14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda kötü ruhları uzak tutmak adına kullanılan vanilya, sonrada Meksikalılar tarafından içeceklere tat vermek için kullanılmaya başlandı. Dünyada yaklaşık 150 vanilya türünün olduğunu biliyor musunuz? 

Avrupa,  Amerika kıtası keşfedildikten sonra, İspanyolların vanilyayı Amerika’dan getirmesiyle vanilyayla tanıştı. Fakat vanilyanın polenizasyonu, Meksika yöresine özgün bir arı cinsi tarafından gerçekleştirildiği için bir süre Meksika dışında üretilemedi. Elle polen çoğaltma yöntemi bulunduktan sonra vanilya ekimine başlanabildi. Vanilya ekildikten sonra, ilk ürününü yaklaşık 2-3 yıl sonra veriyor. Koku verici özellik taşıyan vanilya gıda dışında parfüm alanında da kullanılıyor. 
Endonezya, Meksika ve Madagaskar gibi ülkeler, dünyadaki vanilya ihtiyacını karşılayan bazı ülkelerdir. Doğal vanilya, kahverengi ya da siyah renkli, uzun ve ince, parlak çubuklar şeklinde satılıyor. Fakat vanilya üretimi dünyada yetersiz olduğundan, kimyasal vanilin üretimi yapılıyor. Vanilya çubukları, ilk toplandıkları zaman aslında kokusuz ve yeşil renklidir. Belli bir işlemden geçen vanilyalar kullanılabilir hale geliyor. Toz veya çubuk halinde satılan vanilyalar, hoş tadıyla sinirsel rahatsızlıklara çok iyi gelir. Vanilyanın tadını bütünleyen vanilyalı pudingi birlikte yapalım.
İçindekiler:
 • 1 litre süt,
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası,
 • 2 yemek kaşığı tam buğday unu,
 • 1 u bardağı toz şeker,
 • 1/2 paket tereyağı,
 • 1 paket vanilya
Hazırlanışı:
1. Sütü tencereye boşaltalım ve şekerle birlikte kaynatalım. Sık karıştırarak şekerin daha çabuk erimesini sağlayabiliriz.
2. Bir kase içerisinde mısır nişastası ve unu inceltelim ve süt içerisine yavaşça dökelim. Kıvamını ayarladığımız puding içerisine tereyağını ekleyelim. Pudingi, vanilya çubukları ile süsleyebiliriz. 
ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Geleneksel Japon İçkisi Sake Tarifi

Geleneksel Japon içkisi Sake: İçindekiler 1.5 kg kısa, iri pirinç, 500 gram pirinç koji, ...

Kahveye İlham Veren Fermantasyon ”Japon Syphon”

Kavruldukça özündeki kokuyu yavaş yavaş salan kahve, Japonya tarihinde de önemli bir yere sahip. ...

Belçikalı Şef Alain Coumont’un Hikayesi

Günümüzde 19 farklı ülkede 146 şube ile hizmet veren Le Pain Quotidien kafelerinin kurucusu ...

Yumurta ile Yapılan 15 Kahvaltı Önerisi

Kahvaltıda yumurtadan vazgeçmeyenlerdenseniz, sizi böyle alalım. Birbirinden çeşitli öneriler hazırladık. En az birini yapıp, ...

Susamla Lezzetlenen Tahinin Sırrı

İlk üretimi Anadolu’da 1278 senesinde yapılmaya başlanan tahin, köylerde bulunan değirmenlerde susamın ezilmesiyle elde ...

Kahvaltıda Ballı Omlet Tarifi

Kahvaltı için ballı omlete ne dersiniz? İçindekiler 1 kaşık zeytinyağı, 1,5 bardak süt, 4 ...