Vanilyanın Tarihi ve Puding Tarifi

14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda kötü ruhları uzak tutmak adına kullanılan vanilya, sonrada Meksikalılar tarafından içeceklere tat vermek için kullanılmaya başlandı. Dünyada yaklaşık 150 vanilya türünün olduğunu biliyor musunuz? 

Avrupa,  Amerika kıtası keşfedildikten sonra, İspanyolların vanilyayı Amerika’dan getirmesiyle vanilyayla tanıştı. Fakat vanilyanın polenizasyonu, Meksika yöresine özgün bir arı cinsi tarafından gerçekleştirildiği için bir süre Meksika dışında üretilemedi. Elle polen çoğaltma yöntemi bulunduktan sonra vanilya ekimine başlanabildi. Vanilya ekildikten sonra, ilk ürününü yaklaşık 2-3 yıl sonra veriyor. Koku verici özellik taşıyan vanilya gıda dışında parfüm alanında da kullanılıyor. 
Endonezya, Meksika ve Madagaskar gibi ülkeler, dünyadaki vanilya ihtiyacını karşılayan bazı ülkelerdir. Doğal vanilya, kahverengi ya da siyah renkli, uzun ve ince, parlak çubuklar şeklinde satılıyor. Fakat vanilya üretimi dünyada yetersiz olduğundan, kimyasal vanilin üretimi yapılıyor. Vanilya çubukları, ilk toplandıkları zaman aslında kokusuz ve yeşil renklidir. Belli bir işlemden geçen vanilyalar kullanılabilir hale geliyor. Toz veya çubuk halinde satılan vanilyalar, hoş tadıyla sinirsel rahatsızlıklara çok iyi gelir. Vanilyanın tadını bütünleyen vanilyalı pudingi birlikte yapalım.
İçindekiler:
 • 1 litre süt,
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası,
 • 2 yemek kaşığı tam buğday unu,
 • 1 u bardağı toz şeker,
 • 1/2 paket tereyağı,
 • 1 paket vanilya
Hazırlanışı:
1. Sütü tencereye boşaltalım ve şekerle birlikte kaynatalım. Sık karıştırarak şekerin daha çabuk erimesini sağlayabiliriz.
2. Bir kase içerisinde mısır nişastası ve unu inceltelim ve süt içerisine yavaşça dökelim. Kıvamını ayarladığımız puding içerisine tereyağını ekleyelim. Pudingi, vanilya çubukları ile süsleyebiliriz. 
ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Balkan Yemekleri

Balkan mutfağı,  doğu ve batının somut bir kesişim noktasıdır. Beslenme kültürü açısından da geniş ...

Şeflerin Tuvali Tabaklar

Yemeği sanata dönüştüren şefler, aynı zamanda tabakları da sanata dönüştürüyor. Şefler, doğanın bizlere sunduklarını, ...

Godiva’nın Ünlü Şefi Thierry Muret’ten Çikolata Tarifi

Çikolata severleri, masalsı bir yolculuğa davet ediyoruz! Haydi, çikolatanın duayeni olan, kurucusunun Pierre Draps ...

Ermeni Mutfağından Havidzden Tatlısı

Ermeni mutfağında tatlandırıcı olarak şeker yerine meyve veya tahin tercih ediliyor. Ermeni tatlılarının en ...

Siyah Sarımsak Püresi ve Tavuk 

Avustralya, Japonya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla kullanılan siyah sarımsak, fermantasyon sürecinden geçiyor. Asya ...

Alman Pastası Sevenler Buraya

Alman pastası, hem hafif hem de sade lezzeti ve görünümüyle sevilen pasta çeşitlerindendir. Küçük ...