14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda kötü ruhları uzak tutmak adına kullanılan vanilya, sonrada Meksikalılar tarafından içeceklere tat vermek için kullanılmaya başlandı. Dünyada yaklaşık 150 vanilya türünün olduğunu biliyor musunuz? 

Avrupa,  Amerika kıtası keşfedildikten sonra, İspanyolların vanilyayı Amerika’dan getirmesiyle vanilyayla tanıştı. Fakat vanilyanın polenizasyonu, Meksika yöresine özgün bir arı cinsi tarafından gerçekleştirildiği için bir süre Meksika dışında üretilemedi. Elle polen çoğaltma yöntemi bulunduktan sonra vanilya ekimine başlanabildi. Vanilya ekildikten sonra, ilk ürününü yaklaşık 2-3 yıl sonra veriyor. Koku verici özellik taşıyan vanilya gıda dışında parfüm alanında da kullanılıyor. 
Endonezya, Meksika ve Madagaskar gibi ülkeler, dünyadaki vanilya ihtiyacını karşılayan bazı ülkelerdir. Doğal vanilya, kahverengi ya da siyah renkli, uzun ve ince, parlak çubuklar şeklinde satılıyor. Fakat vanilya üretimi dünyada yetersiz olduğundan, kimyasal vanilin üretimi yapılıyor. Vanilya çubukları, ilk toplandıkları zaman aslında kokusuz ve yeşil renklidir. Belli bir işlemden geçen vanilyalar kullanılabilir hale geliyor. Toz veya çubuk halinde satılan vanilyalar, hoş tadıyla sinirsel rahatsızlıklara çok iyi gelir. Vanilyanın tadını bütünleyen vanilyalı pudingi birlikte yapalım.
İçindekiler:
 • 1 litre süt,
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası,
 • 2 yemek kaşığı tam buğday unu,
 • 1 u bardağı toz şeker,
 • 1/2 paket tereyağı,
 • 1 paket vanilya
Hazırlanışı:
1. Sütü tencereye boşaltalım ve şekerle birlikte kaynatalım. Sık karıştırarak şekerin daha çabuk erimesini sağlayabiliriz.
2. Bir kase içerisinde mısır nişastası ve unu inceltelim ve süt içerisine yavaşça dökelim. Kıvamını ayarladığımız puding içerisine tereyağını ekleyelim. Pudingi, vanilya çubukları ile süsleyebiliriz. 
ads
 • Farklılıkları görebilen, yepyeni deneyimleri arayan, dünya mutfak kültürlerini ve arkasındaki insanları merak edenleri bir araya getiriyoruz. Özel tarifler, gurme yemekler, dünya mutfak kültürleri, röportajlar, yeme-içme trendleri ve sağlıklı yemekler...

 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Pavlo Bondar’dan Sanata Dönüşen Yiyecekler

24 yaşında olan sanatçı Pavlo Bondar, gıda malzemelerinden yaptığı sanat eserleri ile göz dolduruyor.Pavlo ...

Bakarken Bile Mutlu Olduğumuz Kurabiyeler!

  İçindekiler 150 gram tereyağı, 2 adet yumurta, 150 gram toz şeker, 1 tatlı ...

İngiliz Mutfağınından Fish & Chips

İngiliz mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan bu atıştırmalık, adından anlaşılacağı üzere, kızarmış balık ve ...

Astronotlar Uzayda Ne Yer?

Uzay boşluğunda yer çekiminin olmadığı bir ortamda astronotların nasıl beslendiğini merak ediyor musunuz? Çikolatalı ...

Karamelize Şekerli Cam Sera

New York’un Mounteville bölgesinde, William Lamson tarafından tasarlanan Solarium isimli sera, karamelize şekerden hazırlanmıştır. ...

Pembe Göller’den Tuz Üretimi

Pembe göller, tuz gölü olarak dünya üzerinde bulunuyor. Bu gölün mevsimden mevsime renk değiştirdiğini ...