Cildimizi Güzelleştiren Meyveler

Cilt güzelliği, herkesin istediği ve özen gösterdiği konulardan bir tanesidir. Işıltılı ve sıkı bir cilt için,  meyvelerinden faydalanabiliriz.  

Cildi güzel yapabilmek çok kolay değildir, çünkü biraz zaman ister. Yinede pratik yöntemler sayesinde belli bir zaman sonra güzelliğe kavuşmak mümkün olmaktadır. Cilt bakımı, artık doğal yöntemler ile daha güvenilir bir şekilde yapılabiliyor. Kimyasallar ile kullanılan bakım ürünleri zaman içerisinde deriyi deforme ediyor ya da deride bağışıklık kazandırdığı için cilde etki etmemeye başlıyor. Fakat içerisinde doğal maddeler bulunan doğal kür ve maskeler, cilt güzelliği için koşulsuz kullanılabiliyor. Cildi güzelleştiren meyveler, hem yiyerek hem de kürleri hazırlanarak uygulanabilir. Sağlıklı cilde giden yol meyvelerden geçiyor:

1. Cilde ışıltı kazandıran mucize: Mürdüm eriği Ciltte ışıltılar meydana getiren ve ciltte yenilik sağlayan mürdüm eriği, cildi inanılmaz şekilde besleyerek güzelleştiriyor. Bu meyve, yağsız olduğu için cilde pembelik kazandırır. Aynı zamanda ciltte gençleştirme etkisi vardır ve sivilce oluşumunu engelleme gibi özelliklere sahiptir. Mürdüm eriği, C ve B vitamini içeren, antioksidan kaynağı bir meyvedir. Sıkı bir cilt için mürdüm eriğini hem tüketebilir hem de maske olarak yüzünüzde uygulayabilirsiniz. Yalnızca meyve olarak değil, yağ olarak da bu besinleri kullanabilirsiniz.

2. Havuç  Cilde iyi gelen meyveler arasında başta havuç geliyor. Havucun içerisinde renk pigmenti bulunduğu için, havuç cilde çok güzel bir ışıltı vermektedir. Ayrıca havuçta yer alan beta-karoten maddesi, meyve ve diğer sebzelerde de yer almaktadır. Bol A vitaminine sahip olan havuç, güneş lekelerini azaltan ve cildi parlatan bir meyvedir. “Genç ve dinç kalmanın sırrıdır,” da diyebiliriz. Beta-karoten renk vere bir maddedir. Bu yüzden soluk renkli kişilerin havuç tükettikleri zaman renklerinde canlılık olduğu biliniyor. Yapılan diğer araştırmalara göre, sağlık açısından bu maddenin vücuda girmesi de çok yararlıoluyor.

3. Hem yağı hem çekirdeği cilde faydalı olan: Nar Ciltte yenilenmeyi sağlayan bir diğer meyve ise, nardır. Hem nar hem de nar çekirdeği, hem cilde hem de sağlığa çok iyi gelmektedir. Nar çekirdeğinin içerisinde Omega – 5 bulunuyor. Bu madde de cildi canlandıran etkisi ile bilindiği için, bayanlar özellikle sırf bu sebepten dolayı narı mevsiminde tüketmeyi tercih ediyorlar. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde mikropların vücuttan uzak tutulmasını sağlayan nar, hem hastalıkları önlüyor hem de mikroplar yüzünden ciltte oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı oluyor. Cilt bakım uzmanları yaptıkları araştırmalar sonucunda narın hem cilde hem de saça iyi geldiğini ortaya çıkardılar. Saçlarında kepek olan bireyler, yeteri miktar narı çekirdekleri ile birlikte kullandıkları zaman saç dökülmeleri azalır, saçlarında canlılık artar ve tırnaklardaki kırılmalar da azalır.

4. Anti-Aging etkide: Yeşil Erik Cilt gençleştirme yani Anti-Aging için kullanılan meyvelerden bir tanesi de yeşil eriktir. En sevilen meyvelerinden olan erik içerisinde bol miktarda B ve C vitamini bulunmaktadır. Bu bakımdan çok etkili bir antioksidan kaynağı olan erik, hem vücuda hem de cilde fayda sağlar. 

5. Cildi her çeşit olumsuzluktan koruyan: Karpuz Likopan, karpuz içerisinde bulunan kanser karşıtı bir maddedir. Yazın en güzel meyvelerinden olan likopan ya aylarında tüketildiği zaman vücudu kanser ve diğer kötü rahatsızlıklara karşı önlemektedir. Likopan sadece karpuzda değil aynı zamanda diğer bir kırmızı meyve olan domates içerisinde de bulunuyor. Vücuttaki hücrelere zarar verenlerin etkisi yok eden özellikli meyveler sayesinde cildiniz eskisinden çok daha güzel ve yeni bir görünüme kavuşacaktır.

6. Hoş kokusu ve lezzeti ile: ÇilekGençliğin simgesi olan çilek, yine karpuz ve domates gibi hücre yenileyen ve koruyan bir etkiye sahiptir. İçerisinde bolca C vitamini bulunan çilek sayesinde, vücut kötü etkilerden uzak kalır. Ayrıca çilekte bulunan malik ait, dişlerdeki sarılığı önleyen bir etkiyi bünyesinde barındırdığı için her anlamda vücuda çok fayda sağlıyor.

ads
  • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Organik Beslenme Nedir?

Organik yiyeceklerin besin değerleri, diğer yiyeceklere göre daha mı yüksek? Organik yiyecekler, içerisinde kimyasal ...

Fiziksel Açlık mı, Duygusal Açlık mı?

Açlığınızı mideniz guruldadığında mı hissediyorsunuz? Yoksa sürekli bir şeyler yemek ya da atıştırmak mı ...

Mart Ayına Özel Meyve ve Sebzeler

Baharın müjdecisi Mart ayı ile birlikte doğa kendini yenilerken, bir taraftan kış sebze ve ...

Çay Detoksu

Alkollü içecekler, mezeler, kuruyemiş ve tatlıları çok tükettikten sonra vücudunuzu dinlenmeye alıp, daha sağlıklı ...

Beslenmeyi Belirleyen Burçlar

Her mevsimde farklı besinler doğaya “merhaba” diyor. Aylara göre değişim gösteren burçlar da mevsimler ...

Yemek Yapmayı Kolaylaştırmak

Bu koca şehirde kimsenin yemek yapmaya zamanı yok! Ama sağlık için evde yemek yapmamız ...