil, aynı zamanda cildimizi de yeniliyor. Haydi! Yediğimiz meyveler, sebzeler ve ...

İnek Sütü Ve Keçi Sütü Hakkında Bilinmeyenler

Çocuklarınıza süt içirirken hangi sütü tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Gelin birlikte inek sütü ...

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Kimi zaman kilo vermek, kimi zaman ise sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet ...